Reklama

Reklama

Co wypełniamy przed badaniem i przyjęciem do szpitala i czy musimy?

Opublikowano: śr, 21 paź 2020 16:26
Autor:

Co wypełniamy przed badaniem i przyjęciem do szpitala i czy musimy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W związku ze stanem pandemii, która panuje w naszym kraju, zmieniły się zasady przyjmowania pacjentów do szpitala i niektórych gabinetów specjalistycznych. Przed wizytą musimy wypełnić i podpisać specjalne oświadczenie. Pytania dotyczą koronawirusa. Niektórzy pytają czemu tak naprawdę to służy?

 

Z niektórymi badaniami, takimi, jak tomografia komputerowa, USG, zabiegi rehabilitacyjne i szczepienia, czy chociażby wizyta u dentysty nie możemy czekać aż skończy się epidemia.

 

Mimo utrudnień lekarze wciąż przyjmują pacjentów. Obowiązują jednak specjalne procedury, które chociażby kwalifikują do takiego przyjęcia.

 

[jest decyzja w sprawie nowszenia maseczek przez kierowców - więcej na ten temat przeczytasz TUTAj]

 

To przede wszystkim pomiar temperatury i wywiad epidemiologiczny, czyli dość szczegółowe pytania dotyczące naszego stanu zdrowia i ostatnich zachowań pod kątem koronawirusa. Niektórzy pytają czemu to tak naprawdę służy?

 

Otóż taki wywiad epidemiologiczny przeprowadzany jest zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego „w trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego”.

 

Dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Jarocinie apeluje do pacjentów, żeby odpowiadali na pytania zgodnie z prawdą.

 

- To jest w naszym wspólnym interesie. Jeśli coś zataimy i zarazimy personel, to może dojść do sytuacji, że następnym razem nie będzie miał nam kto pomóc, jeśli tej pomocy będziemy potrzebowali - argumentuje dr n. med. Włodzimierz Budzyński.

 

[koronawirus - aktualny RAPORT o sytuacji w kraju, regionie i na naszym terenie - szczegóły TUTAJ]

 

Odnosi się także do twierdzeń, które pojawiają się przede wszystkim w mediach społecznościowych, że lekarze wpisują Covid do dokumentacji medycznej każdego pacjenta, ponieważ za tę jednostkę chorobową dostają więcej pieniędzy.

 

- To nieprawda. Większe stawki otrzymują tylko te placówki, które leczą zarażonych koronawirusem. Jeśli szpital nie ma łóżek „covidowych”, nie ma prawa i podstaw do tego, żeby wpisywać coś takiego do dokumentacji pacjenta. My w Jarocinie nie mamy łóżek covidowych, mamy łóżka izolacyjne - informuje lekarz.

 

[jarociński szpital przeprowadza testy pod kątem koronawirusa - więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ]

 

I tłumaczy, co to znaczy łóżka izolacyjne:

 

- Jeśli zgłasza się do nas pacjent, który ma objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, umieszczany jest w izolatce i przeprowadzany jest test. Jeśli wynik okazuje się dodatni, przewozimy go do szpitala covidowego. Jeśli jest ujemny to albo leczony jest u nas albo wypisujemy go do leczenie przez lekarza rodzinnego.

 

 

 

Przykładowe pytania zadawane pacjentom w wywiadzie epidemiologicznym:

Czy w ciągu 2 tygodni przebywał Pan/Pani/dziecko/podopieczny za granicą? TAK/NIE

Czy ktoś z Państwa domowników w ciągu ostatnich 2 tygodni przebywał za granicą? TAK/NIE

Czy Pan/Pani/dziecko/podopieczny lub ktoś z Państwa domowników jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanna)? TAK/NIE

Czy obecnie występują u Pana/Pani/dziecka/podopiecznego objawy infekcji? (gorączka, kaszel, katar, wysypka, bóle mięśni, bóle gardła, inne nietypowe)? TAK/NIE

Czy obecnie lub ostatnich dwóch tygodniach występują, występowały w/w objawy u kogoś z domowników ? TAK/NIE

 

 

Nowy - 42. numer Gazety Jarocińskiej w 2020 roku dostępny już w sprzedaży. Przeczytasz w nim wiele ważnych i aktualnych materiałów oraz ciekawych wywiadów.

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    ja

    co ma zagranica do covida? Może miało to uzasadnienie w lutym, ale dziś chyba to pytanie od czapy.