Mamy już tylko 7 dni na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Termin mija w środę - 30 kwietnia.
Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej czynna także w sobotę
Najprostszym sposobem na rozliczenie podatku za 2024 rok jest usługa Twój e-PIT, która jest dostępna przez całą dobę na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.Aby z niej skorzystać wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl lub w aplikacji mobilnej i wybrać Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację.
Jeśli podatnik pracuje na etacie i nie ma dodatkowych źródeł przychodu, ani ulg do odliczenia, jego zeznanie z końcem miesiąca zatwierdzi się automatycznie - nie musi zatem nic robić, by jego PIT był rozliczony. Jeśli wyniknie z niego kwota do zapłaty - otrzyma powiadomienie z urzędu skarbowego.
Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, musi pamiętać, że w tym samym zeznaniu, w którym rozlicza swoje przychody z prowadzonej działalności, musi również wykazać przychody z innych źródeł na przykład stosunku pracy, emerytury/renty czy umowy zlecenia/o dzieło. Takie zeznanie musi uzupełnić samodzielnie.
Infolinia i urzędy skarbowe służą wsparciem dla podatników
Każdy, rozliczający się na ostatnią chwilę podatnik, w razie wątpliwości może skorzystać ze wsparcia infolinii Krajowej Administracji Skarbowej. Konsultanci KAS są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerami:
- 801-055-055 - dla połączeń z telefonów stacjonarnych,
- (22) 330-03-30 - dla połączeń z telefonów komórkowych,
- +48 (22) 330-03-30 - dla połączeń z zagranicy.
Wsparcie dla osób rozliczających PIT zapewniają też urzędy skarbowe. Podatnicy mogą między innymi elektronicznie zarezerwować wizytę w wybranym urzędzie, w konkretnym dniu i o wybranej godzinie na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Mogą również telefonicznie zarezerwować termin wizyty, dzwoniąc na infolinię KAS i wybierając tonowo 1, a następnie 8.
Rozliczenie PIT-u po terminie - jakie są możliwości i sankcje?
Osoby, które z jakichś przyczyn nie złożą deklaracji do 30 kwietnia, mogą skorzystać z kilku rozwiązań:
- złożenie czynnego żalu - polega na dobrowolnym zgłoszeniu się do urzędu skarbowego z informacją o uchybieniu - jeśli organ skarbowy nie,
- podjął jeszcze działań kontrolnych, czynny żal może uchronić przed karą,
- uregulowanie zaległości podatkowych - im szybciej podatek zostanie zapłacony, tym niższe będą odsetki za zwłokę,
- sporządzenie korekty deklaracji - w przypadku błędów lub braków w pierwotnie złożonej deklaracji.
- grzywna do wysokości 720 stawek dziennych - dotyczy sytuacji, gdy nierozliczenie PIT-u zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe,
- mandat karny do 60.000 zł - w przypadku wykroczeń skarbowych,
- odsetki od niezapłaconego podatku - im dłuższa zwłoka, tym wyższa kwota do zapłaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.