reklama

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, po sąsiedzku w Pleszewie. Miał być też w powiecie jarocińskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, po sąsiedzku w Pleszewie. Miał być też w powiecie jarocińskim - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
31
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKarol Nawrocki, prezes IPN, kandydat na prezydenta RP, w dzień oficjalnego startu kampanii wyborczych (15 stycznia) odwiedził sąsiedni Pleszew. Mówiło się, że zawita też do powiatu jarocińskiego. Ostatecznie do wizyty nie doszło. Po sąsiedzku kandydat na głowę państwa mówił między innymi o problemach służby zdrowia.
reklama

Wizyta Karola Nawrockiego w pleszewskim szpitalu trwała w sumie około 30 minut. W placówce czekała na niego kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, lokalni działacze PiS oraz posłowie tej partii – Jan Mosiński i Jan Dziedziczak.

Dzień wcześniej gruchła informacja, że Nawrocki ma po drodze odwiedzić powiat jarociński, a dokładnie Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie im. Marii Kaczyńskiej. 

- Też słyszałem taką wersję, ale nic nie wiem na ten temat - mówił w rozmowie z naszym portalem jeden z działaczy partii. 

Kandydat na prezydenta nie odwiedził powiatu jarocińskiego 

Ostatecznie do wizyty na naszym terenie nie doszło. Nawrocki pojawił się za to w Pleszewskim Centrum Medycznym.  

reklama

Tematem wystąpienia prezesa IPN była sytuacja w służbie zdrowia. 

- Pleszewskie Centrum Medyczne jest wzorem na to, jak przy dobrej sytuacji publicznych finansów można zadbać o rozwój placówki. W latach 2019-2023 PCM rozbudowało i wypełniło sprzętem niektóre oddziały, […] a także dzięki projektom i programom miało możliwość chociażby podniesienia efektywności systemu energii elektrycznej – mówił podczas briefingu prasowego Karol Nawrocki.  

Negatywnie ocenił obecnie prowadzoną politykę finansową państwa w zakresie ochrony zdrowia.

- Stan polskich finansów publicznych niestety doprowadził do tego, że w polskiej służbie zdrowia brakuje co najmniej 20 mld złotych. Gdy prześledzimy dane statystyczne i zobaczymy, że w roku 2015 budżet NFZ wynosił blisko 70 mld, a w roku 2023 ponad 144 mld, to widzimy, że także służba zdrowia na skutek pogarszających się finansów publicznych staje w obliczu dużego zagrożenia. Żeby była jasność – żadnemu polskiemu rządowi III RP w sposób kompleksowy nie udało się naprawić polskiej służby zdrowia. Były lepsze momenty – jak lata 2015-2023 – gdy w służbę zdrowia inwestowano – mówił Nawrocki.

reklama

Krytykował minister zdrowia – Izabelę Leszczynę.

- Słyszę, że pani minister rezygnuje z tak ważnych i potrzebnych dla Polaków projektów, jak choćby programu wsparcia produkcji polskich leków, który mógłby stać się bardzo ważnym przełomem dla polskich pacjentów, czy z profilaktyki 40 plus – mówił prezes IPN. 

Nawiązał też do kwestii położnictwa. 

- Najbardziej przerażająca była ta emocja, o której słyszę we wszystkich powiatach podczas moich spotkań z Polakami, a więc decyzja pani minister o likwidacji 111 oddziałów ginekologicznych i porodówek. Tylko reakcja społeczna, reakcja ludzi w całej Polsce - Polsce lokalnej, powiatach - doprowadziła do tego, że oficjalnie się z tego pomysłu wycofano i bardzo dobrze, bo mogłoby nastąpić prawdziwe piekło kobiet, którym nakazano by rodzić swoje dzieci dziesiątki kilometrów poza rodzinną miejscowością […]. Jako prezydent RP zawsze będę blisko tych kobiet, które spodziewają się swojego pierwszego lub kolejnego dziecka – zapowiadał kandydat popierany przez PiS. 

reklama

I dodawał: 

- Mam nadzieję, że tego typu pomysły w zakresie finansowania i budżetowania służby zdrowia były ostatnimi. Wszystkim tym, którzy spotykają się ze mną w Polsce i mówią o sytuacji finansowej szpitali powiatowych i tych planach, zakusach na likwidację oddziałów ginekologicznych i porodówek, bardzo dziękuję za zwrócenie mi uwagi na ten zasadniczy problem, który dotyczy też strategii państwa polskiego w odniesieniu do sytuacji, w której nasza demografia jest w bardzo trudnym stanie. Następuje depopulacja polskiego społeczeństwa. Tym bardziej kobiety w całej Polsce powinny mieć łatwy i bliski dostęp do oddziałów ginekologicznych i porodówek. 

Warto podkreślić, że w ramach kampanii Karol Nawrocki też w środę, 15 stycznia, odwiedził: Kraszew, Koło, Turek i Kalisz. W ostatnim z miast odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami. 

reklama

Sondaż kto wygra wybory prezydenckie 2025 przeprowadzony przez CBOS 7-8 stycznia 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI — 35 proc.
  • Karol NAWROCKI — 31 proc.
  • Sławomir MENTZEN — 12 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA — 6 proc.
  • Magdalena BIEJAT — 3 proc.
  • Marek JAKUBIAK — 2 proc.
  • Andrian ZANDBERG — 2 proc.
  • Marek WOCH — 0 proc.
  • Piotr SZUMLEWICZ — 0 proc.
Zobacz wideo

SONDA

Na kogo oddałbyś głos gdyby wybory prezydenckie odbywały się dzisiaj?

Zagłosowało 92 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 17.01.2025 od godz 09:13
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Jarocina, gminy i powiatu jarocińska w jednym miejscu. Wszystko o Jarocin Festiwal. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Jarocinie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama