Reklama

Minął rok epidemii COVID-19 w Polsce. Wciąż wzrasta liczba chorych wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19. Czy w Wielkopolsce nie zabraknie łóżek?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

  Minął rok epidemii COVID-19 w Polsce. Wciąż wzrasta liczba chorych wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19. Czy w Wielkopolsce nie zabraknie łóżek? - Zdjęcie główne

Szpital tymczasowy w MTP w Poznaniu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Dokładnie 4 marca 2020 r. w Polsce zdiagnozowano „pacjenta zero” zakażonego wirusem SARS-CoV-2. W czwartek na 1358 łóżek na drugim poziomie zabezpieczenia, zajęte są 882. Jutro 9 marca uruchomiony zostanie dodatkowo kolejny moduł szpitala tymczasowego na MTP w Poznaniu.

Reklama

Pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem wykryto w Polsce w województwie lubuskim, 4 marca 2020 r. Mija dokładnie rok od tamtej chwili i na dziś COVID-19 przeszło w kraju co najmniej 1,75 mln osób, z czego 44,6 tys. zmarło. 

Tymczasem eksperci zapowiadają, że Polska wkracza właśnie w trzecią falę pandemii. W tym momencie w wielkopolskich szpitalach nie brakuje łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. 

Monitorujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, obserwujemy poziom obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i na bieżąco rekomendujemy wojewodzie wielkopolskiemu rozwiązania najkorzystniejsze dla mieszkańców naszego regionu - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na dziś na drugim poziomie zabezpieczenia dla pacjentów, u których zdiagnozowano wyłącznie COVID-19, niewymagających leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego, dostępnych jest 1358 łóżek. 

Każdy region naszego województwa jest zabezpieczony w łóżka covidowe, dysponujemy także zasobem łóżkowym szpitala tymczasowego w Poznaniu. W tej chwili zajęte są 882, a wolnych jest 476. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe, to na drugim poziomie jest ich 130, a zajęte są 83 – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

W ostatnich trzech miesiącach „odmrożone” zostały oddziały covidowe w kilku szpitalach w województwie wielkopolskim. Całkowicie uwolniono między innymi Szpital w Wolicy czy Środzie Wielkopolskiej. Decyzje były podejmowane po konsultacjach z ekspertami i nie wpłynęły negatywnie na sytuację pacjentów w Wielkopolsce. Wręcz przeciwnie, poprawiła się dostępność do leczenia dla pacjentów, u których nie zdiagnozowano zakażenia koronawirusem oraz dla tych, którzy wymagają również rehabilitacji pulmonologicznej po przejściu COVID-19.

W strategii walki z epidemią COVID-19 kluczowe jest, by zapewnić szpitale leczące pacjentów zakażonych koronawirusem w każdej części Wielkopolski. Najwięcej miejsc jest w Poznaniu, ale zabezpieczane są także duże oddziały covidowe w: Słupcy (140 łóżek), Rawiczu (100 łóżek), Ostrowie Wielkopolskim (90 łóżek) czy Czarnkowie (82 łóżek).

Łącznie w całej Wielkopolsce pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 leczy 20 tradycyjnych szpitali oraz szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu. W tym ostatnim we wtorek, 9 marca zostanie otwarty trzeci moduł łóżek.

Otwarcie nowego modułu na MTP

Szpital tymczasowy na MTP, prowadzony przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaczął przyjmować pacjentów w poniedziałek, 1 lutego. Na początek uruchomiono w nim dwa moduły dla pacjentów. To łącznie 56 łóżek plus 10 łóżek respiratorowych. 

Biorąc pod uwagę aktualne zapełnienie szpitala na MTP - podjęta została decyzja o uruchomieniu od wtorku, 9 marca kolejnego, trzeciego modułu. Zgodę na poszerzenie bazy łóżkowej wydał wojewoda wielkopolski. Od tego dnia dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowane będą więc łącznie 94 łóżka. Jeśli wystąpi taka potrzeba, możliwe jest uruchamianie kolejnych modułów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy