Reklama

Dzisiaj wspomnienie świętego Józefa - robotnika.Z pielgrzymką w Kaliszu po raz 30.

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: https://www.swietyjozef.kalisz.pl

Dzisiaj wspomnienie świętego Józefa - robotnika.Z pielgrzymką w Kaliszu po raz 30. - Zdjęcie główne

Dzisiaj wspomnienie świętego Józefa - robotnika.Z pielgrzymką w Kaliszu po raz 30. | foto https://www.swietyjozef.kalisz.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. W tym dniu odbywa się ogólnopolska pielgrzymka ludzi pracy do sanktuarium w Kaliszu.

Reklama

Święty Józef był mężem Maryi. Jego postać znamy z przekazów Ewangelii. Czcimy go dwukrotnie w ciągu roku: 19 marca - jako Oblubieńca Matki Bożej, a dzisiaj - jako wzór i patrona ludzi pracujących. Całe swoje życie św. Józef spędził jako rękodzielnik i wyrobnik w ciężkiej zarobkowej pracy. Ewangelie określają go mianem tektōn (łac. faber), przez co rozumiano wyrobnika - rzemieślnika od naprawy narzędzi rolniczych, przedmiotów drewnianych itp.

Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci. Na kaliskim wizerunku został pokazany wspólnie z Maryją i małym Jezusem, a także Bogiem Ojcem i Duchem Świętym. 

Więźniowie z Dachau zawdzięczają mu życie

Jako szczególnego patrona wybrali go sobie również kapłani - więżniowie obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy dokonali 22 kwietnia uroczystego aktu zawierzenia św. Józefowi. Tydzień później doszło do wyzwolenia, a wdzięczni kapłani aż do śmierci pielgrzymowali 29 kwietnia do Kalisza. W tym dniu od 2002 roku obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Główne uroczystości odbywają się w kaplicy poświęconej więźniom w kaliskim sanktuarium, ale w tym roku uroczystości odbywały się również w parafii w Wilkowyi, z której pochodził biskup Franciszek Jedwabski, przewodniczący Komitetu Zawierzenia [ZOBACZ TUTAJ].

Od kiedy obchodzimy wspomnienie św. Józefa robotnika?

Dzień świętego Józefa rzemieślnika proklamował 1 maja 1955 roku papież Pius XII. Zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich nadał w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., Świętu Pracy. W tym dniu Kościół pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich.

 Papież Jan Paweł II wielokrotnie przywoływał św. Józefa mówiąc o znaczeniu pracy w życiu człowieka.

„W pewnym sensie można powiedzieć, że poprzez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem. Dlatego pracowitość jest cnotą. Aby jednak pracowitość pozwoliła człowiekowi rzeczywiście stawać się bardziej człowiekiem, winna być ona zawsze wpisana w społeczny wymiar pracy. Jedynie pod tym warunkiem zachowana zostaje niezbywalna godność osoby, a także społeczna wartość ludzkiej działalności” - podkreślał papież podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra 1 maja 2002 r.

 Pielgrzymka do św. Józefa w Kaliszu już po raz 30.

1 maja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybywa pielgrzymka ludzi pracy. W tym roku odbędzie się już po raz 30. O godz. 12.30 odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Wyjątkowa, bo jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników NSZZ „Solidarność” i Pracodawców i Przedsiębiorców do Józefa Kaliskiego jest tradycyjnie organizowana przez zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa. Dzisiaj ma przyjechać do Kalisza około 30 pocztów sztandarowych z całej Polski. 

Intencja pątników brzmi: "Modlitwą i pracą czyńmy pokój". Jest to - jak podkreślił  przewodniczący Bernard Niemiec - oczywiście nawiązanie do sytuacji, jaka ma miejsce od dwóch miesięcy na Ukrainie. 

Program uroczystości:

  • 12.00 Zbiórka i prezentacja pocztów sztandarowych
  • 12.20 Wejście do Bazyliki św. Józefa
  • 12.30 - msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Damiana Bryla
  • zawierzenie świętemu Józefowi
  •  dzielenie się chlebem
  • 13.55-złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikiem św. Jana Pawła II, spotkanie pielgrzymów
 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy