Reklama

Gmina dała 120 tys. zł na remont kościoła. Nie wszystkim się to podoba

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Aleksander Wesołek

Gmina dała 120 tys. zł na remont kościoła. Nie wszystkim się to podoba - Zdjęcie główne

Gmina przeznaczyła 120 tys. zł na remont dachu kościoła w Rusku | foto Aleksander Wesołek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 120 tys. zł na remont dachu otrzyma z gminy Jaraczewo parafia w Rusku. Przyznana dotacja budzi kontrowersje. Niektórzy radni wskazują, że pomoc dla innych wynosiły tylko 30 tys. zł.

Reklama

Dofinansowanie remontu dachu kościoła w Rusku radni uchwalili na ostatniej sesji. Od głosu wstrzymało się dwóch radnych, ale dotacja jest szeroko komentowana. Część samorządowców podnosi, że parafia w Rusku uzyskała od gminy dużo więcej niż inne. Niektórzy wskazują, że wywalczył to radny Sławomir Gruchała, który jest tam szafarzem. Radny odpiera zarzuty.


120 tys. zł na remont kościoła w Rusku. Jak to tłumaczy gmina?

- Inne parafie dotacje otrzymywały w poprzednich latach, a nawet kadencjach. Pamiętam, jak padało pytanie: „Dlaczego inne parafie składają wnioski, a Rusko nie? Zawsze odpowiadałem, że jak pozyskamy pieniądze na remont, to złożymy. Teraz właśnie taka sytuacja ma miejsce. Z tego, jak dobrze pamiętam, to jedna z parafii już dwa razy dostała po 30 tys. zł - mówi Gruchała.                                            

Z kolei Olga Kaczmarek wyjaśnia, że w uchwale rady gminy w sprawie udzielania dotacji przyjęto zasadę, że dofinansowanie do remontu zabytku nie może wynieść więcej jak 30 procent kosztu remontu.

- W Rusku wartość prac wynosi prawie milion złotych. Parafia złożyła wniosek o 120 tys. zł, który odpowiada kryteriom uchwały - mówi sekretarz gminy Jaraczewo.

Wskazuje, że w poprzednich latach dotacje otrzymały parafie w Górze, Noskowie i Panience.

120 tys. zł na remont kościoła w Rusku, a mieszkańcy skarżą się na jakość wody 

Niektórych radnych nie przekonują wyjaśnienia urzędników.

- Nie jestem przeciwny remontowani kościoła. Uważam, że należało przeznaczyć 30 tys. zł - tak jak poprzednio przekazywaliśmy innym parafiom. Wstrzymałem się od głosu, ponieważ na inne zadania pieniądze są bardziej potrzebne. Ciągle mamy problem z wodą w Jaraczewie. Mieszkańcy nieustannie skarżą się na jej barwę. Ta sytuacja powtarza się już od lat i nic się z nią nie robi. Rozumiem, że z wyremontowanego kościoła korzystają wszyscy wierni, ale powinno być po równo dla wszystkich parafii - mówi Zbigniew Nowak z Parzęczewa, który wstrzymał się od głosu.


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy