Reklama

Reklama

Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę – czy jeszcze warto?

Opublikowano: ndz, 29 lip 2018 20:04
Autor:

Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy za granicę – czy jeszcze warto? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Najnowszy raport Work Service wskazuje, że kwestia migracji zarobkowej wśród Polaków diametralnie się zmienia, a praca za granicą nie oznacza już tego samego, co jeszcze kilka lat wcześniej. Kto obecnie decyduje się na wyjazd i czy wciąż warto poszukiwać pracy za granicą?

 

 

 

Czasy masowych migracji zarobkowych powoli mijają. Nowe regulacje prawne i polityczne oraz oczekiwania samych pracowników powodują albo obniżenie zainteresowania opuszczeniem kraju, albo modyfikację charakteru takiego wyjazdu. Jak podaje raport Work Service z maja 2018 roku odsetek osób zainteresowanych wyjazdem przyjął rekordowo niską wartość 11.8 proc. Z drugiej jednak strony, niemal co czwarty pracownik (23,7 proc.) deklarujący gotowość do emigracji planuje taki wyjazd na stałe. Właśnie dlatego migracje Polaków to temat wciąż aktualny i analizowany na forum publicznym.

Dla kogo migracja zarobkowa?

Migracja zarobkowa wielu kojarzy się głównie z samodzielnymi wyjazdami do pracy sezonowej. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej za granicę wyjeżdżali obywatele w różnym wieku – najczęściej pracownicy posiadający rodziny i finansowe zobowiązania. Znalezienie pracy tymczasowej lub sezonowej nie stanowiło problemu, zwłaszcza w rolnictwie czy budownictwie. Obecnie wyjazd taki wiąże się z większą ilością formalności i bardziej skomplikowaną organizacją, która nie zawsze jest opłacalna w porównaniu z poprawiającą się sytuacją gospodarczą w samej Polsce. Badanie potwierdza, że gotowość do migracji wykazują w większym stopniu osoby pomiędzy 18 a 34 rokiem życia z wykształceniem średnim niż wyższym, oraz mieszkańcy niewielkich miejscowości.

Warto jednak zwrócić uwagę na inne ciekawostki – takie jak wzrost zainteresowania wyjazdem w średniej grupie wiekowej, a także zwiększenie udziału kobiet. Analitycy rynku pracy wskazują, że główną przyczyną jest zmiana świadomościowa. Wzrost mobilności w tym komfort i łatwość podróży oraz większa otwartość na nowości przekładają się na obraz migracji. W dobie Internetu oraz kompleksowej edukacji, na przykład językowej, zmiana środowiska i otoczenia przestaje być przeszkodą.

Rynek pracy w Polsce i za granicą

Wyższe zarobki i zaplecze socjalne wciąż plasują się w czołówce determinant wyjazdów z kraju, ale za sukces można uznać fakt, że Polska podniosła się z klęski bezrobocia – obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi najniższy odsetek w historii. Zmienił się także sam rynek pracy, który co roku oferuje Polakom nie tylko stabilne zatrudnienie, ale także rozwój zawodowy i budowę ścieżki kariery. Potwierdzają to wskaźniki, według których jedynie 8 proc. badanych, deklaruje wyjazd ze względu na brak perspektyw zatrudnienia, a aż 40 proc. podaje atrakcyjną posadę jako główną barierę migracyjną.

Warto zaznaczyć, że polski rynek pracy ma się z roku na rok coraz lepiej i zmienia się podejście pracodawcy do pracownika. Podobnie wygląda sytuacja pracowników z wyższym wykształceniem oraz takich, którzy dorastali w nowej rzeczywistości gospodarczej, dlatego oczekują od rynku pracy innych standardów niż starsze pokolenie. Stąd rozbieżność pomiędzy raportem GUS, który wskazuje na wysoki odsetek Polaków przebywających za granicą, jednak zmniejszającą się gotowość do wyjazdu w przyszłości w raporcie Work Service. Więcej o tych przekształceniach podejścia do pracy przeczytasz w artykule "Jak millenialsi zmieniają rynek pracy".

Kierunki wyjazdu

Nie tylko spada liczba Polaków migrujących zarobkowo, ale także kierunki tych migracji. W czołówce Niemcy i Holandia, które łączą atrakcyjne zarobki oraz korzystną odległość. Na uwagę zasługuję Skandynawia, która przyciąga wyższą jakością życia i zapleczem socjalnym, jednak rosnącymi barierami znalezienia zatrudnienia. Wieloletni faworyt wyjazdów Polaków za pracą, czyli Wielka Brytania zajmuje dopiero 3.miejsce i nie obejmuje już głównie fachowców prac usługowych, ale wykształconych specjalistów między innymi branży IT czy analiz finansowych, a także absolwentów uczelni.

Wyjazd za pracą – czy wciąż warto?

Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, jakie konsekwencje mogą czekać osoby planujące przyszłość zawodową poza granicami kraju. „W dobie Brexitu i napływu emigrantów sytuacja osób pracujących za granicą jest dość niepewna. Przepisy wobec nich w krajach Europejskich mogą się zaostrzyć, a o pracę sezonową wobec dużej ilości chętnych bywa coraz ciężej” – mówi Iza, specjalistka z portalu Aplikuj.pl. O ile praca za granicą zawsze daje migrantom duże możliwości i w dalszym ciągu znaczne korzyści materialne, to jednak w perspektywie długoterminowej nie gwarantuje spełnienia pracowniczych oczekiwań.

Jeszcze kilka lat wcześniej dla wielu Polaków migracja zarobkowa była koniecznością, dzisiaj jest to świadomy wybór, który warto podjąć dopiero po analizie polskiego rynku pracy. Rozwój gospodarczy i zmieniający się komfort życia sprzyjają decyzji odnośnie pozostania w kraju. Niemniej ci, którzy zdecydują się opuścić Polskę, nadal mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Andi

  Czy to propaganda Rządowa . Bo z tego co widzę wokół siebie to już większość ludzi Wyjechała i nie zamierza wracać niektórzy nie przyjeżdżają już nawet na święta . spośród moich znajomych to w Polsce zostali już tylko emeryci i renciści z osób poniżej 50 roku życia prawie wszyscy wyjechali

 • 3 lata temu | ocena +0 / -6

  Zenek

  Powtórzę tylko niedorajdy życiowe lecą na super roboty w tym zmywak. Dobranoc murzynki wyspiarzy.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -1

  forum

  RBB-Stal zrealizuje w Jarocinie halę produkcyjnomagazynową o kubaturze ok. 185 tys. m3. Spółka RBBStal wystąpiła na początku maja z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację obiektu produkcyjnomagazynowego w Jarocinie (woj. wielkopolskie) przy ul. Powstańców Wielkopolskich. W ramach przedsięwzięcia powstanie budynek o kubaturze blisko 185 tys. m... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +9 / -0

  czy ktoś od was pracował?

  czy ktoś z pracowników Gazety pracował kiedyś za granicą? tak z konieczności żeby utrzymać rodzinę bo np. w Jarocinie nie miał znajomości u Pawlickiego i nie dostał roboty?

 • 3 lata temu | ocena +1 / -7

  Zenek

  Prawda jest taka, że wyjeżdżają niedorajdy.

 • 3 lata temu | ocena +3 / -0

  ppp

  Warto za kasą, warto też za spokojem. Jak widzę ile tu trzeba płacić ZUS i podatku... dla przykładu: zarabiasz 6500 netto na kontrakcie, brutto daje niecałe 8000 bez kilku złotych. z tego 1300 ZUS, 1400 VAT i około 500 PIT. Zostaje 4800. Czyli z 8000, które wpływają na konto zostaje 2/3...

 • 3 lata temu | ocena +6 / -0

  gminnik

  Brawa dla autora artykułu. Świetnie napisane, dluuuugo i z użyciem mądrze brzmiących formułek. Pozwolę to sobie streścić. Nadal warto wyjechać za granicę do pracy. Ludzie nadal wyjeżdżają, ale nie wyjeżdża już najgorzej wykształcony proletariat. Teraz sytuacja wraca do normy (czyli sytuacji sprzed otwarcia granic) i wyjeżdżają specjaliści. Dobrze w... Rozwiń