Reklama

Reklama

Gmina Żerków musiała ogłosić kolejny przetarg na śmieci. Czy szykują się podwyżki?

Opublikowano: pt, 25 gru 2020 12:03
Autor:

Gmina Żerków musiała ogłosić kolejny przetarg na śmieci. Czy szykują się podwyżki? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Gmina Żerków musiała ogłosić kolejny przetarg na śmieci. Czy szykują się podwyżki? Burmistrz rozstrzygnął przetarg na wywóz odpadów. Po tym, jak wybrał najkorzystniejszą ofertę, wykonawca wycofał się z udziału w dalszym postępowaniu. Trzeba było ogłosić kolejny przetarg. Co z ewentualną podwyżką opłaty śmieciowej?

 

 

Włodarz Żerkowa, Michał Surma ogłosił w listopadzie przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Umowa ze zwycięskim oferentem miała być tym razem zawarta na 12 miesięcy, czyli od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021.

 

 

Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Pierwszą z nich była ZGO-Nova, która już wcześniej wywoziła odpady z terenu gminy Żerków, a realizację zadania wyceniła na 842.578,20 zł. Kolejnym oferentem był WM Wiatrowiec Energie Sp. z o.o. z Gizałek. Ten z kolei zaproponował 599.875,20 zł.

 

 

Co ciekawe samorząd Żerkowa postanowił przeznaczyć na odbiór i zagospodarowanie odpadów tylko 521.000, zł brutto, a obie złożone oferty przekraczały zabezpieczoną w budżecie kwotę. Tym samym istniała duża ewentualność, że cena wywozu odpadów w gminie wzrośnie.

 

 

Jeśli wybierzemy najtańszą ofertę, to cena za śmieci zależna będzie od tak zwanej ceny na bramce, a ta prawdopodobnie wzrośnie od stycznia. Wszystko będziemy kalkulować w styczniu - tłumaczył burmistrz Michał Surma.

 

 

Żerkowski samorząd, należy do Porozumienia Międzygminnego zajmującego się gospodarką odpadami, a co za tym idzie wszystkie odpady muszą trafić do ZGO w Jarocinie. W maju tego roku cena przyjęcia śmieci „na bramie” uległa podwyższeniu. Mimo to burmistrz nie zdecydował się na podwyższenie opłaty śmieciowej. Miesięczna stawka za wywóz odpadów dalej wynosiła 19 zł, natomiast właściciele nieruchomości, którzy nie segregowali odpadów musieli płacić 38 zł.

 

 

 

Tymczasem zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami samorządy nie mogą dopłacać do opłaty śmieciowej. Ich obowiązkiem było opracowanie nowych regulaminów utrzymania czystości i porządku, których termin ze względu na sytuację pandemiczną wydłużono do końca 2020 roku. To zaś może sugerować, że opłata śmieciowa w gminie Żerków wzrośnie, tak jak w pozostałych gminach położonych na Ziemi Jarocińskiej.

 

 

We wspomnianym postępowaniu przetargowym wybrano najtańszą ofertę zaproponowaną przez WM Wiatrowiec Energie Sp. z o.o. z Gizałek. Niestety 15 grudnia do żerkowskiego urzędu wpłynęła informacja o wycofaniu się przedsiębiorstwa z podpisania umowy. Ze względu na fakt, że kwota zaproponowana przez drugiego oferenta była zbyt wysoka, burmistrz unieważnił cały przetarg. Tym samym trzeba było ogłosić kolejny przetarg. Firmy, które chcą złożyć swoje oferty, mają bardzo mało czasu, bo zaledwie do 31 stycznia.

 

 

Pewnym jest, że swoją propozycje zgłosi ponownie spółka ZGO-Nova. Nie wiadomo, czy tym razem będzie miała konkurenta, ani jaką zaproponuje cenę za wykonanie zadania. Czy opłata śmieciowa w gminie Żerków wzrośnie tak, jak w pozostałych samorządach i o ile? Wrócimy do tematu.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -5

    Mee123

    To jest kpina, żeby tyle pieniędzy płacić za wywóz śmieci jeszcze segregowanych. a później się dziwią, że śmieci po lasach się walają. Każdy oszczędza jak może a oni z roku na rok kolosalnie podnoszą cenę wywozu.

  • 10 miesięcy temu | ocena +6 / -3

    S.M.W.

    Miejmy nadzieję że jeśli cena wzrośnie to jakość usług również, to znaczy mieszkańcy małych miejscowości,wsi w niczym nie są gorsi od mieszkańców miast wywóz zmieszanych odpadów 2 razy w miesiącu itd. według Konstytucji jesteśmy równi wobec prawa.