Reklama

Dzisiaj sesja Rady Powiatu w Jarocinie. Zdecydują co dalej z finansowaniem zajęć i schronisk

Opublikowano: śr, 12 kwi 2017 08:24
Autor:

Dzisiaj sesja Rady Powiatu w Jarocinie. Zdecydują co dalej z finansowaniem zajęć i schronisk - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzisiaj XLI posiedzenie Rady Powiatu Jarocińskiego. W programie projekt tylko jednej uchwały.


Dotyczy ona zasad przyznawania dotacji dla niepublicznych placówek, które prowadzą zajęcia sportowo-kulturalne dla uczniów oraz schronisk młodzieżowych.

Walka o dotacje twa od lutego. Wtedy powiat zabrał przyznawane od lat dofinansowania, chcąc je przekazać na inne cele oświatowe. Decyzja została zaskarżone do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta uznała uchwałę w sprawie cofnięcia finansowania za niezgodną z prawem.

Wówczas inicjator zmian wicestarosta Mirosław Drzazga zapowiedział, że poprawi błędy, sprawę podda konsultacjom społecznym [kalendarium wydarzeń związanych z cofnięciem dotacji zobacz TUTAJ] i raz jeszcze wprowadzi na sesji pod głosowanie radnych.

I właśnie w Wielką Środę odbędzie się posiedzenie radny powiatu, a na nim debata i głosowanie nad cofnięciem dofinansowania.

Początek obrad na sali konferencyjnej jarocińskiego starostwa o godz. 15.30. Wstęp wolny.

[AKTUALIZACJA 13:03]

Los uchwały dotyczącej dotacji wydaje się przesądzony. Wczoraj wieczorem Zarząd Miejsko-Gminny PSL w Jarocinie podjął uchwałę zobowiązującą radnych PSL-u go głosowania przeciwko proponowanym zmianom.

[AKTUALIZACJA 15:48]

Sesja rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem. Przewodniczący od razu ogłosił 10 minut przerwy.

TRANSMISJA SESJI NA ŻYWO - została przerwana z przyczyn technicznych. Przepraszamy. 

[16:07]

Klub ZJ wnioskował o zdjęcie z dzisiejszego porządku obrad uchwały dotyczącej dotacji. Starosta proponował by najpierw obejrzeć prezentację na temat schronisk i organizacji korzystających z dotacji.

Trwa zamieszanie, przewodniczący nie jest pewny czy najpierw głosować wniosek opozycji, czy zaprezentować materiał, który proponował starosta. Okazuje się, że w przypadku sesji nadzwyczajnej zgodę na zminę programu musi wydać inicjator sesji – zarząd powiatu – tak twierdzi urzędowy radca.

- I panie Julku było się kłócić - podsumował przewodniczący. Prezentacje przedstawia wicestarosta Mirosław Drzazga.

[16:20]

Wicestarosta zaczął od zdjętych inwestycji, między innymi budowy łącznika, które zakładała wcześniej w budżecie ekipa ZJ. - Inwestycje wracają do szkół – przekonuje wicestarosta i mówi, że jedna ze szkół ponagimnazjalnych zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W ZSP nr 1 zostanie zamontowana winda.

Inwestycje czekają też szkołę w Tarcach – tam powstanie między innymi boisko sportowe. Przebudowę zaplanowano w Zespole Szkół Specjalnych. Na inwestycje w oświacie ma trafić ponad 1,7 mln zł.

- W odniesieniu do poprzedniego budżetu na oświatę zabrakłoby 1,4 mln zł – wyliczył wicestarosta. - Wyprowadziliśmy PCPR, zostały puste pomieszczenia, po których mogłyby harcować myszy.

Wicestarosta pokazuje też projekty z funduszy europejskich dotyczące szkół, na które samorząd pozyskał dofinansowanie. Wkład własny powiatu ma wynieść ok 107 tys. zł, przy czym wartość projektów to ponad 5 mln zł.

Mirosław Drzazga odnosi się bezpośrednio do zaplanowanej na dzisiejszą sesję uchwały. Przypomina, że RIO unieważniło poprzednią uchwałę w tej sprawie i wskazuje, że powiatowi zarzucono tylko „brak konsultacji społecznych”.

[16:45]

Obrady wznowiono po kolejnej przerwie. Zarząd przychylił się do wniosku klubu ZJ i podjął uchwałę o zdjęciu z dzisiejszej sesji uchwały dotyczącej dotacji – poinformował starosta Teodor Grobelny.

Do głosu doszli przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy dzisiaj licznie stawili się na posiedzeniu. - Cieszę się, że taka decyzja została podjęta, bo konsultacje społeczne tak naprawdę, to my sami zrobiliśmy - mówi Mateusz Boruta, prezes fundacji Animacji Społeczno - Ekonomicznych w Jarocinie.

Przewodniczący Jan Szczerbań uzasadnia, że był za zdjęciem środków, bo Jarocin jest „jedną z najbogatszych gmin”. - Teraz okazuje się, że bez powiatu leży - podsumował.

- Prosiłbym, żeby państwem nie kierowała gra polityczna, tylko żebyście się kierowali dobrem dzieci i młodzieży - apeluje Boruta.

- Właśnie tak czynimy - odpowiada Szczerbań.

Agnieszka Borkiewicz, prezes Fundacji 750-lecia Jarocina przypomina, że dotacja wydawana jest na materiały dla dzieci uczestniczących w zajęciach Klubu Olimp. - Te pieniądze z powiatu pozwalają nam nie podnosić opłat dla rodziców dzieci – mówi.

- Podejmijcie jakieś działania, które będą miały logiczny sens – apeluje do koalicji radny Mateusz Walczak (ZJ).

Głos zabrał też Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina i odnosi się do prezentacji wicestarosty Drzazgi. Mówi, że w NMDM uczestniczą dzieci nie tylko z gminy Jarocin, ale i ościennych gmin. Przypomina wicestaroście, że gmina na zajęcia dla młodzieży przeznacza rocznie około pół miliona złotych. - W tej kwocie są również pieniądze przeznaczane na zajęcia, w których biorą udział dzieci z sąsiednich gmin, bo nikt ich nie legitymuje - przekonuje Kaźmierczak.

Przedstawiciel gminy przypomina, że problemy w oświacie powiatowej nie zaczęły się dzisiaj. - Jeśli pan dziś chce kosztem dzieci i młodzieży pokazać, co trzeba nadrobić, bo nie ma windy, przecieka dach, to proszę zacząć od siebie. Niech pan idzie do swojego szefa i niech mu pan powie, żeby zabrał panu połowę - mówi wiceburmistrz i ironizuje na temat "dobrego wuja Mirka".

[17:24]

- Gdy państwo zabierzecie środki szkolnym schroniskom młodzieżowym, to musicie mieć jedną świadomość, że jeśli one się wyrejestrują, to będą dalej funkcjonować, ale dotacja do powiatu już nie wpłynie - udowadnia Kaźmierczak i krytykuje zapowiedzi ze strony Mirosława Drzazgi dotyczące zapowiadanych kontroli w placówkach otrzymujących dofinansowanie.

Były wicestarosta Mikołaj Szymczak. - Nie wiem dlaczego mielibyśmy się pozbywać środków zewnętrznych z budżetu państwa, bo powiat jest tutaj tylko przekaźnikiem – zwraca uwagę radny. - Dzięki temu, że gmina uruchomiła schroniska młodzieżowe, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych dojeżdżająca, miała się gdzie podziać. Zabieranie dotacji, to jest złodziejstwo.

- Nie ze złodziejstwo, tylko mi powiedz, gdzie jest to bogactwo w gminie Jarocin – odpowiada przewodniczący Szczerbań.

Mirosław Drzazga. - Inaczej patrzył pan na finanse oświaty w pańskiej kadencji - powiedział wicestarosta do Mikołaja Szymczaka. Odniósł się również do wcześniejszej wypowiedzi wiceburmistrza. - Za to, jak pan tak chętnie wraca do historii, to może wróćmy. Te same osoby w ciągu kilku ostatnich lat doprowadziły do likwidacji szkół i kół sportowych, wykorzystywania środków schronisk na utrzymanie szkół. Na kim pan chciał zaoszczędzić? Na nauczycielach, na szkołach. To pan jest generalnie szkodnikiem i likwidatorem. Przychodzi tutaj pan ze swoim bratem szkodnikiem i obłudą i nie ma pan racji.

- Pan ze swoją bezczelnością wchodzi do każdego samorządu i poucza innych. Na tej sali siedzą same pana ofiary - mówi w kierunku Kaźmierczaka Stanisław Martuzalski, etatowy członek zarządu. - Pan zlikwidował szkoły, oświatę, a ciężar finansowania przerzucił na barki powiatu. Niech każdy ponosi koszty na daną działalność. Pan się chełpi, że gmina wydaje pół mln zł, powiat też, tylko że na te obszary, przewidziane z mocy ustawy. Znam pana od lat i wiem, że musi wyjść na pana, ale zwracam uwagę, że od roku 2010 to nie starosta Drzazga, tylko wy rządziliście. A dzisiaj wasz guru zarzuca jednemu z członków zarządu politykę, jego zdaniem szkodliwą. Walnijcie się w piersi. Chciałbym zaapelować do wszystkich, również stowarzyszeń i bo wiem, że to co Mateusz Boruta dzisiaj powiedział, to nie jest to, o czym myśli. Naszym zadaniem jest, żebyśmy wypracowali konsensus, a nie ustawiali się okoniem, tylko dlatego, że macie za soba klienta, który naprowadza was do bitki.

Starosta Teodor Grobelny. - Przysłuchuje się oczekiwaniom pana Roberta Kaźmierczaka i chyba jest w tym trochę polityki i rewanżyzmu - podsumowuje starosta i przypomina, że gmina ostatnio zażądała od powiatu podatku za DPS. - Tak pięknie z nami współpracujecie. Rodzice zostali wkręceni w to wszystko, daliście jeden szablon, dziecko nie odmówi, a mam podpisze, znam to, bo też pracowałem w szkole. Nie tak się robi, bo nie na tym polega praca w samorządzie. Przypominam, że powiat ma 70 mln zł, a miasto w budżecie trzy razy tyle.

Starosta Grobelny skomentował też dzisiejszą pikietę swojego poprzednika. - To nie polega na wystawaniu przy schodach, zakładaniu maski, bo to jest dziecinne. Apeluję do waszego sumienia – powiedział szef powiatu.

Radna Bronisława Włodarczyk wnioskowała o zamknięcie dyskusji. Proponowała też by samorząd wrócił do sprawy „po planowanych kontrolach”.

Rada jednogłośnie opowiedziała się za wycofaniem uchwały o dotacji.

Nie było interpelacji radnych. 

Wolne głosy i wnioski

Radny Mateusz Walczak wnioskował o odczytywanie pisma kierownika medycznego jarocińskiego szpitala. - Muszę się z tym zapoznać i wrócimy do tego - powiedział radny Szczerbań i nie dopuścił do głosu również wiceburmistrza Kaźmierczaka. Złożył za to wszystkim życzenia wielkanocne.

KONIEC SESJI

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (70)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +3 / -1

  sol

  Nad uchwała 2 godziny gadali ale jak ona jest dopracowana i solidna - za to!!!

 • 5 lat temu | ocena +9 / -6

  szok

  dziękuje powiatowi, moje dziecko zamiast uczęszczać na zajęcia z tenisa stołowego będzie tylko a nim tęsknić .... dla mnie szok!

 • 5 lat temu | ocena +9 / -2

  lepkie rączki

  Zadam jedno zasadnicze pytanie do wszystkich obecnych i poprzednich starostów i wicestarostów: GDZIE JEST KUR... ZŁOM Z WIADUKTÓW ??????

 • 5 lat temu | ocena +18 / -2

  PSL bredzi i nie wie czego chce

  Marcin przestań bredzić! PSL sam nie wie czego chce!!

 • 5 lat temu | ocena +10 / -5

  PIS DAmy RADE ''dobra zmiana"

  Njzabawniesze jak n/w scierwa najgorszego sortu mieniace sie patriotami i działaczami ale dla własnych korzysci udaja sie składać kwiaty Robią to tylko po to żeby ktoś skojarzył ich parszywą facjatę na plakatach wyborczych lansując sie. Nie jeden z nich pokroju kulko misiwiczy patrzy jeszcze ******* pare zł zawyzajac fakture za kwiaty czy wieńce.... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +21 / -8

  NEPOTYZM MISIEWICZÓW

  Zrobili porządek z idiotycznym pomysłem Drzazgi, aby zabrać dzieciom pieniądze na sport, teraz powinni go rozliczyć z NEPOTYZMU jaki szerzy bo 5 z jego rodziny pracuje w strukturach powiatu.

 • 5 lat temu | ocena +13 / -2

  anna

  a kto pisał/redagował tę uchwałę z takimi błędami?!

 • 5 lat temu | ocena +5 / -3

  MIŚ 2014

  Gdzie jest maślak? miałzasze tyle do powiedzenia nie na temat, czy już urzędowo chory na brak pieniedzy? trzeba mu kontrole nasłać tak jak on i kulka nasyłał.

 • 5 lat temu | ocena +12 / -12

  hm

  Dzisiejsza sesja jest dowodem, że w koalicji rządzącej każdy może mieć swoje zdanie i głosować jak uważa. W przeciwieństwie do gminy Jarocin, gdzie ludki zj głosują tak jak się im każe. Dostają wytyczne z góry i nie ma mowy o sprzeciwie, bo zemsta może być okrutna.

 • 5 lat temu | ocena +29 / -4

  To są wielkanocne jaja

  To są jaja jakieś. starosta PSLowski zwołuje sesję aby dzieciom zabrać i przejeść pieniądze na sport przeznaczone, po czym głosuje przeciwko swojemu wnioskowi. Tylko PSL jest taki zakłamany że sam przeciwko sobie głosuje. Kabaret. Wystarczyło głupkom oddać władzę a sami z siebie wariatów robią !

 • 5 lat temu | ocena +11 / -2

  Jakie Pismo ze szpitala?

  Czy Redakcja wie o jakim piśmie Kierownika Medycznego Szpitala mówił radny Walczak?

 • 5 lat temu | ocena +15 / -5

  kulko misiewicz

  Miro$ławny gdzie znikneło ogłoszenie z bip o tym że wybrałes kulke misiewicza na dworzec ? boisz sie ze kaczor przysle komisje sprawdającą kariere i uczciwośc tego konfidenta ?

 • 5 lat temu | ocena +18 / -8

  Stary ale jary

  Drugie podejście i druga porażka starostwa. Mogliby odpuścić

 • 5 lat temu | ocena +17 / -6

  Czytający w myślach

  Martuzalski : '' to co powiedział Mateusz Boruta to nie jest to co myśli '' a skąd Martuzalski to wiesz? Oswiec nas.

 • 5 lat temu | ocena +19 / -4

  Katolik

  Ja już od Szczerbienia komuni nie przyjme . To zly człowiek .

 • 5 lat temu | ocena +14 / -19

  cv

  Walczak dalej pod starostwem protestuje? Dziecko się przeziębi.

 • 5 lat temu | ocena +16 / -15

  cv

  Na zabawy festiwale disco polo mają a na resztę z powiatu doją. Na szczęście Walczaka już nie ma i skończył sie niekontrolowany drenaż powiatowego budżetu.

 • 5 lat temu | ocena +23 / -8

  amks

  Ale poszli po ambicji Szczerbaniowi, że cały czas się rzuca z tym samym tekstem bez konkretnych argumentów na temat gminy. I taki człowiek, który zionie nienawiścią i jadem uczy młodych jak żyć, daje komunię św. w kościele itd... Wstyd... Ale jeden plus z tego wszystkiego, dzięki niemu jest przynajmniej śmiesznie i warto czytać relacje z sesji powi... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +26 / -12

  OBSERWATOR

  Ten Przewodniczący to wielka porażka.

 • 5 lat temu | ocena +15 / -8

  tak, czy nie

  Ukradli dzieciakom te pieniądze PSL-e czy nie?

 • 5 lat temu | ocena +20 / -7

  TRIO: Szczerbol - Martazalski - Piterowicz

  ale ustawka, przerwa ustawiona i z góry zaplanowa po wystąpieniu Drzazgi, tak aby już po przerwie nie wznawiać transmisji live, kiedy będą przemawiać krytycy zabrania kasy dzieciom? Dlatego przewodniczący z taką stanowczością ogłosił przerwę o którą nikt nie wnioskował? Tak szybko się zmęczył Pan Szczerbań, że musiał ogłosić przerwę? Zrobili alibi ... Rozwiń

 • 5 lat temu | ocena +23 / -6

  PSL niszczyCIEL

  To PSL do tego doprowadził że wszystko niszczą i zabierają dzieciom pieniądze. To ich starosta zabiera dzieciom pieniądze na sport aby Martuzalski miał na etat i Kuzdżał. PSL to zrobił ten przewrót i ponosi za to odpowiedzialność.

 • 5 lat temu | ocena +15 / -5

  NIE

  To są jakiej jaja, gazeta już nie ukrywa z kim gra. W chamski, bezczelny sposób próbują wpływać na opinię publiczną.

 • 5 lat temu | ocena +21 / -4

  Obiektywne cioty

  W przerwie Martyzalski dzwonił do Piotrowicza, żeby przerwać transmisję? M: Towarzyszu, nakazuję przerwać transmisję i dokonać wpisu na portalu, usterki poza granicami kraju. P: Tak jest towarzyszu, wydaje już polecenie Nawryckiemu. Bez odbioru

 • 5 lat temu | ocena +21 / -4

  Porażka, schodzicie na psy i mamy wierzyć, że to przypadek?

  póki przemawiał Drzazga było OK. Przestał przemawiać Drzazga, już live nie obejrzysz. Tylko znowu musisz słuchać Drzazgi czyli od początku słuchać sesjji.

 • 5 lat temu | ocena +16 / -7

  UB eka syn

  Dlaczego nie ma transmisji ON LINE ? Niech pokażą jak nowa koalicja rządzi ! Skandal ! Dzieciom zabrać pieniądze z Ministerstwa ktore dostały, aby przejeść? UB-eka syn mógł tylko to zrobić ! Dzryzga

 • 5 lat temu | ocena +18 / -5

  wszystko jasne

  To znaczy że Teodor jest kelner m Marcina tak?

 • 5 lat temu | ocena +20 / -14

  ACH I OCH

  disko polo a w szkolach klasy chca łaczyc WSTYDDDD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I JESZCZE TO WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 5 lat temu | ocena +28 / -22

  Beata G

  Tu nie chodzi o dzieci ale o kasę prowadzących np siostry Kaźmierczaka i znajomych, jeżeli troszczą się naprawdę o dzieci to polecam wolontariat, moje dzieci chodzą do państwowej szkoły i tam trzeba dofinansować zajęcia

 • 5 lat temu | ocena +28 / -14

  Oczywista - oczywistośc

  Miro$ławny wycofał kase bo przestraszył sie że mu na remont chałupy przy Poznańskiej przybraknie :)))

 • 5 lat temu | ocena +34 / -14

  Chcą Zabrać Dzieciom Pieniądze ?

  Czy Radni: TEODOR GROBELNY, MIROSŁAW DRZAZGA, STANISŁAW MARTUZALSKI, ZBIGNIEW KUZDŻAŁ, JAN SZCZERBAŃ, BRONISŁAWA WŁODARCZYK, KAROL MATUSZAK, ANDRZEJ SZLACHETKA, SŁAWOMIR WĄSIEWSKI, MARIUSZ STOLECKI, MARCIN ZWIERZYŃSKI, WALENTY KWAŚNIEWSKI, ZAGŁOSUJĄ DZIŚ ZA ZABRANIEM PIENIĘDZY DZIECIOM ?????????