Mimo wielu ostrzeżeń przekazywanych przez policjantów i przedstawicieli innych instytucji wciąż nie maleje liczba oszustw popełnianych za pośrednictwem sieci. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez internet. Niestety jest też coraz więcej oszustw.
Chciał kupić grilla, stracił pieniądze
Jarocińska policja podała kolejną informacje o tego typu zdarzeniu.
- Mieszkaniec gminy Jarocin zamówił na stronie internetowej dwa grille węglowe i dokonał płatności, ale towar nie został wysłany. Niestety urwał się kontakt z osobą wystawiającą – informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.
Mieszkaniec gminy Jarocin stracił prawie 300 zł.
Policja radzi, jak bezpiecznie kupować w sieci
Coraz chętniej kupujemy w internecie. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety nie brakuje naciągaczy.Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.
Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https".
- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedają-cym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdź-my wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszy-wających się pod legalnie działające sklepy.
- Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramo-wanie na płytach i instrukcję obsługi.
- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji"
- Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.