Reklama

Dobrzyca. Muzeum zaprasza na ciekawe warsztaty!

Opublikowano:
Autor:

Dobrzyca. Muzeum zaprasza na ciekawe warsztaty! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Dobrzyca. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z Polskim Teatrem Tańca z Poznania przygotowuje wspólną ofertę bezpłatnych zajęć pod nazwą „Laboratorium Słowa – Teatr w Oranżerii”. Zajęcia będą odbywały się od 17 do 22 sierpnia. Zapisy do 10 sierpnia.

 

Laboratoria Twórcze to projekt organizowanych corocznie przez Polski Teatr Tańca. Podczas interdyscyplinarnych spotkań, prowadzonych przez profesjonalistów, uczestnicy mają okazję poznać różne aspekty sztuki tańca, teatru tańca i tworzenia spektaklu. W tym roku do współpracy w tym projekcie zostało zaproszone Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

- Na kreatywne warsztaty zapraszamy już w sierpniu. Twórcze spotkania artystów Polskiego Teatru Tańca i społeczności obszaru Południowej Wielkopolski zaowocują w spektakl taneczny, będący zwieńczeniem tygodniowego cyklu laboratoriów - zachęcają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Na warsztat trafią fragmenty tekstu „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Korzystając z narzędzi warsztatowych (ruchu, obrazu dźwięku, słowa, gestu) zgłębiona będzie kategoria ziemiaństwa, która ściśle powiązana jest z miejscem realizacji zadania - Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - Zespołem Pałacowo-Parkowym, a która wymaga warunków „laboratorium”, by rozumieć jej istnienie i wpływ na lokalną społeczność, jej zwyczaje oraz oddziaływanie na przyjezdnych i zmianę ich stanu wiedzy.

Wydarzenie zakłada 5 laboratoriów twórczych realizowanych dzień po dniu od poniedziałku do piątku, po 6 godzin dziennie, w dwóch blokach zajęć - części wykładowej (1,5h) i warsztatowej (5h), zakończonych w sobotę cyklem prób i realizacją spektaklu.

- Na każde z laboratoriów zapraszamy 50 osób, z czego 15 musi stanowić stałą grupę, aktywnie uczestniczącą w realizacji spektaklu, stanowiącego zwieńczenie projektu - komentują przedstawiciele muzeum.

OTO PLAN ZAJĘĆ:

Poniedziałek, 17 sierpnia 2020

g. 10.30-12.00 - wprowadzenie

g. 12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM SŁOWA

prowadzenie: Paulina Jaksim, Sandra Szatan, Paweł Malicki

Będzie to praca z tekstem i sensem tego, co wspólnie tworzymy. Będziemy opierać się na fragmentach dzieł Gombrowicza i poprzez pracę z jego słowem odkrywać go na nowo. To będzie praca osnuta wokół neologizmów, zdrobnień, cytatów, dyskusji, zadań aktorskich i improwizacyjnych z użyciem środków werbalnych. Skupimy się na dramaturgicznym ujęciu całości, spójności wobec głównego pomysłu i konsekwencji w budowaniu określonych elementów składowych.

Wtorek, 18 sierpnia 2020

g. 10.30-12.00 - wprowadzenie

g. 12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM RUCHU

prowadzenie: Agnieszka Jachym, Patryk Jarczok, Daniel Michna

Podczas laboratorium ruchu zapoznamy uczestników z metodami improwizacji, jakimi często posługują się tancerze w swojej pracy przy tworzeniu spektakli. Punktem wyjścia dla naszych działań będzie ciało jako instrument, z którego wydobywamy ruch oraz przestrzeń, w której działamy indywidualnie i grupowo. Będziemy szukać niekonwencjonalnych rozwiązań w ciele, a poprzez gry i zadania wcielimy się w swoje różne oblicza.

Środa, 19 sierpnia 2020

g. 10.30-12.00 - wprowadzenie

g. 12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM GESTU

prowadzenie: Evelyn Blue, Julia Hałka, Katarzyna Rzetelska

To warsztat, przywracający szczególną uwagę naszym gestom, postawom i mimice, które podkreślają znaczenie naszych relacji z drugą osobą oraz mają wpływ na stworzenie formy całego ciała i jego odbioru przez nasze otoczenie. Spróbujemy wykorzystać dostępne nam narzędzia pozawerbalne jako środki określające status społeczny jednostki. Przyjrzymy się pojedynczym elementom naszego ciała i ruchu, współgrającym ze sobą jak i uniezależnionym od całości.

Czwartek, 20 sierpnia 2020

g. 10.30-12.00 - wprowadzenie

g. 12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM MUZYKI

prowadzenie: Kacper Bożek, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka

Warsztat ten pozwoli uczestnikom na czynny udział w tworzeniu warstwy muzycznej i dźwiękowej spektaklu, przy wykorzystaniu niestandardowych rozwiązań twórczych. Wykorzystując między innymi ciało jako instrument, w tym również nasze głosy, stworzymy materiał, który będziemy mogli modyfikować poprzez zabawę rytmem i tempem. InspIrując się kulturą ziemiańską i wykorzystując pieśni czy przyśpiewki, sprawdzimy jak w „gombrowiczowski” sposób warstwa akustyczna może zostać włączona w relacje ze słowem, ruchem i kostiumem.

Piątek, 21 sierpnia 2020

g. 10.30-12.00 - wprowadzenie

g. 12.00-17.00 - zajęcia

LABORATORIUM SCENOGRAFII

prowadzenie: Katarzyna Wong-Adryańczyk, Katarzyna Kulmińska, Jerzy Kaźmierczak

Naszym zadaniem jest opracowanie warstwy wizualnej, w tym nie tylko stroju, jaki będzie współgrał i współtworzył ideę spektaklu, ale również przestrzeni scenicznej, która niesie ze sobą swój sens. Będziemy rozszerzać konteksty wizualne i twórcze poprzez indywidualną pracę z materiałem- jego przetwarzaniem, nadawaniem mu formy, poszukiwaniem symboliki i wykorzystaniem w odpowiednim, przemyślanym kontekście.

Sobota, 22 sierpnia 2020

g. 10.30-15.00 - cykl prób

g. 16.00-17.00 - spektakl

PREZENTACJA SPEKTAKLU

opartego na fragmentach powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

Spektakl będzie podsumowaniem całotygodniowej pracy podczas warsztatów, z udziałem publiczności złożonej z zainteresowanych osób oraz pozostałych uczestników laboratoriów - ich części wykładowej.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w projekcie:

Wystarczy wysłać zgłoszenie do 10 sierpnia br. na adres mailowy: sekretariat@dobrzyca-muzeum.pl lub zadzwonić nr 62 741 30 39 ze wskazaniem, w którym bloku tematycznym chcemy uczestniczyć lub też zgłosić chęć codziennego, aktywnego uczestnictwa we wszystkich warsztatach, łącznie z prezentacją spektaklu dnia ostatniego; podając swoje dane imienne i teleadresowe (numer telefonu, adres mailowy).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE