Reklama

Gmina Jarocin awansowała. Co na to burmistrz?

Opublikowano:
Autor:

Gmina Jarocin awansowała. Co na to burmistrz? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Jarocin po raz kolejny została sklasyfikowana w rankingu przygotowanym przez ekonomistów z uznanych krakowskich ośrodków naukowych. Specjaliści prześwietlili finanse prawie 2.800 gmin, miast i powiatów. Jak wypadł Jarocin?

 

Na stronie internetowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, na której opublikowano wyniki najnowszego rankingu za 2019 rok, możemy przeczytać:

 

„To jedyne opracowanie, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi.”

 

Idea Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce narodziła się w czasie dyskusji podczas Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju oraz kolejnych edycji Europejskiego Kongresu Samorządów.

 

W tym roku opublikowano wyniki trzeciej już edycji rankingu, tym razem za 2019 rok. W badaniu wykorzystano te same kryteria oceny, które pojawiły się w ubiegłorocznym dokumencie. A zespół analityków korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 r.

 

Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gmin miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie.

 

Gmina Jarocin została oceniona w grupie 628 gmin miejsko-wiejskich i znalazła się na 35 miejscu w Polsce oraz na 4 w Wielkopolsce (w ubiegłym roku 10 miejsce). Tym samym Jarocin wyprzedził między innymi Środę Wlkp., Pleszew czy Krotoszyn.

 

[trwa rozbudowa obiektów Jarocin Sport, co powstanie w nowych pomieszczeniach - na ten temat czytaj TUTAJ]

 

Kondycji finansowa naszego samorządu oceniona została w oparciu o 7 wskaźników, wyliczonych dla każdej jednostki na podstawie danych z Regionalnych Izb Obrachunkowych.

 

Pod uwagę wzięto między innymi relację nadwyżki operacyjnej do ogólnych dochodów samorządu, a także udział wydatków inwestycyjnych, czy relację zobowiązań w ogólnych wydatkach gminy.

 

- To kolejny rok tego rankingu, który potwierdza coraz lepszą kondycję finansową gminy Jarocin - zaznacza burmistrz Adam Pawlicki. - Jest tak, mimo wielu inwestycji, które realizujemy, ale też dlatego, że skutecznie pozyskujemy środki zewnętrzne na ich wykonanie - uważa włodarz gminy.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE