Reklama

Jak ustalić, kto jest właścicielem działki?

Opublikowano: pon, 31 lip 2017 09:37
Autor:

Jak ustalić, kto jest właścicielem działki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Księga wieczysta to podstawowy dokument, informujący nas o stanie prawnym działki. Warto zawsze do niej zajrzeć.


Co zrobić kiedy kupujemy działkę
Zakup działki, na której zamierzamy postawić dom to odpowiedzialna decyzja. Zazwyczaj związana jest z ponoszeniem dużych kosztów. Po pierwsze sama cena działki to w zależności od jej wielkości kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ponadto konieczne jest zapłacenie podatku, opłacenie notariusza. Dlatego też, pewne rzeczy trzeba sprawdzić, zanim podejmiemy czynność prawną, z której raczej trudno będzie się nam wyplątać. Warto dowiedzieć się, czy osoba, która podaje się za właściciela działki rzeczywiście nim jest, a także czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Koniecznie też trzeba ustalić jak ma się sytuacja z mediami, czy z działki istnieje bezpośredni dojazd do drogi publicznej.

Gdzie szukać informacji
Oczywiście, pierwszym źródłem informacji o działce zawsze jest osoba, która planuje jej sprzedaż. Jednak dobrze jest zachować ograniczone zaufanie i dodatkowo sprawdzić najważniejsze informacje. Dobrym pomysłem jest rozmowa z sąsiadami. Możemy się od nich dowiedzieć jak dotąd była wykorzystywana działka. Warto też zapytać o samą okolicę, to pozwoli nam zweryfikować poziom bezpieczeństwa w danym miejscu. Żeby sprawdzić, czy nieruchomość nie jest przeznaczona na cele, o których nie wiemy, dobrze jest zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu. Najbardziej jednak podstawowym źródłem informacji o każdej działce jest jej księga wieczysta. To tam sprawdzimy ewentualne obciążenia nieruchomości, zweryfikujemy kto jest jest właścicielem działki, jaka jest jej dokładna powierzchnia. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z prawnikiem, który zwróci naszą uwagę na ewentualne kruczki prawne i we właściwy sposób pomoże nam zinterpretować treści księgi. O odpis z księgi wieczystej należy postarać się we właściwym Sądzie Rejonowym. Informacje o właścicielu działki uzyskać można także w Państwowej Ewidencji Gruntów. Jeśli wykaże się interes prawny, można złożyć wniosek o wypis z tejże.

Więcej informacji o tym, w jaki sposób dotrzeć do właściciela działki znajdziesz na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.