Reklama

Dzisiaj 102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, jak można ją uczcić

Opublikowano:
Autor:

Dzisiaj 102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, jak można ją uczcić  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzisiaj (niedziela 27 grudnia) przypada 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchodzona będziemy skromniej niż zwykle, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, związanymi z panującą pandemią.

 

 

Rano pod pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Gorzeńskiego złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapłoną znicze. Harcerze zapalą je także w innych miejscach pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie gminy. O godz. 9.45 w kościele pw. św. Marcina odprawiona zostanie okolicznościowa msza św.
O symbolicznej godzinie 16.40 – oznaczającej wybuch powstania, zabiją kościelne dzwony.


O tej też godzinie na fanpage'u gminy Jarocin będzie można obejrzeć koncert edukacyjny z piosenkami z musicalu „Virtuoso” oraz opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, przygotowaną i wygłoszoną przez Wojtka Drewniaka prowadzącego kanał YouTube „Historia bez cenzury”.   

 

 

 

Rocznicę zwycięskiego powstańczego zrywu można też uczcić indywidualnie. Na stronie 27grudnia.pl  dostępna jest seria gier terenowych, któr ą stworzono przy okazji obchodów stulecia tego ważnego dla naszego regionu wydarzenia. Obejmuje pięć questów, w czasie których uczestnik rozwiązuje zadania i zagadki, a przy okazji poznaje historie, miejsca i bohaterów tamtych wydarzeń.

 

 

Rozgrywają się one w realnej przestrzeni danego miasta, w miejscach, które są naturalnym tłem do opowiadanych historii. Każda kończy się dotarciem do ukrytej skrzyni skarbów, w której znajduje się pieczęć. Przystawienie jej na ulotce dokumentuje ukończenie gry. Wśród miast, na których terenie rozgrywane są questy, jest również Jarocin. Wyprawa rozpoczyna się na dworcu PKP w Jarocinie, a trasa obejmuje Jarocin, Mieszków i Tarce. Jej długość to ok. 30 km. W cieplejszych miesiącach można się wybrać na quest rowerami.

 

Lekcja historii z wykorzystaniem takiej nietypowej formy łączącej zabawę i edukację jest niezwykle cenna zwłaszcza w dobie pandemii. Ten sposób zwiedzania pozwala na aktywność na świeżym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnicy, rozwiązując zadania, mogą też zdobywać odznaki krajoznawcze PTTK. Udział w zabawie jest bezpłatny, a większość gier jest dostępna bez ograniczeń czasowych. To także propozycja dla rodzin na wspólne i aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie w okresie świątecznym, a przy okazji do uczczenia przypadającej 27 grudnia 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Questy powstańcze są dostępne na stronie 27grudnia.pl oraz www.regionwielkopolska.pl. W tym drugim z miejsc znajduje się również baza kilkudziesięciu gier terenowych z całej Wielkopolski.

 

Seria questów powstańczych obejmuje następujące trasy:

Poznań - quest opowiada o przygotowaniu do powstania, o jego wybuchu i pierwszych dniach walk.

Osieczna - quest opowiada o tym, w jaki sposób doszło do zwycięskiej potyczki, która przeszła do historii jako Bitwa pod wiatrakami

Poniec - quest opowiada o lokalnych bohaterach oraz o realiach życia w przyfrontowym mieście. Pokazuje ogromny wysiłek zwykłych mieszkańców Wielkopolski i ich ofiarę, jaką złożyli uczestnicząc i wspierając powstanie

Jarocin - quest opowiada o bohaterach powstania, którzy wywodzą się z okolic Jarocina oraz o niezwykłych inicjatywach zwykłych obywateli.

Wronki - bohaterem tego questu jest jeden z wronieckich powstańców. Na trasie uczestnicy poznają też niezwykłą historię odbicia przez powstańców słynnego Zakładu Karnego we Wronkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE