Reklama

Reklama

Dzisiaj 102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, jak można ją uczcić

Opublikowano: ndz, 27 gru 2020 07:35
Autor:

Dzisiaj 102. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Zobacz, jak można ją uczcić  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Dzisiaj (niedziela 27 grudnia) przypada 102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku obchodzona będziemy skromniej niż zwykle, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, związanymi z panującą pandemią.

 

 

Rano pod pomnikiem mjr. Zbigniewa hr. Gorzeńskiego złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapłoną znicze. Harcerze zapalą je także w innych miejscach pamięci związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie gminy. O godz. 9.45 w kościele pw. św. Marcina odprawiona zostanie okolicznościowa msza św.
O symbolicznej godzinie 16.40 – oznaczającej wybuch powstania, zabiją kościelne dzwony.


O tej też godzinie na fanpage'u gminy Jarocin będzie można obejrzeć koncert edukacyjny z piosenkami z musicalu „Virtuoso” oraz opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, przygotowaną i wygłoszoną przez Wojtka Drewniaka prowadzącego kanał YouTube „Historia bez cenzury”.   

 

 

 

Rocznicę zwycięskiego powstańczego zrywu można też uczcić indywidualnie. Na stronie 27grudnia.pl  dostępna jest seria gier terenowych, któr ą stworzono przy okazji obchodów stulecia tego ważnego dla naszego regionu wydarzenia. Obejmuje pięć questów, w czasie których uczestnik rozwiązuje zadania i zagadki, a przy okazji poznaje historie, miejsca i bohaterów tamtych wydarzeń.

 

 

Rozgrywają się one w realnej przestrzeni danego miasta, w miejscach, które są naturalnym tłem do opowiadanych historii. Każda kończy się dotarciem do ukrytej skrzyni skarbów, w której znajduje się pieczęć. Przystawienie jej na ulotce dokumentuje ukończenie gry. Wśród miast, na których terenie rozgrywane są questy, jest również Jarocin. Wyprawa rozpoczyna się na dworcu PKP w Jarocinie, a trasa obejmuje Jarocin, Mieszków i Tarce. Jej długość to ok. 30 km. W cieplejszych miesiącach można się wybrać na quest rowerami.

 

Lekcja historii z wykorzystaniem takiej nietypowej formy łączącej zabawę i edukację jest niezwykle cenna zwłaszcza w dobie pandemii. Ten sposób zwiedzania pozwala na aktywność na świeżym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnicy, rozwiązując zadania, mogą też zdobywać odznaki krajoznawcze PTTK. Udział w zabawie jest bezpłatny, a większość gier jest dostępna bez ograniczeń czasowych. To także propozycja dla rodzin na wspólne i aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie w okresie świątecznym, a przy okazji do uczczenia przypadającej 27 grudnia 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Questy powstańcze są dostępne na stronie 27grudnia.pl oraz www.regionwielkopolska.pl. W tym drugim z miejsc znajduje się również baza kilkudziesięciu gier terenowych z całej Wielkopolski.

 

Seria questów powstańczych obejmuje następujące trasy:

Poznań - quest opowiada o przygotowaniu do powstania, o jego wybuchu i pierwszych dniach walk.

Osieczna - quest opowiada o tym, w jaki sposób doszło do zwycięskiej potyczki, która przeszła do historii jako Bitwa pod wiatrakami

Poniec - quest opowiada o lokalnych bohaterach oraz o realiach życia w przyfrontowym mieście. Pokazuje ogromny wysiłek zwykłych mieszkańców Wielkopolski i ich ofiarę, jaką złożyli uczestnicząc i wspierając powstanie

Jarocin - quest opowiada o bohaterach powstania, którzy wywodzą się z okolic Jarocina oraz o niezwykłych inicjatywach zwykłych obywateli.

Wronki - bohaterem tego questu jest jeden z wronieckich powstańców. Na trasie uczestnicy poznają też niezwykłą historię odbicia przez powstańców słynnego Zakładu Karnego we Wronkach.

 

Nowy - 51. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

 

 

 

 

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +9 / -0

    a mże wiecej dystansu do historii...

    proszę żeby Gazeta nie powtarzała bzdur, ktore rozpowszechniał (jak widać skutecznie) w Jarocinie m.in. dawny wiceburmistrz Kaźmierczak dot godziny wybuchu powstania!. Wielokrotnie mówił o tym historyk dr Marek Rezler, nie można przyjmować żadnej godziny wybuchu powstania! Jeżeli ktoś ma chociaż elementarną wiedzę o 27 grudnia 1918 roku to wie, że nawet dzień wybuchu nie był ustalony, nie mówiąc o godzinie, dr Rezler mówił kiedyś że Wielkopolanie znowu się ośmieszają podając godzinę wybuchu powstania, wielkopolskiego,przecież wszystko działo się spontanicznie, bez zadnego planu. Wiecej powściagliwości i mniej bezmyślnego powtarzania wytworzonej nie prawdziwej historii, szkoda, ze Gazeta ma inne wzorce dot historii