Reklama

Jakie zasady obowiązują na cmentarzach? Czy trzeba zakładać maseczkę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Biegański

Jakie zasady obowiązują na cmentarzach? Czy trzeba zakładać maseczkę?  - Zdjęcie główne

Jakie zasady obowiązują na cmentarzach? Czy trzeba zakładać maseczkę? | foto Maciej Biegański

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W uroczystość Wszystkich Świętych (poniedziałek) 1 listopada 2021 roku nabożeństwa żałobne zostaną odprawione na wszystkich cmentarzach Archidiecezji Poznańskiej i większości diecezji kaliskiej.

Reklama

Rząd w tym roku przed obchodami Wszystkich Świętych nie zaskoczył Polaków, mimo że sytuacja związana z rozwojem zakażeń koronawirusa jest dynamiczna, następuje duży przyrost zakażeń wirusem Sars-CoV-2 w ciągu doby. Takie statystyki na przełomie października i listopada nie były prognozowane. Jednak cmentarze w czasie nadchodzących świąt pozostaną otwarte

Przypomnijmy, rok temu, tuż przed 1 listopada rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy na 3 dni (w dniach 31 października - 2 listopada). Jak uzasadniał wówczas premier M. Morawiecki, masowe wizyty na cmentarzach w tych dniach to zbyt duże ryzyko, szczególnie dla ludzi starszych.

Duchowni przypominają, że podczas uroczystości Wszystkich Świętych wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy św., a nie tylko nawiedzić cmentarz. 1 listopada w zdecydowanej większości naszych parafii nekropolie staną się miejscem, gdzie odbędą się msze św. połączone z procesjami modlitewnymi za zmarłych.

Arcybiskup Metropolita Poznański ks. Stanisław Gądecki zniósł wszelkie dyspensy dotyczące ograniczenia praktyk religijnych w związku z epidemią koronawirusa

Obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem 1 listopada obowiązują i będą egzekwowane. Nieprzestrzeganie przepisów może się skończyć na pouczeniu, nałożeniu grzywny w drodze mandatu karnego lub skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu. W związku z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady dystansu społecznego.

Podstawową zasadą jest utrzymywanie 1,5 metra dystansu między pieszymi. W kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Jako przestrzeń zamkniętą definiuje się: sklepy, klatki schodowe, środki komunikacji miejskiej, zakłady pracy, kina i teatry, przychodnie, szpitale, studia tatuażu, kościoły, szkoły i uczelnie oraz urzędy oraz inne budynki użyteczności społecznej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w sobotę, 30 października, podczas konferencji prasowej w Sosnowcu zapowiedział, że 1 listopada będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek podczas wizyt na cmentarzach. To efekt rosnącej liczby zakażeń Covid-19 w Polsce. Adam Niedzielski zwrócił się o rozwagę do Polaków, podczas ich wizyt u rodzin. Jednym z najnowszych obostrzeń jest nakaz noszenia maseczek 1 listopada na cmentarzach.

- Liczba osób odwiedzających miejsca pamięci jest duża. Pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu. Myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista i będzie miała maseczkę - mówił wczoraj Adam Niedzielski, w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Abp Metropolita Poznański ks. Stanisław Gądecki, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski również wystosował apel o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych:

Od kilku tygodni zauważamy w Polsce i na świecie szybki wzrost zakażeń koronawirusem, będący przejawem kolejnej fali pandemii. Jak informują służby medyczne i sanitarne, sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie jest zróżnicowana i w niektórych regionach Polski odnotowuje się większy wzrost zachorowań. Choć życie społeczne i gospodarcze zdają się toczyć w zwyczajnym rytmie, to należy pamiętać, że nie zakończyła się jeszcze walka z epidemią. Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych. Mając na uwadze powyższe, w trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, kolejny raz zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.Ponadto, pragnę raz jeszcze wyrazić moją wdzięczność wobec wszystkich pracowników służby zdrowia za ich wytrwałą i heroiczną służbę w walce z pandemią. Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się ocalić zdrowie i życie wielu osób.

Cmentarze 31 października, a także 1 i 2 listopada pozostaną otwarte. Podczas obchodów Wszystkich Świętych nabożeństwa żałobne zostaną odprawione na wszystkich cmentarzach Archidiecezji Poznańskiej i diecezji kaliskiej.

Czy maseczka jest obowiązkowa na cmentarzu?  Najnowsza wypowiedź ministra zdrowia z wieczora 31 października wskazuje na to, że nie. 

Czy wbrew obowiązującym obostrzeniom epidemicznym noszenie maseczki ochronnej jest obowiązkowe podczas odwiedzania grobów naszych bliskich? Obecne przepisy mówią, że zakrywanie ust i nosa nie jest wymagane na otwartej przestrzeni, a tym samym – także na cmentarzach. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził to w rozmowie z PAP.

- Nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych – powiedział A. Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznacza jednak, że epidemia koronawirusa wciąż trwa, co pokazuje rosnąca liczba zachorowań. Minister wskazuje, że ryzyko zakażenia znacznie wzrasta w dużych skupiskach ludzi. i - choć nie ma prawnego obowiązku noszenia maseczek na nekropoliach - zaapelował, aby rozważyć założenie jej podczas przebywania w większej grupie osób.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy