Reklama

Co ma być na rynku w Jarocinie? Zapytaliśmy mieszkańców.

Opublikowano: wt, 22 wrz 2020 08:03
Autor:

Co ma być na rynku w Jarocinie? Zapytaliśmy mieszkańców. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Stanowcze „nie” dla parkingu na rynku. Więcej zieleni i ławeczek, fontanny, knajpek, więcej koszy na śmieci i toalety, tego chcą mieszkańcy w sercu miasta po rewitalizacji.

 

Trwają konsultacje społeczne na temat funkcjonalności Rynku Miejskiego w Jarocinie. Władze miasta chcą poznać pomysły mieszkańców na ożywienie centrum. Zapytaliśmy o to na Facebooku. Okazało się, że większości osób podobają się projekty przyszłej starówki. Architekci, którzy przygotowali wizualizacje, podkreślali, że opracowali nową koncepcję funkcjonalności Rynku Miejskiego w oparciu o wywiady z mieszkańcami. Stworzyli Rynek taki, jakiego chcieli Jarociniacy. Potwierdza to sonda przeprowadzano na Facebooku. Pod postem: „Jaki masz pomysł na Rynek w Jarocinie” rozgorzała burzliwa dyskusja. Ukazało się ponad 100 komentarzy.

Rynek by odżył, gdyby samochody nie miały tam wstępu

Większość mieszkańców uważa, że na rynku powinno być dużo zieleni, ławek, fontanna, kawiarnie i restauracje. Tak właśnie zaprojektowali Rynek młodzi architekci. Mieszkańcy zdecydowanie nie chcą parkingu w sercu miasta. Tylko pojedyncze osoby postulowały o to.

Patryk chciał nawet, by rynek był dostępny w całości dla samochodów: „Zrobić tak żeby można było jeździć w koło ratusza samochodem. Przez to że nie ma dojazdu większość sklepów pada. No i jakby był dojazd to i restauracje mogłyby być bo większość jeździ pojazdami coś zjeść. Czołem” - napisał i od razu spotkał się z ripostą kilku osób. Janek napisał: „Patryk ruch tak, ale nie samochodowy. Rynek by odżył, gdyby samochody nie miały tam wstępu. Trzeba inwestować w miejsca, gdzie ludzie będą chcieli spędzać czas; infrastrukturę dla pieszych, rowerzystów, bo to oni dużo częściej podejmują spontaniczne decyzje o wejściu do jakiegoś sklepu/restauracji (jest to np. opisane w książce Sadik-Khan, Walka o ulice). To jest starówka a nie parking na kopcące puszki.”

Mieszkańcy chcą placu zabaw i jeszcze więcej zieleni

Osoby wypowiadające się na Facebooku w sprawie Rynku postulowały o jeszcze więcej zielni. Przemysław rzucił nawet pomysł, by zamiast kostki posadzić trawnik. Komentujący chcą, by na Rynku oprócz fontanny i ławek było miejsce do zabawy dla dzieci. Apelują też o kosze na śmieci i toalety. Niektórym marzą się na rynku nie tylko restauracje i kawiarnie, ale klub muzyczny. Był też postulat o bar mleczny.

 

 

Czekają na twoją opinię

Jak widać, temat modernizacji jarocińskiej starówki wywołuje spore zainteresowanie. Mieszkańcy chętnie wypowiadają się i przedstawiają swoje opinie. Konsultacje społeczne na temat przyszłej funkcjonalności Rynku Miejskiego w Jarocinie trwają do 23 września br. Swoje opinie można składać w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie oraz drogą mailową.

Karta konsultacyjna jest również dostępna na stronie gminy: Jarocin.pl w zakładce „konsultacje społeczne” oraz Biurze Obsługi Klienta UM w Jarocinie [Kliknij tu, by pobrać]. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszańcy Jarocina.

 

Materiał informacyjny Gminy Jarocin dla mieszkańców na temat rewitalizacji śródmieścia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE