Reklama

Obowiązek noszenia maseczek w pracy – nawet w stołówce i kuchni

Opublikowano: pon, 30 lis 2020 13:30
Autor:

Obowiązek noszenia maseczek w pracy – nawet w stołówce i kuchni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus

Nowe ograniczenia, nakazy i zakazy związane z walką z koronawirusem weszły w życie. Od soboty noszenie maseczki w pracy jest obowiązkowe niezależnie od zasad zachowania dystansu.

 

 

 

Zgodnie z dotychczas obowiązujących przepisów maseczka była obowiązkowa w przypadku obsługi klientów czy interesantów. Pozostałe osoby w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych nie musiały zasłaniać ust i nosa.

 

 

Nowe obostrzenia wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 listopada w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem epidemii koronawirusa.

 

 

Przepisy weszły w życie w sobotę 28 listopada. Wraz z nimi wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Nie ma tutaj żadnych wyjątków.

 

 

Co to oznacza w praktyce? Zakrywać usta i nos należy nie tylko w biurze, w którym siedzą, co najmniej dwie osoby, ale także w wielkopowierzchniowych biurach zwanych open space, w których zachowany jest odpowiedni dystans. Co ciekawe nakaz ten obowiązuje również w kuchni i stołówkach. Trudno jednak wyobrazić sobie, jak pracownicy mogliby spożywać posiłki w maseczkach.

 

 

Dzieci i chorzy nadal bez masek

W nowej wersji rozporządzenia są grupy osób zwolnionych z obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz miejsca, gdzie nie jest to konieczne. Zwolnione są głównie dzieci do piątego roku życia i osoby chore, które mają zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że nie mogą nosić maseczki, i są w stanie pokazać je policji, straży gminnej albo straży ochrony kolei.

 

 

Miejsca bez maski

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać w prywatnym samochodzie. Maseczki nie trzeba również nosić w parku, na terenie ogrodu botanicznego, zieleńca, ogródka działkowego, a także na plaży. Oznacza to, że trzeba zasłaniać twarz na pustej ulicy, a nie trzeba - w zatłoczonym parku.

 

 

Co ze sportowcami?

Z obowiązku nie są zwolnione też osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Biegacz czy rowerzysta muszą zasłaniać twarz. Wyjątkiem jest osoba jeżdżąca konno, która nie musi mieć maseczki niezależnie od tego, gdzie jest. Nie jest jasne, czy twarze zasłaniać muszą narciarze.

 

 

Szkoła i przedszkole

Obowiązek nadal nie będzie dotyczył uczniów w trakcie lekcji ani przedszkolaków i pracowników przedszkola oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej - na ich terenie.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE