Reklama

Domy drewniane szkieletowe – idealne domy energooszczędne?

Opublikowano:
Autor:

Domy drewniane szkieletowe – idealne domy energooszczędne? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domów drewnianych szkieletowych, ponieważ nie zawsze tradycyjna, murowana metoda jest tym najlepszym rozwiązaniem. Technologia szkieletowa zyskuje na popularności, ponieważ jest to szybszy sposób budowy domu, który zazwyczaj wykorzystuje się do wznoszenia niewielkich domków letniskowych na bazie drewnianego szkieletu, ale także tańszych prefabrykowanych domów energooszczędnych.

 

Domy drewniane szkieletowe – konstrukcja

 

Szkielet drewniany zazwyczaj wykonuje się z drewna świerkowego, chociaż zdarzają się i przypadki wykorzystania innego gatunku drzew. Świerk jest najczęściej wybieranym rodzajem, ponieważ charakteryzuje się wytrzymałością oraz trwałością.

 

Domy drewniane szkieletowe przybierają standardowy wygląd, by przypominać domy murowane, jednak bazując na szkielecie drewnianym, albo stalowym. Mowa tu również od domach z bali, czyli tak zwanych - domach kanadyjskich oraz domach z keramzytu. Bazą w każdym przypadku jest szkielet.

 

W szkielecie ścian umieszcza się wełnę, która jest izolacją termiczną oraz akustyczną, a następnie okłada się ją folią. Wewnątrz używa się folii paroizolacyjnej. Szkielet od wewnątrz powinien zostać wyłożony płytami OSB lub innymi materiałami.

 

Dom drewniany z zewnątrz można zostać wykończony w sposób odpowiadający inwestorowi. Ocieplenie sprawia, że domy drewniane szkieletowe są całoroczne, ponadto, fachowo wykonane, mają dobre parametry i można je określić mianem domów energooszczędnych.

 

W domu drewnianym szkieletowym strop jest wykonany z drewna i projektowany zawsze indywidualnie. W belkach nośnych zamontowane zostaje poszycie, wykonywane zazwyczaj z płyt OSB, szczególnie jeśli inwestorowi nie zależy na widocznym deskowaniu. Przez niską izolacyjność akustyczną zalecane jest wykonywanie podwójnej izolacji – między belkami oraz pod podłogą.

 

Ile kosztuje budowa domu drewnianego szkieletowego?

 

Podobnie jak w przypadku budowy tradycyjnego, murowanego domu, nie uzyskamy konkretnej odpowiedzi na pytanie o koszty budowy domu drewnianego. Nie ma na rynku jednego, uniwersalnego cennika, którego przestrzegają wszystkie firmy budowlane. Zazwyczaj ceny podaje się w zł/m2, jednak wielu przedsiębiorców określa widełki cenowe, w których potem stara się zmieścić. Duża ilość firm na swoich stronach internetowych prezentuje projekty wraz z kosztorysem.

 

Instalacje wewnętrzne w domu drewnianym szkieletowym

 

By zaoszczędzić, inwestor może zdecydować się na grzejniki konwektorowe. Każda próba zmiany sposobu ogrzewania skutkuje zwiększeniem kosztów budowy. Instalacja gazowa czy kominek, sprawiają, że wydatki rosną nawet o kilkaset złotych na m2.

 

Domy drewniane szkieletowe mogą posiadać urządzenia, które korzystają z odnawialnych źródeł energii. Budynek bez problemu może być ogrzewany pompą ciepła (35-75 tys. zł), mieć wykonaną rekuperację (instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – 16-20 tys. zł), a także czerpać ciepło do ogrzewania wody z kolektorów słonecznych (15-25 tys. zł). Ponadto można zainstalować odkurzacz centralny i alarm.

 

Zalety domów drewnianych szkieletowych

 

Domy drewniane szkieletowe mają znacznie cieńsze ściany niż budynki murowane. Stworzyło to przeświadczenie, że są one mniej wytrzymałe. To nieprawda. Mniej grube ściany sprawiają natomiast, że dom zyskuje dodatkową powierzchnię użytkową. Ponadto, cały budynek jest lżejszy, czyli nie potrzebuje tak mocnego fundamentu jak domy tradycyjne. Bez obaw może być stawiany na gruntach charakteryzujących się słabszą nośnością.

 

Niewątpliwą zaletą domów energooszczędnych jest niewielkie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynku. Odpowiednia izolacja sprawia, że budynki szkieletowe są ciepłe.

 

Największą zaletą domów drewnianych szkieletowych jest czas ich budowy. Cały budynek powstaje w kilka miesięcy. Najbardziej czasochłonne jest stworzenie fundamentu, który musi jeszcze odpowiednio wyschnąć.

 

Wznoszenie budynku za pomocą prefabrykatów na gotowym fundamencie może potrwać mniej niż tydzień. Gotowe elementy łączy się za pomocą stalowych części, czyli gwoździ oraz wkrętów. Murowane budynki muszą spełniać wymogi związane z temperaturą betonu i zapraw, by mogły mieć odpowiednie właściwości.

 

Nie da się ukryć, że domy drewniane szkieletowe są energooszczędne, a także ekologiczne.

 

Wady domów drewnianych szkieletowych

 

Domy drewniane szkieletowe mają niesprzyjającą akustykę. Strop przenosi dźwięki, co może skutkować niepożądanymi odgłosami kroków w czasie poruszania się po wyższym piętrze. Nie da się całkowicie wyeliminować tego problemu, można go jedynie zmniejszyć poprzez wykonanie dobrej izolacji stropu.

 

Konstrukcja szkieletowa byłaby idealnym rozwiązaniem, gdyby nie fakt, iż posiada pewne utrudnienia. Już na etapie projektowania trzeba ustalić, gdzie zostaną powieszone np. szafki w kuchni, ponieważ ich zawieszenie wymaga wzmocnienia konstrukcji we wskazanym miejscu. Jeśli konstrukcja nie zostanie w porę wzmocniona może to poskutkować niemożnością powieszenia ciężkich elementów w pożądanym miejscu.

 

Projekt domu drewnianego szkieletowego a ostateczna cena

 

Najważniejszą kwestią jest tu jakość projektu. Na jego podstawie budowany jest dom. To on jest bazą do wykonania wszystkich prac budowlanych i to na jego podstawie wznoszony zostaje dom drewniany. Projekty domów uwzględniają wszelkie elementy, łącznie z wymiarami, które na etapie budowy zostaną wykorzystane.

 

Część projektantów tworzy plany budowy ścian fundamentowych tylko pod ścianami nośnymi, które są rzeczywistą konstrukcją budynku. Inni, projektują je dla wszystkich ścian, nawet działowych, które niczego nie podtrzymują. Skutkuje to znacznym wzrostem kosztów związanych z fundamentem.

 

Przedstawione trudności z łatwością można rozwiązać za pomocą prefabrykatów. Na rynku jest mnóstwo firm, które mają w swojej ofercie projekty domów szkieletowych prefabrykowanych wraz z wykonawstwem. Można powiedzieć, że taki budynek zamawiamy w fabryce. Na działkę, na której ma stanąć dom przyjeżdżają prefabrykowane elementy, z których złożony zostaje cały budynek. Jest to rozwiązanie, w którym bardzo rzadko występują jakiekolwiek błędy związane z projektem. Doświadczone firmy mają doskonale dopracowany każdy szczegół projektu.

 

Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja należy do certyfikowanego projektanta. Zdarzają się sytuacje, w których grubsze słupy czy lepsza jakość betonu są uzasadnione.

 

Elementem mającym wpływ na koszty budowy domu jest jeszcze rodzaj dachu. Najtańszy jest dach dwuspadowy, który nie posiada żadnych otworów. Czterospadowy dach z lukarnami, zdecydowanie podniesie koszty budowy. Wzrośnie nie tylko cena niezbędnych materiałów, ale także robocizny.

 

Cena domu drewnianego szkieletowego zależy od rozkładu pomieszczeń. W budynku, w którym dominuje otwarta przestrzeń i jest niewiele ścian działowych, koszty będą mniejsze niż w domu z dużą ilością pomieszczeń. Związane jest to z większą ilością potrzebnych materiałów, które zostaną użyte w czasie budowy. Dom z jedną łazienką będzie zdecydowanie tańszy od tego, w którym znajdzie się ich więcej.

 

Koszty budowy domu drewnianego szkieletowego zależą również od tego czy będzie to budynek parterowy czy z poddaszem użytkowym. Pierwszy z nich, przy tej samej powierzchni podłogi będzie wymagał obszerniejszych fundamentów, a także większego dachu, jednak może posiadać słabszy strop. Niekiedy koszty budowy domów szkieletowych o zróżnicowanej liczbie kondygnacji mogą wcale tak bardzo od siebie nie odbiegać.

 

Oprócz liczby ścian, ważna jest również ilość otworów okiennych. Dom budowany w technologii energooszczędnej nie może posiadać najtańszych okien o niewystarczających parametrach izolacyjnych.

 

Domy drewniane szkieletowe a zdrowie

 

Drewno jest jednym z niewielu materiałów wykorzystywanych w budownictwie, których się nie wytwarza, a tylko przetwarza. Jest to w pełni odnawialny budulec, który jest zdrowy oraz ekologiczny. Ściany w drewnianych domach oddychają, a w ich wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat. Wszystko to za sprawą umiejętności samoregulacji wilgotności, którą posiada drewno.

 

Jak widać, domy drewniane szkieletowe pod wieloma względami przewyższają tradycyjne, murowane budynki, dlaczego zatem nadal pozostają niedocenione?

 

Dofinansowanie do budowy energooszczędnego domu drewnianego szkieletowego

 

Powyższe przykłady pokazują w jaki sposób kształtują się koszty budowy domu drewnianego szkieletowego. Jeśli wszystkie wartości zostaną uśrednione, możemy pokusić się o stwierdzenie, że dom o powierzchni 150 m2 w stanie deweloperskim, wyniesie około 250 000 zł, a wykończenie pod klucz około 345 000 zł. Ten punkt odniesienia daje możliwość porównania cen kosztów budowy domów o tej samej powierzchni, ale w innej technologii.

 

Niewątpliwym atutem tego typu domów jest opcja otrzymania dofinansowania, które może wynieść nawet 50 000 zł. Pieniądze te pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Wszystkie te zalety sprawiają, że domy drewniane szkieletowe zyskują na popularności z roku na rok.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE