Reklama

Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne

Opublikowano: czw, 10 cze 2021 11:00
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne - Zdjęcie główne

Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne. Przyczyną jest widmo wielkiej suszy, która nam zagraża.

Reklama

Pierwsze dni z wysoką temperaturą pokazały, że niedawne opady deszczu niewiele poprawiły sytuację hydrologiczną. Nadal mamy do czynienia z pogłębiającym się problemem deficytu wód gruntowych.

W związku z tym gmina Jarocin zapadła decyzja o ograniczeniu koszenia trawników do tych miejsc, w których jest to niezbędne. Podobna sytuacja miała miejsce także w ubiegłym roku, kiedy koszenie zostało zawieszone do odwołania.

Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne, aby na przykład poprawić widoczność na drogach

Zdaniem fachowców w okresach intensywnej suszy niskie koszenie trawników prowadzi do nadmiernego pylenia. Poza tym zbyt nisko przycięta trawa nie rozkrzewia się i zaczyna zasychać.

- Ze względu na warunki pogodowe, z jakimi mamy do czynienia w chwili obecnej, wskazane jest, aby ograniczyć koszenie trawników do tych miejsc, w których jest to konieczne - podkreśla ogrodnik miejski - Marzena Jeleniewska-Jankowska.

Tak jest w przypadku pasów drogowych oraz okolic skrzyżowań. Tam, aby poprawić widoczność i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego trawniki są koszone. Choć sytuacje, które zgłaszają nam kierowcy nie do końca to potwierdzają. Mamy wiele sygnałów o zarośnbiętycyh poboczach dróg. Nie zawsze one należą jednak do gminy, są i takie przy powiatówkach.

Jarocin. Gmina ogranicza koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to niezbędne z maksymalnie najwyższym ustawieniem kosiarek

Prace te będą wykonywane również w miejscach reprezentacyjnych, między innymi w Parku im. Majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego czy na Skwerze Pamięci.

- W tych miejscach będziemy utrzymywali jak najwyższą wysokość roślin, czyli koszenie będzie się odbywało z ustawieniem kosiarek na możliwie najwyższym poziomie. W ten sposób zapobiegniemy kwitnieniu traw, a jednocześnie utrzymamy pewną estetykę terenu - wyjaśnia Marzena Jeleniewska-Jankowska.

I tłumaczy:

- Tereny zielone w miastach, w tym trawniki, są elementem tzw. małej retencji. Pozwalają na spowolnienie odpływu wód opadowych przez co odciążają sieć kanalizacyjną, regulują klimat miejski poprzez zwiększenie poziomu wilgotności i zmniejszenie zbyt wysokiej temperatury, pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają tlen.

Jej zdaniem „trawniki działają jak filtry, zatrzymujące szkodliwe pyły i zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu.

- Ze względów estetycznych, trawniki w mieście są koszone. Miejsca ze skoszonym trawnikiem wyglądają na zadbane i bardziej się podobają mieszkańcom, poprawiają też względy bezpieczeństwa między innymi w pasach drogowych. W okresach suszy bardzo duża część miast wstrzymuje koszenie terenów zieleni - zaznacza miejski ogrodnik.  

Z tym większym niepokojem mieszkańcy sygnalizowali nam o koszeniu tak zwanych kwietnych łąk w Jarocinie.

- Panowie z kosami spalinowymi koszą wszystko do gołej ziemi - zgłaszała nam jedna z Czytelniczek.

Marzena Jeleniewska-Jankowska przyznaje, że rzeczywiście taki fakt miał miejsce, ale było to związane z tym, że utworzone w 2019 roku założenia nie wyglądały tak, jak jak powinny. 

- Łąki zostały zlikwidowane i zostaną założone od nowa przez wykonawcę w ramach gwarancji - wyjaśnia ogrodnik miejski.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy