reklama
reklama

Feralne skrzyżowanie DK12 z drogą na Łukaszewo zmorą kierowców. Jedna osoba nie żyje, kilka rannych [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wypadkach, do których doszło na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 12 z drogą na Łukaszewo (gm. Jaraczewo). „Ile razy słyszę pędzącą straż lub karetkę mówię: krzyżówka w Łukaszewie i zazwyczaj te przypuszczenia są prawdziwe” - pisze jeden z Czytelników.
reklama

Ostatnie zdarzenie miało miejsce w tym tygodniu. 37-letni mieszkaniec gminy Jarocin kierując mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do bocznego zderzenia z hyundaiem, którym kierowała mieszkanka gminy Jarocin. W połowie marca kierujący jeepem mieszkaniec powiatu jarocińskiego wyjechał z drogi podporządkowanej na drogę krajową nr 12 i doprowadził do zderzenia z dacią sandero. Auta zatrzymały się poza jezdnią, dacia dachowała. Kierowca dacii 71-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego trafił do szpitala.

Feralne skrzyżowanie DK12 z drogą na Łukaszewo zmorą kierowców. Jedna osoba nie żyje, kilka rannych        

Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce dwa lata temu. 26-latek kierował hondą civic, wyjechał z drogi podporządkowanej. Zderzył się z jadącym busem. Pojazdy wypadły poza drogę. Osobówka zatrzymała się w rowie na dachu. Kierowca został uwięziony w środku. Pomimo długiej reanimacji młodego mężczyzny nie udało się uratować. Trzy osoby jadące busem trafiły do szpitali. Kilka dni po tragedii w okolicy skrzyżowania drogi krajowej nr 12 z drogą na Łukaszewo i Wojciechowo pojawił się krzyż. Zawieszono na nim kilka różańców, a na ziemi ustawiono znicze. Po każdym zdarzeniu na wspomnianym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 12 z drogą na Łukaszewo toczy się dyskusja na temat bezpieczeństwa w tym miejscu. Sprawa jest zazwyczaj szeroko komentowana w sieci.

„Nie rozumiem tego skrzyżowania. Skrzyżowanie jak wiele innych, widoczność z prawej, lewej i na wprost około kilometra, a tam bez przerwy są wypadki. Ile razy słyszę pędzącą straż lub karetkę mówię krzyżówka w Łukaszewie i zazwyczaj te przypuszczenia są prawdziwe. Zamontowano żółte światła ostrzegawcze, ale szkoda, że nie także na dojazdach bocznych. A co dopiero będzie jak urośnie zboże. Zero widoczności” - napisał jeden z użytkowników portalu jarocinska.pl.

Na drogach podporządkowanych są znaki ustąp pierwszeństwa przejazdu, a około 20-30 metrów przed skrzyżowaniem znajdują się progi dudniące.        

Widoczność na skrzyżowaniu DK 12 z drogą na Łukaszewo jest dobra  

Policyjne statystyki nie potwierdzają, aby często tam dochodziło do zdarzeń. Z kolei mieszkańcy utrzymują, że część nie trafia do ewidencji.

- Tam zawsze były stłuczki czy też poważne wypadki - mówi Bartosz Banaszak, sołtys Goli.

- Widoczność na tym skrzyżowaniu jest dobra, tylko ono ma w sobie coś takiego, że krzyżują się tam dwie drogi prostopadłe do siebie o dobrej jakości, nowej nawierzchni. Zapewne to gubi kierowców jadących od Wojciechowa czy Łukaszewa, dochodzi do tego jeszcze położenie słońca, które oślepia kierowców o wczesnych godzinach porannych. Niektórzy mówią, że w pewnym miejscu jest martwy punkt, jeżeli dwa samochody zbliżają się do skrzyżowania, a auto wyjeżdżające z drogi podporządkowanej ma szerokie słupki, to można nie zauważyć pojazdu jadącego drogą krajową nr 12 - ocenia sołtys.   

 Podobnie wypowiada się Barbara Pielucha, sołtys Wojciechowa.

- Na każde zdarzenie mają wpływ różne okoliczności. Skrzyżowanie jest widoczne (…)Nie ma tam drzew żeby zasłaniały. Trudno powiedzieć, co może być przyczyną wypadków: prędkość, nieuwaga - zastanawia się nasza rozmówczyni. Są i tacy, którzy twierdzą, że przyczyną zdarzeń jest zbyt szybka jazda. - Kierowcy myślą, że „przelecą”, a drugi też jedzie szybko i dochodzi do zdarzeń. Nie ma innego wytłumaczenia. Trudno nie widzieć. Jeżdżę tą drogą ponad 40 lat i zawsze jakoś widzę, że coś jedzie - wyrokuje jeden z mieszkańców Wojciechowa.

Policja: Oznakowanie jest właściwe  

Po śmiertelnym wypadku policja i zarządca drogi przeprowadzili wizję lokalną. Funkcjonariusze uznali, że oznakowanie jest właściwe. 
Jest znak mówiący o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu w czasie wjazdu na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej. Na skrzyżowaniu jest dobra widoczność. Nie ma tam żadnego ogrodzenia, zarośli, drzew. Po wizji lokalnej ustalono, że nie trzeba ustawiać żadnego dodatkowego oznakowania. Bezpieczeństwo zależy tylko od kierowców, czy będą się stosowali do znaku ustąp pierwszeństwa - mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.


Ilość zdarzeń na skrzyżowaniu  

2022 r.   1 wypadek, 1 kolizja 
2021 r.   1 kolizja
2020 r - 1 wypadek
2019 r.  - 1 kolizja

Dlaczego tak często na wspomnionym skrzyżowaniu dochodzi do zdarzeń? Jak oceniacie widoczność na tym skrzyżowaniu? Piszcie w komentarzach     

 
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.



 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama