Reklama

Jarocin. Pół miliona z gminy na program wymiany pieców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jarocin. Pół miliona z gminy na program wymiany pieców - Zdjęcie główne

Jarocin. Pół miliona z gminy na program wymiany pieców | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Jarocin mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany starych, zatruwających powietrze pieców węglowych na nowe - ekologiczne. Z początkiem marca rusza kolejna edycja gminnego programu „Wymień piec”. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zyskać?

Reklama

Głównym celem programu wymiany pieców jest poprawa jakości powietrza w gminie Jarocin. Ma to nastąpić poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, które pochodzą z indywidualnego ogrzewania mieszkań.

 Pół miliona z gminy na program wymiany pieców. Pierwszeństwo mają stare wnioski


Pula środków na tegoroczną edycję programu jest o 100 tysięcy złotych większa niż w ubiegłym roku i wynosi 500 tysięcy złotych. Powinno to wystarczyć na ponad 80 dotacji.  W ramach programu mieszkańcy mogą pozyskać dotację w wysokości do 6 tysięcy złotych na wymianę starego pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno, miał itp.) na proekologiczne źródło ciepła (pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej).Zainteresowani mogą składać wnioski w urzędzie miejskim od 1 do 31 marca. W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę wnioski z poprzednich lat, następnie te od mieszkańców strefy rewitalizacji i na koniec z pozostałych lokalizacji. Wszystkie składane wnioski będą weryfikowane już w trakcie naboru.W jarocińskim magistracie czeka 45 wniosków z ubiegłego roku zakwalifikowanych do realizacji. Warunkiem otrzymania dotacji w tym przypadku jest jednak złożenie potwierdzenia, że wniosek jest aktualny.

 Pół miliona z gminy na program wymiany pieców. Skontrolują cię przed wypłatą


W kwietniu i maju planowane jest podpisywanie umów z osobami, które zostały zakwalifikowane do otrzymania finansowego wsparcia do wymiany pieca. Osoby, którym przyznana zostanie dotacja, zgodnie z podpisaną umową będą zobowiązane wymienić stary piec na proekologiczne źródło ciepła do końca października.Po wymianie należy złożyć drugi wniosek - tym razem o wypłatę dotacji. Trzeba do niego dołączyć dokumenty potwierdzające wymianę. Wypłata dofinansowania zostanie poprzedzona kontrolą przeprowadzoną przez przedstawiciela urzędu miejskiego, który potwierdzi wykonane prace.Pula środków przeznaczanych przez gminę Jarocina na program wymiany pieców rośnie z roku na rok. Od 2001 do 2019 roku samorząd dofinansował likwidację około 112 przestarzałych pieców przekazując na ten cel nieco ponad 200 tysięcy złotych.Od tego czasu dofinansowanie znacznie wzrastało, ponieważ w samym tylko 2019 roku na wymianę pieców przeznaczono 200 tysięcy złotych. W 2020 roku już 400 tysięcy, a w tym - 500 tysięcy. W ciągu ostatnich dwóch lat wymienionych zostało 91 pieców.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy