Reklama

Reklama

Jarocin. Nowe stawki podatków od nieruchomości i środki transportu

Opublikowano: czw, 31 gru 2020 08:53
Autor:

Jarocin. Nowe stawki podatków od nieruchomości i środki transportu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jarocin. Nowe stawki podatków od nieruchomości i środki transportu. O stopień inflacji, czyli niecałe 4% wzrosną średnio stawki podatku od nieruchomości i środków transportu, które od nowego roku będą płacili mieszkańcy gminy Jarocin.

 

Miejscy radni są w trakcie zatwierdzania przyszłorocznego planu finansowego gminy. Są wśród nich nowe stawki podatków, które mają zasilać budżetu. Te od nieruchomości i środków transportu będą od stycznia wyższe średnio o 3,9%.

 

Dlaczego akurat o tyle? Ponieważ właśnie o 3,9% wzrósł podawany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2020 r. (stopień inflacji - przyp. red.), który - obok górnych stawek podatków ustalanych przez ministra finansów - brany jest pod uwagę przy określaniu opłat lokalnych.

 

Jarocin. Nowe stawki podatków od nieruchomości i środki transportu

Ostatnia podwyżka podatku od nieruchomości w gminie Jarocin miała miejsce - dla firm w 2019 r. a dla mieszkańców w 2020 r.

 

Na posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie przeciwni podnoszeniu stawek na przyszły rok byli dwaj radni - Jerzy Walczak i Tomasz Klauza.

 

Podatek rolny i podatek leśny pozostają na poziomie ogłaszanym przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Jarocin. Nowe stawki podatków od nieruchomości i środki transportu

Komentarz Jerzego Walczaka, radnego opozycyjnego:

Ze względu na bardzo trudną sytuację, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy w związku z pandemią, nie jest to dobry czas na podnoszenie podatków bez względu na to, jakie są potrzeby. Szczególnie podnoszenie stawek od środków transportu, kiedy wiadomo w jak tragicznej sytuacji są właściciele firm transportowych. Bez względy na to, jak rada miejska miała związane ręce narzuconymi przez rząd wskaźnikami, ja jestem przeciwny podwyżce i dałem temu wyraz w głosowaniu.

 

Komentarz Bartosza Walczak, wiceburmistrza Jarocina

Podnoszenie podatków to nigdy nie jest łatwa decyzja, ale ekonomia jest niebłagana. Zwiększyliśmy stawki tylko o stopień inflacji, czyli tyle, ile musieliśmy, żeby finanse gminy się zbilansowały. Moim zdaniem lepiej jest w ten sposób postępować, niż utrzymywać wysokość podatków na tym samym poziomie, a po kilku latach podnieść je drastycznie. Poza tym, jako gmina wykonujemy wiele inwestycji, które w bezpośredni sposób podnoszą jakość życia mieszkańców i to na pewno powinno zrekompensować ten niewielki wzrost podatków. Tak naprawdę poprzez te inwestycję zwracamy mieszkańcom wielokrotność tego, co wydadzą na nieco wyższe podatki.

 

Około 20 - 25 zł podatku więcej zapłaci rocznie właściciel przykładowej nieruchomości, która składa się z działki o pow. 800 - 900 m2 i domu o pow. 100 m2. Około 600 tys. zł więcej wpłynie do kasy gminy Jarocin z tytułu podwyżki podatku od nieruchomości w 2021 r.

 

Poborem podatków w gminie Jarocin zajmują się w drodze inkasa sołtysi, którzy otrzymują za to wynagrodzenie w wysokości 5% zebranej kwoty.

 

Zmiany w stawkach podatku od nieruchomości (za m2):

- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - z 0,80 zł na 0,83 zł,

- od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - z 22,48 zł na 22,77 zł,

- od budynków mieszkalnych - z 0,55 zł na 0,60 zł,

- od gruntów pozostałych, w tym zajętych pod budynki mieszkalne - z 0,36 zł na 0,38 zł

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  pol

  JAKOŚ PENSJE NIE WZRASTAJĄ O WYSOKOŚĆ INFLACJI

 • 10 miesięcy temu | ocena +14 / -1

  Szczęśliwego Nowego Roku !!!

  ROZWÓJ Kanbudu kosztuje, festyny z kiełbasa i piwkiem za złotówkę, też:-)))

 • 10 miesięcy temu | ocena +12 / -2

  pja

  Panie Wice Burmistrzu, mieszkańcy dzielnicy Ługi zapłacą o 4 % więcej podatku a woda będzie ich zalewać tak jak zalewała, będą chodzić po bajorach wody żeby wejść na swoją posesję, będą mieć niszczoną swoją własność przez fontanny wody z ulic, będą chodzić tylko po czymś co nazywane jest chodnikiem i Pan mówi, że w bezpośredni sposób podnosicie jakość życia mieszkańców. Niech Pan się zastanowi i pomyśli co Pan mówi.