Reklama

Ile tak naprawdę będą kosztowały nowe mieszkania w Jarocinie? 11 zł czy 24 zł za metr?

Opublikowano:
Autor:

Ile tak naprawdę będą kosztowały nowe mieszkania w Jarocinie? 11 zł czy 24 zł za metr?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Gmina Jarocin. JTBS Jarocin. Mieszkania czynszowe w Jarocinie. Ceny mieszkań w Jarocinie.

- Jak to jest w końcu z tymi cenami za mieszkania budowane przez JTBS? Miało być 11 zł za metr, a dzisiaj czytam, że czynsz będzie wyższy i to sporo. Czy zmienili koszty? - dopytuje pani Beata, która deklaruje, że interesowała się wynajmem lokalu budowanego przez miejską spółkę.

Takich telefonów odebraliśmy więcej. Mieszkańców zaskoczyła publikacja branżowego portalu, który napisał, że „jak zaznaczył prezes jarocińskiego TBS, całkowity koszt wynajmu 55-metrowego mieszkania wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie”.

 

Tymczasem prezes Jerzy Wolski, przez ostatni rok powtarzał, że czynsz będzie niemal o połowę niższy. „Stawki czynszowe będą od 10 zł do 11 zł za metr kwadratowy. Praktycznie 55 metrowe mieszkanie, będzie rodzinę kosztowało około 600 zł miesięcznie. Myślę, że to jest dobra cena i bardzo szybko zapełnimy te mieszkania nowymi mieszkańcami – mówił prezes Wolski w trakcie inauguracji programu na jarocińskich Leszczycach [ZOBACZ TUTAJ].

Bartek Nawrocki, jarocinska.pl: Przez ostatni rok zapowiadał pan, że czynsz w mieszkaniach budowanych przez JTBS w jarocińskim wariancie Mieszkanie + będzie wynosił ok 11 zł za metr kwadratowy. Wczoraj pojawiła się informacja na jednym z portali, który powołuje się na pana - że „całkowity koszt wynajmu mieszkania 55 metrowego, to 1.300 zł miesięcznie”, czyli nie 11 a 24 zł za metr. Skąd tak poważne rozbieżności?

Jerzy Wolski, prezes JTBS: Wcześniej udzieliłem wywiadu Polskiej Agencji Prasowej i on został opublikowany. Zgodnie ze strategią PAP inne media to kopiują czy przedrukowują. Jednak w tym wypadku zostało to przeinaczone i podane nie tak, jak ja powiedziałem. PAP pytał mnie, jaki będzie całkowity koszt najmu takiego mieszkania. Więc wyliczyliśmy, że będzie to 12 zł za metr kwadratowy w Jarocinie i 11 zł za metr kwadratowy w Siedleminie. Na tej podstawie podaliśmy, że w Jarocinie czynsz będzie wynosił 660 zł dla mieszkania 55 m kw., a w Siedleminie 605 zł.

Skąd zatem 1.300 zł?

Oczywiście do czynszu należy doliczyć koszty związane z energią, ogrzewaniem, wodą, ściekami, odpadami komunalnymi oraz z usługą teletechniczną. W naszym przypadku zapewniamy dostęp do telewizji kablowej, oczywiście mamy zrobioną instalację do anteny zbiorczej i najemca będzie decydował ,co wybierze. Zaznaczam, że wyliczyliśmy całkowity koszt utrzymania dla rodziny czteroosobowej, który wyniósł w przypadku Jarocina około 1.300 zł, dla mieszkania 55 metrowego. Mniejsze, 35 metrowe mieszkanie, to koszt całkowity około 800 zł.

I tu się nic nie zmieniło?

Oczywiście. Do Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego najemcy będą płacić tylko czynsz - 11 czy 12 zł za metr razy wielkość powierzchni. Powtórzę jednak, że PAP pytał nas ile będzie wynosił dla najemcy całkowity koszt ze wszystkimi mediami. Stąd my zrobiliśmy taką symulację. Poza tym, przy ocenie wniosków na mieszkania, ocenie tego kryterium ekonomicznego, dokonaliśmy wyceny dla rodziny czteroosobowej - ile będzie ją kosztowało utrzymanie całego mieszkania miesięcznie, po to, żeby ustalić minimalne dochody tej rodziny. JTBS nie będzie pobierało opłat za media. Każdy najemca będzie podpisywał indywidualne umowy z dostawcami określonych mediów – wody, gaza, energii czy telewizji.

Koszt mediów na poziomie 700 zł dla 55 metrowego mieszkania to sporo, jak na jarocińskie warunki.

Powtórzę raz jeszcze - my dokonaliśmy pewnego uśrednienia. Ostateczny koszt będzie zależał tak naprawdę od indywidualnej rodziny, czy mieszkańca. Dokonaliśmy wyliczenia dla czteroosobowej rodziny, przy założeniu, że nie ma żadnego oszczędzania. Tak naprawdę, to najemcy będą decydować, ile zużyją wody, energii czy gazu. Ja na to nie będę miał wpływu.

W tych kosztach najdroższe jest ogrzewanie?

Tak. Tam jest ogrzewanie gazowe. Ale jeżeli np. w jarocińskich blokach, na mieszkanie 55-metrowe, płaci się zaliczkę miesięczną w granicach 250 zł za ogrzewanie, a potem następuje rozliczenie, to myśmy to na tym poziomie uśrednili i pokazaliśmy, ile rzeczywiście może kosztować utrzymanie. Dlatego nie rozumiem, skąd to zdziwienie u niektórych osób. Weźmy mieszkanie, które można wynająć na prywatnym rynku w Jarocinie, gdzie sam czynsz, odstępne dla wynajmującego, to koszt nierzadko 1000 - 1200 zł oczywiście plus media.

Rozumiem, że ci którzy składali u was wnioski nie powinni być dzisiaj zaskoczeni?

Proszę zajrzeć na stronę internetową jarocinbuduje.pl, gdzie jest moje zarządzenie [ZOBACZ TUTAJ] i tam zostały ustalone stawki czynszowe dla tych mieszkań 11 zł na Siedlemin i 12 zł na Jarocin. I to jest dokładnie to, co mówimy od kilu miesięcy. Nic się nie zmieniło.

Są jednak osoby, które zarzucają, że prezes Wolski ładnie mówił przed kamerami, że czynsz tylko 11 zł, a teraz wyszła cała prawda o kosztach najmu.

Wyszła prawda, którą powtarzałem od kilkunastu miesięcy i powtarzam - tu się nic nie zmieniło. Jak tylko rozstrzygnęliśmy przetargi i mogliśmy ostatecznie skalkulować stawkę czynszową mówiłem, że to będzie 11 zł w Siedleminie i 12 zł w przypadku Jarocina.

Ale nie mówił pan głośno o tych kosztach mediów.

A czy gdziekolwiek mamy wliczone w czynszu koszty mediów? Zawsze na energię czy ogrzewanie są podpisywane oddzielne umowy i płaci się dostawcom wedle zużycia. Powtarzam - wtedy i teraz mówiłem o czynszu. Do niego nie są wliczane opłaty dodatkowe, to wynika wprost z przepisów prawa. I tego musi być świadomy każdy wynajmujący dzisiaj mieszkanie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE