Policyjna akcja „Trzeźwy poranek” w Jarocinie i okolicy
Pomimo licznych kampanii informacyjnych i zaostrzenia przepisów, pijani kierowcy nadal są przyczyną wielu wypadków drogowych – często tragicznych w skutkach. W piątek dzięki czujności dwóch kobiet w Kotlinie zatrzymano pijanego kierowcę renault megane. Mężczyzna wydmuchał ponad 3 promile alkoholu i na dodatek miał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. W sobotę pijany mężczyzny uderzył quadem w drzewo. Nieodpowiedzialny ojciec na przejażdżkę zabrał 7-letniego syna.
Policja nie ustaje w działaniach mających na celu eliminację tego zjawiska.
Jarocińscy policjanci skontrolowali 1.708 kierujących
Dzisiaj, w poniedziałek 14 kwietnia, jarocińska policja przeprowadziła akcję „Trzeźwy poranek”.. O godzinie 5:50 na Siedlemińskiej w Jarocinie funkcjonariusze skontrolowali kierującego nissanem. 42-letni mieszkaniec gminy Jarocin wydmichał 0,4 promila alkoholu. Z kolei 0,3 promila wykazało badanie u 29-letniego mieszkańca powiatu tureckiego, kierującego samochodem volvo. Mężczyzna został skontrolowany na ulicy Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie.Z kolei na Al. Niepodległości w Jarocinie sprawdzono rowerzystę. Cyklista wydmuchał 0,3 promila. Policjanci nałożyli na 53-latka mandat karny w wysokości 1000 zł.
Zgodnie z obowiązującym prawem, kierowca, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), popełnia przestępstwo. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz obowiązek wpłaty co najmniej 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.
W jaki sposób policja walczy z pijanymi kierowcami?
Policja podejmuje szereg działań prewencyjnych i kontrolnych, aby przeciwdziałać prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Do najważniejszych należą:• Akcje kontrolne - regularnie organizowane są akcje „Trzeźwy poranek” i „Alkohol i narkotyki”, podczas których funkcjonariusze przeprowadzają masowe kontrole trzeźwości kierowców, również w godzinach porannych i nocnych.
• Stałe patrole drogowe – policjanci z drogówki zwracają szczególną uwagę na styl jazdy kierowców. Nietypowe zachowanie za kierownicą może być podstawą do przeprowadzenia kontroli.
• Kampanie społeczne – współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz mediami pozwala na prowadzenie kampanii informacyjnych mających na celu uświadamianie społeczeństwa o konsekwencjach jazdy po alkoholu.
• Nowoczesne technologie – policja wykorzystuje nowoczesne alkomaty i mobilne punkty kontroli, które pozwalają szybko i sprawnie wykryć nietrzeźwych kierowców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.