Reklama

Jest najnowszy ranking wydatków inwestycyjnych gmin. Jak wypadł Jarocin i nasze gminy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyniki rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020. Jak w rankingu Wspólnoty wypadł Jarocin i powiat jarociński?

Reklama

Pismo Wspólnota opublikowało ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2018-2020. Jak wypadł powiat jarociński oraz pozostałe miasta gminne z naszego terenu?

Ranking inwestycyjny gmin. Gdzie jest Jarocin? 

Sukces Jarocina jest o tyle duży, że w swojej kategorii nasze miasto jest najlepsze w całym województwie wielkopolskim. W całym rankingu Jarocin zajął 22 miejsce z wynikiem średnich wydatków inwestycyjnych na osobę w latach 2018-2020 na poziomie 1.285 złotych i 89 groszy. Jest to lokata o 9 pozycji lepsza aniżeli w przypadku tego samego zestawienia za lata 2017-2019. Kategorie miast powiatowych wygrały Polkowice (woj. dolnośląskie) z 2606,67 zł średnich wydatków inwestycyjnych na osobę. Wśród naszych sąsiadów z regionu najwyżej uplasowała się Września (28 miejsce) i Pleszew (31).

Jak poradziły sobie pozostałe miasta gminne z naszego terenu?

W celu znalezienia pozostałych miast z naszego terenu trzeba zajrzeć do rubryk „Miasta inne” oraz „Gminy wiejskie”. W pierwszej z nich sklasyfikowany jest Żerków oraz Jaraczewo. Gminy zarządzane przez Michała Surmę i Dariusza Strugałę są na 396 i 301 miejscu w tym zestawieniu z wydatkami inwestycyjnymi na osobę (per capita) na poziomie 669,95 zł (Żerków) oraz 820,93 zł (Jaraczewo). Dla Żerkowa jest to spadek o ponad sto trzydzieści miejsc w stosunku do zestawienia za lata 2017-2019. Jarczewo zaś odnotowało awans o niemal sto pozycji. W tym rankingu od lat dzieli i rządzi Krynica Morska (woj. pomorskie), która w zestawieniu za lata 2018-2020 przeznacza wydatkach inwestycyjnych na osobę średnio 5388,65 zł.

W zestawieniu gmin wiejskich znaleźć z kolei możemy gminę Kotlin oraz gminę Nowe Miasto nad Wartą. Zarówno jeden, jak i drugi samorząd odnotowały awans. Jednak pozycję te są dosyć odległe, bowiem gmina Kotlin uplasowała się na 811 miejsce (824,94 zł średnich wydatków inwestycyjnych na osobę), a gmina Nowe Miasto nad Wartą 1.322 (482,22 zł średnich wydatków inwestycyjnych na osobę). Tu również mamy do czynienia z hegemonią jednej gminy a konkretniej gminy Kleszczów (woj. łódzkie) która w zestawieniu za lata 2018-2020 przeznacza w wydatkach inwestycyjnych na osobę średnio 14.633,95 zł.

Czy gorsza pozycja mniejszych gmin wpływa na pozycję powiatu jarocińskiego w rankingu?

Pytanie to jest retoryczne, bowiem pozycja powiatu jarocińskiego nie jest najlepsza, ponieważ ta jednostka w rankingu powiatów została sklasyfikowana na siedemdziesiątym pierwszym miejscu ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi na poziomie 279,15 zł na osobę. Dla porównania sąsiadujący z naszym powiatem, powiat średzki jest na miejscu trzydziestym dziewiątym wydając średnio 343,73 zł. Jeszcze lepiej wypada powiat wrzesiński, który sklasyfikowany jest tuż za podium na miejscu czwartym (średnio 542,70 zł w wydatkach inwestycyjnych na osobę). To zestawienie z kolei wygrał powiat przasnyski (woj. mazowieckie) z wydatkami na osobę na poziomie 756,33 zł.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.   

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy