Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii

Opublikowano: czw, 3 gru 2020 08:26
Autor:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii. Jeśli musisz zostać z dzieckiem w domu - przysługuje ci ten zasiłek

 

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia. To między innymi nauka zdalna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. W tej sytuacji rząd przywrócił dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy muszą zostać z dziećmi w domu.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii

Przysługiwał on rodzicom praktycznie od początku pandemii koronawirusa. Chociaż w maju umożliwione zostało ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli, to prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało utrzymane do 26 lipca.

 

Po rozpoczęciu roku szkolnego i powrocie uczniów do szkół świadczenie zostało przywrócone, ale tylko w przypadku zamknięcia placówek, niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego albo inną placówkę. Na takich zasadach zasiłek funkcjonował do 20 września. Później nastąpiła przerwa w jego wypłacaniu.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii

Po ponad miesiącu - 9 listopada, w związku z lawinowo rosnącą liczba zakażonych koronawirusem, konieczne było wprowadzenie kolejnych ograniczeń, między innymi nauki zdalnej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich.

 

Aby zapewnić opiekę dzieciom w domach rząd zdecydował się na przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu.

 

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał przez okres 21 dni - do 29 listopada. Teraz rząd zdecydował o przedłużeniu tego okresu do 24 grudnia.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do Wigilii

W jakich przypadkach przyznawany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,

- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,

- ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:

1. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

 

Nowy - 48. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.