Reklama

Koniec wyborów. Tak głosowali jarociniacy [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Koniec wyborów. Tak głosowali jarociniacy [WIDEO]  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Lokale wyborcze czynne są bez przerwy od godziny 7.00 do godziny 21.00. W tym czasie możemy zdecydować, kto wejdzie do sejmu i senatu.

W okręgu kaliskim swoje listy do sejmu zarejestrowało 11 komitetów. Do parlamentu wejdzie w sumie 12 posłanek i posłów. Senatora nasz okręg będzie miał tylko jednego.

Kto może brać udział w głosowaniu? Prawo udziału w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej mają obywatelki i obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu oraz nie zostali pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Należy pamiętać, aby do lokalu wyborczego zgłosić się z dokumentem zawierającym zdjęcie, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka itp.

Cisza wyborcza zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych.
 

JAK GŁOSOWAĆ?
 

WYBORY DO SEJMU

W lokalu wyborczym dostaniemy BIAŁĄ KARTĘ DO GŁOSOWANIA W WYBORACH DO SEJMU. Będzie ona miała postać broszury. Pierwsza strona (kartka) będzie zawierała informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Na trzeciej stronie (drugiej kartce) znajdzie się spis treści z listą komitetów. Dopiero na piątej stronie (trzeciej kartce broszury) i kolejnych - wydrukowane będą listy kandydatów komitetów wyborczych. Głosujemy tylko na jedną listę kandydatów, STAWIAJĄC NA KARCIE DO GŁOSOWANIA ZNAK X w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata z tej listy.

WYBORY DO SENATU

KARTA WYBORCZA DO SENATU BĘDZIE JEDNOSTRONICOWA, ŻÓŁTA. W okręgu 96 (powiat jarociński) i 92 (gmina Nowe Miasto) będzie na niej umieszczonych pięć nazwisk kandydatów. I tu także oddając głos, stawiamy znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Wtedy głos będzie ważny. Postawienie WIĘKSZEJ LICZBY ZNAKÓW LUB WRZUCENIE DO URNY CZYSTEJ KARTY powoduje, że głos jest nieważny.

 

 


 

AKTUALIZACJA [13.39]

Jak zwykle najwięcej ludzi decyduje się, by oddać głos po mszach. Nie inaczej jest w Witaszycach, gdzie po sumie ludzie w długich kolejkach czekali, by móc zagłosować.

[14.27]

Tak głosują w Szkole Podstawowej w Witaszycach.

[15.24]

PKW podała, że do godz. 12.00 zagłosowało nieco ponad 16 procent uprawnionych.

[16.30]

Do zamknięcia lokali wyborczych zostało 4,5 godziny! Jeśli jeszcze nie zagłosowaliście, spieszcie się.

[18:13]

Są lokalne wyborcze na naszym terenie, w których frekwencja sięga 38 procent. 

[18:30]

Państwowa Komisja Wyborcza podaje frekwencję na godzinę 17.00. Najwięcej uprawnionych do głosowania do urn poszło w Jarocinie - średnio 34,89 (w Ratuszu to ponad 42 procent). W Jaraczewie frekwencja sięga 35 procent, a w Kotlinie i Żerkowie ponad 31. O wiele słabiej jest w gminie Nowe Miasto, gdzie do późnego popołudnia lokale wyborcze odwiedziło zaledwie 29 proc. uprawnionych.  

 

[20:45]

15minut do zamknięcia lokali wyborczych. To były bardzo spokojne wybory. Policja nie odnotowała na naszym terenie żadnych incydentów.

Za moment przywrócimy możliwość komentowania.

[21:01]

Będziemy na bieżąco podawać wyniki dzisiejszych wyborów. Tymczasem zapraszamy do udziału w naszej sondzie. Czy ktoś z terenu Ziemi Jarocińskiej zostanie parlamentarzystą? Kandydatów było 12. W tym jeden na senatora. Głosujcie.

[21:03]

Wg danych sondażowych wybory wygrał PiS 39,1% (242 mandaty), drugi wynik osięgnęło PO 23,4 % (133 mandaty), trzeci Kukiz 15 - 9 % (44 mandaty). Do sejmu wejdzie jeszcze .Nowoczesna 7,1 % i PSL  5,2 %. - informacje za TVN24

Frekwencja 51,6

[22:52]

Trwa liczenie głosów w Obwodowych Komisjach Wyborczych. Nieoficjalnie wiadomo, że kilka z nich już kończy pracę. Pytanie, które zadają sobie chyba teraz wszyscy mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej – czy będziemy mieli swojego posła. Po sukcesie PiS-u wydaje się, że miejsce w sejmie może przypaść Lidii Czechak, albo Bartoszowi Walczakowi. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że głosy w Jarocinie rozkładają się właśnie między ich dwoje i… byłego burmistrza Stanisława Martuzalskiego.

Starosta Bartosz Walczak na portalu społecznościowym.

Mamy pierwsze wyniki: komisja nr 5 Kotlin - Wola Książęca wygrywa Bartosz Walczak 55 głosów, komisja nr 4 Kotlin - Parzew wygrywa Bartosz Walczak 55 głosów. Komisja nr 5 Siedlemin wygrywa Bartosz Walczak 145 głosów.

[23:04]

W komisji nr 13 (Przedszkole na Hallera w Jarocinie) większość wyborców oddała głos na Lidię Czechak.

[23:42]

Dobry wynik w Jarocinie zrobił też Jan Grzesiek, jedyny kandydat na senatora z naszego terenu. Czy to wystarczy by zasiąść w senacie? Pewnie przekonamy się dopiero jutro. Kolejne komisje kończą liczyć. W OKW nr 21. (Szkoła Podstawa nr 4) zwyciężyła zdecydowanie Lidia Czechak – to dane nieoficjalne.

[23:54]

W PiS-e o mandat teraz walczą na naszym terenie Lidia Czechak i Bartosz Walczak. Nieoficjalne dane pokazują, że idą „łeb w łeb”. I tak radna miejska wygrała w Golinie, Jaraczewie, a starosta w Siedleminie i Witaszycach. Kto ostatecznie będzie miał więcej głosów? Liczenie trwa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE