Magia świąt
Każdy zna kogoś, kto z niecierpliwością wyczekuje aż opadnie pył po Wszystkich Świętych, by zaraz wyciągnąć wszystkie bałwanki, mikołaje, śnieżynki i lampki świąteczne. Im rachunek za prąd nie jest straszny. Z chwilą, gdy na zewnątrz zapada zmrok (co od grudnia dzieje się coraz szybciej), oni odpalają wszystko, co tylko mają, by przypomnieć sąsiadom (i przechodniom), że Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż.
Lampki bożonarodzeniowe – skąd się wzięły?
Według niektórych źródeł, zwyczaj Świateł Bożonarodzeniowych rozpoczął się w średniowieczu w Niemczech. Podczas przesilenia zimowego ludzie tzw. Yule Log, czyli kłodę, ustawiali w kominku i spalali. Miała ona odpędzać złe duchy i oświetlić najciemniejsze dni zimy. Ta tradycja została zaadoptowana przez wiele kościołów, a wyznawcy chrześcijaństwa wierzyli, że światło „Yule Log” reprezentuje Jezusa – światło świata. Ostatecznie kłodę zastąpiły świecie, a pod koniec XVIII w. zwyczaj ten rozprzestrzenił się po całej Europie Wschodniej.
Pierwsze światełka – ciężkie początki
Pierwszą oświetloną choinkę zaobserwowano w XVII wieku. Z kolei w XIX w Ameryce popularnym było używanie różnych metod, by utrzymać świeczki na choince – szpilek, kleju czy stopionego wosku. Jak można się domyślić, palące się świeczki umieszczane na drzewie nie były najlepszym pomysłem i często kończyły się tragedią. Doszło do tego, że firmy ubezpieczeniowe deklarowały, że nie będą wypłacać odszkodowań za pożary wywołane przez choinki.
Lampki elektryczne – krok w przyszłość
W 1880 roku, Thomas Edison, by wypromować swój wynalazek – żarówkę, w czasie Bożego Narodzenia, przywiązał żarówki do strun i powiesił je na cały kompleksie Menlo Park. Przechodnie byli tak zachwyceni widokiem, że nazwali go „świątecznym cudem”. W 1882 roku Edison wraz ze swoim współpracownikiem Edwardem Johnsonem miał pierwszy raz elektrycznie oświetlić choinkę w swoim domu w Nowym Jorku.
Wasze dekoracje
Jak w tym roku mieszkańcy Jarocina i okolic przystoili swoje domy i choinki na święta? Każde drzewko jest piękne i wyjątkowe. Sprawdź w galerii!
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.