Reklama

Jarocin. Zawyją syreny w rocznicę powstania

Opublikowano: wt, 1 sie 2017 09:27
Autor:

Jarocin. Zawyją syreny w rocznicę powstania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina Jarocin. Godzina „W” w Jarocinie. Rocznica Powstania Warszawskiego w Jarocinie

 

- 1 sierpnia o godzinie 17:00 na terenie Jarocina zostaną uruchomione syreny alarmowe. Akcja, zostanie przeprowadzona dokładnie w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dźwięk syren będzie trwał jedną minutę – informuje Urząd Miejski w Jarocinie.Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie poległych w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00.

 

Również w innych gminach na naszym terenie planowane jest włączenie syren alarmowych.

 

W Warszawie i dużych miastach w rocznicę godziny „W” ruch na chodnikach i ulicach na chwilę zamiera. Przyłączacie się do upamiętnienia powstania?

 

W powstaniu walczyli również jarociniacy. Poniżej płyta nagrobna porucznika Józefa Myślińskiego z Jarocina, uczestnika Powstania Warszawskiego, a wsześniej Powstania Wielkopolskiego.  

 

Józef Gołaś – urodził się 27 stycznia 1910r. w miejscowości Koźle k. Szamotuł. Po ukończeniu seminarium pedagogicznego rozpoczął pracę w Szkole Powszechnej nr 1 w Jarocinie. Publikował wiele artykułów na łamach przedwojennej Gazety Jarocińskiej. W roku 1937 spod jego pióra wyszła książka „Jarocin wczoraj i dziś”. Dochód z wydania książki przeznaczony został na zakup karabinu maszynowego dla jarocińskiego batalionu. W stopniu podporucznika walczył w kampanii wrześniowej. Po 17 września 1939r. znalazł się ze swoją jednostką na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Zdobył cywilne ubranie i nowe dokumenty co pozwoliło mu uniknąć sowieckiego obozu. Odtąd nazywał się Zbigniew Waruszyński, i tym nazwiskiem posługiwał się aż do śmierci. Jesienią 1939r. znalazł się w Warszawie, działał w konspiracji i prowadził tajne nauczanie. Od początku walczył w Powstaniu Warszawskim. Jednak już we wrześniu dostał się do niewoli hitlerowskiej, i został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Po jego wyzwoleniu nie wrócił do Polski.

Antoni Binkowski – urodził się 23 maja 1890r. w miejscowości Budy w gminie Dobrzyca. W czasie I wojny św. został zmobilizowany do armii pruskiej. Walczył na froncie zachodnim gdzie został ranny i został skierowany do jarocińskich koszar. Od początku uczestniczył w tworzeniu polskiego oddziału zbrojnego w listopadzie 1918r. w jarocińskich koszarach a następnie walczył w 3 kompanii jarocińskiej do końca Powstania Wielkopolskiego. W latach międzywojennych pracował w policji państwowej. Po wybuchu II wojny św. Został wysiedlony do Generalnej Guberni. Następnie przedostał się do Warszawy. W czasie powstania wzięty do niewoli i tego samego dnia został rozstrzelany przez Niemców na rogu ul. Złotej i Chłodnej.

Józef Myśliński  - urodził się 18 marca 1893 roku w Jarocinie, syn Ignacego. Walczył w 1. Jarocińskiej kompanii w czasie powstania wielkopolskiego wspólnie z bratem Wacławem. Działacz wielu organizacji społecznych, min. OSP w Jarocinie. W okresie międzywojennym był ławnikiem TUP w Jarocinie. Wywieziony w czasie okupacji do Generalnej Guberni skąd przedostał się do Warszawy. Po wybuchu powstania walczył szeregach powstańców w obronie stolicy. Przeżył powstanie i po wojnie wrócił do Jarocina. Zmarł 2 września 1972r. Spoczywa w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Jarocinie. Jego brat Wacław został aresztowany przez Gestapo i torturowany. Zmarł w więzieniu kieleckiego gestapo.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Jankiel

  Dlaczego syreny wyją już 37 minut i jeszcze nie przestają .Miały być włączone na minute.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -1

  Nn

  Zawyły ? Coś nie było słychać.

 • 4 lata temu | ocena +3 / -1

  Piotr Myśliński

  Na marginesie informacji o Józefie Myślińskim, odznaczonym Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym w 1957 roku, w Powstaniu Wielkopolskim walczył także jego brat Stefan Myśliński. To mój dziadek. Zmarł w 1954 roku i pochowany jest na Cmentarzu Parafialnym w Jarocinie. Wieczna Cześć i Chwała Bohaterom!

 • 4 lata temu | ocena +4 / -0

  2Jarek

  Dlaczego cała Polska żyje Powstaniem Warszawskim a o Powstaniu Wielkopolskim nie mówi się poza naszym regionem? Warszawka uzurpuje sobie prawo do wyznaczania, które wydarzenia w historii Polski są ważniejsze.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -1

  dociekliwy

  niedyskretne pytanie: dzwonili o 17:00?

 • 4 lata temu | ocena +3 / -6

  Marcin Marcisz

  Brawo!!!Panie Regulski zeby nie bylo powtórki z zeszlego roku!!!

 • 4 lata temu | ocena +5 / -8

  xd

  Zawyją tak jak zeszłym roku ??

 • 4 lata temu | ocena +12 / -11

  Misza

  200 tys zabitych w imie politycznych decyzji pierdzacych w londyńskie stołki....szkoda ludzi....

 • 4 lata temu | ocena +16 / -3

  MATKOWSKI

  https://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM