Reklama

Jarocin. Sesja rady miejskiej

Opublikowano:
Autor:

Jarocin. Sesja rady miejskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

O godz. 9.10 rozpoczęła się 17. sesja Rady Miejskiej w Jarocinie. W porządku obrad - 14 punktów. Czytaj naszą relację na żywo!

Wyniki głosowań radnych można śledzić m.in. na stronie http://esesja.pl/3702.

 

Porządek obrad:

 

W tej chwili swoje sprawozdanie przedstawia przewodniczący Rajmund Banaszyński. 

Sprawozdanie burmistrza przedstawia jego zastępca - Witosław Gibasiewicz. Adam Pawlicki przebywa na Węgrzech. Zepsuł mu się samochód, dlatego nie mógł przyjechać.

 

[9.33]

Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina, tłumaczy, jak wyglądały zebrania dotyczące budżetu osiedlowego. Jutro ma zostać wydane rozporządzenie burmistrza w sprawie rozpoczęcia konsultacji. Kaźmierczak informuje, że każdy mieszkaniec będzie w BO dysponował tylko jednym głosem, a nie jak wcześniej - trzema. Osiedle, które będzie miało najwyższą frekwencję w głosowaniu, w przyszłym roku otrzyma do dyspozycji kwotę o 50% wyższą.

Kaźmierczak mówi też o porządkowaniu finansów w placówkach oświatowych. Tłumaczy, że dyrektorzy mogli naruszać dyscyplinę finansów publicznych i trzeba to zmienić. Jak? Wyjaśnia to urzędniczka Katarzyna Świderska. Tłumaczy, że rady rodziców są organami społecznymi, nie mogą więc podpisywać żadnych umów ani nie mogą być na nie wystawiane faktury. Dyrektorzy szkół - jak mówi urzędniczka - stworzą wyodrębnione konto.

[9.44]

Rajmund Banaszyński nagle przerwał sesję. Ogłosił 5 minut przerwy. - Jak dzieci! - grzmiał, uspokajając radnych, którzy rozmawiali.

[9.53]

Przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie wznowił obrady. Katarzyna Świderska tłumaczy dalej. - Przy szkole będzie fundusz celowy rady rodziców - mówi urzędniczka. Dotychczasowe konta zostaną zamknięte, a pieniądze przelane na nowe konta. Świderska zapewnia, że o wydawaniu tych pieniędzy nadal będą decydowały rady rodziców, ale księgowa będzie księgowała każdy wydatek, tak aby dyrektor nie musiał się obawiać kontroli skarbowej. Urzędniczka dodaje, że wszystkie wyjazdy uczniów i faktury za nie będą ewidencjonowane, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

- To nieprawda, że teraz dzieci nie będą mogły chodzić na basen czy do kina - zapewnia Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina.

Radna Lidia Czechak zwraca uwagę, że w przedszkolach rodzice po 50 zł płacą na artykuły biurowo-piśmienne. - Czy to też trzeba ewidencjonować? - pyta. - Musimy porozmawiać z dyrektorami, jak to wygląda - odparła Katarzyna Świderska. - Na pewno zostanie to wyjaśnione - zapewniła urzędniczka.

Czesław Nowak chciał zabrać głos w sprawie budżetu osiedlowego, ale Rajmund Banaszyński się nie zgodził.

[10.02]

Sekretarz gminy informuje o rozstrzygniętych przetargach w czerwcu i wrześniu.

[10.10]

Głos zabrał Czesław Nowak, przewodniczący osiedla. - Nie zgadzamy się z tym podziałem. To 700 tys. złotych. Uważam, że to jest krzywdzące. Powinna być uwzględniona też wielkość osiedla - mówi. Dodaje, że za 32 tysiące nie da się wiele zrobić, zwłaszcza, jeśli osiedle ma dużą powierzchnię, a trzeba choćby wymienić oświetlenie.

Poruszył kwestię budowanego łącznika. Zwrócił uwagę, że na budowanym łączniku nie powinno być ruchu samochodów ciężarowych. - Trzeba dążyć do tego, żeby ruch wyprowadzać, a nie wprowadzać na osiedla - stwierdził. 

- Mogę wyrazić ubolewanie, że mieszkańcy nie byli świadomi od kilku lat, że jest tam planowana radyklna zmiana - stwierdził Banaszyński, odnosząc się do kwestii budowanego łącznika. Czesław Nowak wtrąca, że mieszkańcy znali plany wcześniej i protestowali.

Robert Kaźmierczak tłumaczy, że przy naliczaniu kwot budżetu osiedlowego przyjęto zasady które obowiązują w funduszach sołeckich. Zdaniem Kaźmierczaka mieszkańcy będą wiedzieli, co zrobić za 32 tys. zł.

[10.20]

Radny Masłowski zgłasza wniosek formalny o przeprowadzanie głosowań imiennych. "Za" głosowało 20 radnych. 

Radni przeszli do 6. punktu porządku obrad, czyli wyrażenia zgody na utworzenie w strefie inwestycyjnej w Golinie Jarocińskiego Parku Przemysłowego na terenie o powierzchni 7,92 ha. Jak napisał w uzasadnieniu do uchwały wiceburmistrz Jarocina Witosław Gibasiewicz, „celem ustanowienia Jarocińskiego Parku Przemysłowego jest zwiększenie atrakcyjności terenu inwestycyjnego, co wpłynie na możliwości ulokowania nowych przedsiębiorców w tej części gminy”. Ma to wpłynąć też na rozwój przedsiębiorczości w gminie, a w efekcie – na utworzenie nowych miejsc pracy.

Radna Lidia Czechak chce znać realne korzyści dla Jarocina. Dodała, że inne miasta mają podobne strefy. - Czym my skusimy inwestora? - pyta.

- Nie potrafię odpowiedzieć - mówi Marcin Leśniak z UM w Jarocinie. Dodaje, że zwolnienie z podatku to decyzja rady miejskiej. - Nie tworzymy nowej strefy, tylko nadajemy jej nową nazwę - mówi urzędnik.

Wynik głosowania: jednogłośnie "za".

[10.25]

Kolejny punkt porządku obrad. Gmina Dobrzyca chce współpracować z gminą Jarociń w zakresie transoprtu publicznego. Miałaby zostać utworzona nowa linia do Galewa, którą Dobrzyca dofinansowałaby kwotą 20 tys. zł. Uchwała przyjęta jednogłośnie.

[10.30]

Kolejna uchwała w sprawie przejęcia przez gminę dróg: Do Zdroju, Maratońska, Zajęcza, Polna, Batorego. 

Radna Lechosława Dębska wniosuje o przejęcie również ul. Słonecznej w Jarocinie. Marcin Leśniak mówi, że to nastąpi.

Uchwała przyjęta jednogłośnie - 20 głosami.

[godz. 10.33]

Punkt 9. dotyczący przyjęcia regulaminu konsultacji społecznych. Regulamin można przeczytać TUTAJ.

- Pani radnej Czechak na następną sesję chyba plaster przyniosę - mówi przewodniczący rady do rozmawiającej radnej.

Regulamin przyjęty jednogłośnie.

[godz. 10.40]

10 minut przerwy.

[10.53]

Koniec przerwy. Punkt 10. - uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2025.

Zmiany w WPF przyjęte jednogłośnie w obecności 17 radnych.

[11.00]

Punkt 11. porządku obrad dotyczy zmian w budżecie gminy Jarocin.

Zmiany przyjęte przy jednym głosie wstrzymującym - radnej Katarzyny Szymkowiak.

Przewodniczący chce rozszerzyć porządek obrad o uchwały dot. ustosunkowania się do skargi T. L. oraz skargi W. K.

T. L. nie doczekał się autobusu JLA, pojechał więc taksówką i domaga się zwrotu poniesionych kosztów.

[11.18]

Porządek obrad został rozszerzony.

[11.21]

Kolejny punkt - odpowiedzi na interpelacje.

[11.22]

Punkt: Wolne głosy i wnioski. 

Radna Lechosława Dębska pyta o ul. Dąbrowskiego w okolicy apteki. Samochody parkują na chodniku, a osoby jeżdżące na wózkach nie mogą przejechać. 

Przewodniczący rady Rajmund Banaszyński dziękuje mediom za przekazywanie informacji mieszkańcom, ale prosi o rzetelne informowanie. Radny Półrolniczak oburza się, że to nie jest miejsce na wygłaszanie takich uwag. Radzi przewodniczącemu napisać pismo do mediów. Radny Banaszyński tłumaczy, że w relacji brakuje informacji o tym, że jeden głos w budżecie obywatelskim, którym będzie dysponował każdy mieszkaniec, to pomysł mieszkańców. 

Banaszyński odniósł się też do zacytowanej wypowiedzi: "Mogę wyrazić ubolewanie, że mieszkańcy nie byli świadomi od kilku lat, że jest tam planowana radyklna zmiana". Wyjaśnił, że ze swojej strony zrobił wszystko, żeby poinformować mieszkańców. - Nie przypominam sobie, aby w tym temacie były protesty mieszkańców. (...) Ja sobie tego nie przypominam. Te głosy pojawiły się teraz, wiosną - powiedział Rajmund Banaszyński, przewodniczący rady. - Ubolewam, że mieszkańcy się dopiero teraz obudzili, ale ja nie czuję się winny - dodał.

Robert Kaźmierczak przypomina, że w niedzielę odbędą się kolejne konsultacje dotyczące rewitalizacji parku. Spotkanie będzie poświęcone głównie amfiteatrowi oraz budynkom znajdującym się naprzeciwko pałacu, w których kiedyś siedzibę miał Zakład Usług Komunalnych.

[11.49]

Koniec sesji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE