Jak wskazano w uchwale Rady Ministrów z maja 2025 r., zatwierdzającej Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026, polskie społeczeństwo ma stosunkowo niską wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń oraz sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych.
„Z badań przeprowadzonych przez IBRiS w I kwartale 2024 r. wynika, że jedynie ok. 50% ankietowanych uważa, że jest w stanie przygotować się na przetrwanie kilku dni bez dostaw energii elektrycznej, wody czy żywności. Brak wiedzy na temat sposobów rozpoznawania i reagowania na sytuacje kryzysowe, w tym nieznajomość sygnałów alarmowych i ostrzegawczych, a także procedur ich nadawania, sprawia, że społeczeństwo jest mniej przygotowane do radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. W efekcie rośnie ryzyko zbiorowej paniki, podatności na dezinformację i możliwe nieefektywne wykorzystanie dostępnych zasobów w sytuacji kryzysowej lub konfliktu zbrojnego” – czytamy we wstępie do uchwały.
Nadrzędnym i strategicznym celem Programu OLiOC jest więc zbudowanie systemu ochrony ludności i obrony cywilnej działającego podczas wystąpienia każdego rodzaju zagrożenia, bez względu na stan funkcjonowania państwa. Wiele zadań określonych w programie scedowano na jednostki samorządowe.
W gminie Jaraczewo kilka dni temu odbyły się obowiązkowe szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Były dedykowane radnym, sołtysom oraz pracownikom urzędu. Relację z tego wydarzenia opublikował burmistrz Bartosz Banaszak na swoim oficjalnym profilu FB.
Ponadto gmina Jaraczewo realizuje zadanie własne związane z zabezpieczeniem logistycznym, co związane jest z zamówieniami i zakupem odpowiedniego sprzętu ze środków dotacji celowej z budżetu państwa udzielonej przez wojewodę wielkopolskiego.
Chodzi o takie rzeczy, jak np.: „Zakup mobilnego masztu oświetleniowego – 1 szt., agregatów prądotwórczych o mocy pow. 5 KW – kilka szt., osuszacza powietrza o cyrkulacji minimum 300 m3/h – 1 szt., monitora skażeń radioaktywnych – 1 szt., łóżek polowych – 50 szt., pilarek do drewna – 15 szt., pił do betonu i stali – 2 szt., taczek – 5 szt. przedłużaczy na zwijadle 20 m – 18 szt., koców – 60 szt., śpiworów – 60 szt., woderów – 30 par, płaszczy przeciwdeszczowych – 30 szt., kapoków – 20 szt., rękawic ochronnych technicznych – 70 par, butów gumowych – 28 par, zestawów nurkowych – 2 szt., latarek – 35 szt., przyczepy ciągnikowej do przewozu wody pitnej o pojemności 10 000 dm3". Pojawiło się też zapytanie ofertowe na zakup syren alarmowych cyfrowych z montażem (2 szt.). Lokalizacja inwestycji to budynek remizy OSP Nosków oraz budynek remizy OSP Gola.
W grudniu 2025 r. burmistrz Jaraczewa wydał też zarządzenie w sprawie wyznaczenia podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej na terenie gminy Jaraczewo.
„Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego i w czasie wojny podmiot ochrony ludności staje się podmiotem obrony cywilnej” – czytamy w zarządzeniu.
Do tego celu wyznaczono:
- Gminny Zespół Ekonomiczno- Administracyjny Szkół w Jaraczewie,
- Zespół Szkół w Rusku (szkoła podstawowa i przedszkole),
- Szkoła Podstawowa w Jaraczewie,
- Szkoła Podstawowa w Górze,
- Szkoła Podstawowa w Noskowie,
- Szkoła Podstawowa w Wojciechowie,
- Publiczne Przedszkole „Niezapominajka” w Jaraczewie,
- Publiczny Żłobek „Tęczowe Nutki” w Jaraczewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.