Dzisiaj o godz. 17.00 w JOK Jarocin zostanie otwarty Domu Dzienny Senior-Wigor. - To nie będzie jednak typowe miejsce spędzania czasu przez seniorów z Jarocina. Przestrzeń ta opowiada bowiem swoją historię od lat 70. XX wieku, kiedy to tutaj rodziły się Wielkopolskie Rytmy Młodych, a później jarociński festiwal, a dzisiejsi seniorzy uczestniczyli w tym jako bardzo młodzi organizatorzy i uczestnicy - zapowiada Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej w Jarocinie.
Dyrektorka pisze „Po zmianach organizacyjnych (likwidacji instytucji Jarociński Ośrodek Kultury) obiekt przy Placu Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie będzie nazywał się JOK Jarocin. Pozostanie miejscem działań kulturalnych. Tu będą odbywać się koncerty, spektakle i warsztaty teatralne, zajęcia taneczne, próby Chóru im. K. T. Barwickiego. W JOK Jarocin będzie działał m. in. klub żeglarski, szachowy i kuglarski. Nowe funkcje tego obiektu to m. in. centrum wolontariatu i wspierania organizacji pozarządowych oraz biuro porad prawnych. Formalnie zarządcą JOK Jarocin będzie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, jednak budynek będzie przestrzenią dla działań wspólnych podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych, a także grup nieformalnych.
Dzisiaj zostanie otwarty Dom Dzienny Senior-Wigor, który będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00. Placówka obejmuje wsparciem osoby w wieku 60+, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowo-rekreacyjnych. Ponadto seniorzy będą mieli zapewnione usługi socjalne oraz terapię zajęciową. Na wiosnę seniorzy podczas zajęć będą wspólnie budować ogród.
Otwarcie Domu Dziennego Senior-Wigor uświetni występ 76-letniej didżejki Wiki, która łamie wszystkie stereotypy związane z wiekiem. Będą tańce, hulańce i swawole.
Parter JOK Jarocin był przez ostatnie tygodnie remontowany. Koszt prac budowlanych i wyposażenia to 300 tys. zł, z czego 250.000 zł gmin pozyskała z programu MPiPS Senior Wigor. Przestrzeń JOK Jarocin opowiada swoją historię. Na kilku planszach wystawowych pokazane są najstarsze zdjęcia obiektu - z przełomu XIX i XX wieku, kiedy działał tutaj Dom Ewangelicki, a następnie bursa gimnazjalna, w której w latach 70. funkcjonował młodzieżowy klub Olimp kierowany przez Jacka Chudzika. Od 1970 r. twórcy Olimpu organizowali na sali widowiskowej Wielkopolskie Rytmy Młodych, przekształcone w 1980 r. w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a później Festiwal Muzyki Rockowej.
Nazwy pomieszczeń w JOK Jarocin nawiązują do rockowej historii miejsca. Hol to Olimp (to właśnie w tej przestrzeni działał klub młodzieżowy), dawna szatnia, która będzie punktem informacyjno-konsultacyjnym to Centrala (od tytułu piosenki Brygady Kryzys), sale spotkań i warsztatów to m. in. Rendez-Vous i Oddział Zamknięty (nazwy zespołów występujących w Jarocinie w latach 80.). Nazwami kapel oznaczono też toalety: damską - Zbombardowana Laleczka, męską - Niepodległość Trójkątów i dla osób niepełnosprawnych - Cela nr 3. Pokój dyrektorki JOK Jarocin to Pokój Pana Mariana, jako wspomnienie Mariana Szurygajło, która w latach 70. odpowiadał za jarocińską kulturę, a później kierował JOK-iem. Ogród, który seniorzy stworzą wiosną będzie się nosił nazwę Ogród Wyobraźni (laureat Jarocina '80), a w nim powstanie żywy pomnik jarocińskiego zespołu Kwiaty (laureata I WRM Jarocin '70).