Reklama

Chcesz uniknąć wysokiej kary? Poinformuj urząd, czym ogrzewasz dom. Zgłosić musisz nawet fotowoltaikę

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nawet pięć tysięcy złotych mandatu mogą dostać osoby, które nie poinformują gminy, czym ogrzewają mieszkanie. Zapominalscy mają czas tylko do końca czerwca.

Reklama

Obowiązek poinformowania gminy mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kara za niezłożenie dokumentów na czas wynosi od 500 do 5000 złotych.  W deklaracji musimy wykazać również kominek, a nawet kuchnię węglową. Sam katalog tego, co należy zgłosić, obejmuje m.in.:

 • kotły i grzejniki gazowe,
 • kotły na paliwa stałe,
 • piece kaflowe,
 • piece wolnostojące, w tym tzw. kozy,
 • pompy ciepła,
 • sieć ciepłowniczą,
 • instalację fotowoltaiczną,
 • kolektor słoneczny
 • ogrzewanie elektryczne.
Deklaracji nie składają mieszkańcy bloków, ponieważ zrobi to za nich zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Złożono ponad 3,3 mln deklaracji 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że do 5 maja 2022 roku liczba deklaracji wyniosła 3 mln 307 tys., z czego 2 mln 493 tys. zostały złożone drogą tradycyjną, natomiast  814 tys. online. Urząd przyznaje, że w ostatnim czasie liczna zauważalny jest wzrost wpływu deklaracji. 

Deklarację można składać w formie elektronicznej (na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.) lub papierowej (deklaracje można pobrać ze strony www.gunb.gov.pl.). W tym drugim przypadku wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku). Na stronie Głównego Urzędu nadzoru Budowlanego znajdziemy dokładną instrukcję, jak wypełnić wniosek i wysłać deklarację. Trzeba przyznać, że sama procedura nie jest trudna. Jeżeli jednak pojawią się pewne problemy, to na stronie GUNB znajdziemy również przykładowo wypełniony dokument. 

Co ma się znaleźć w deklaracji?

Zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja powinna zawierać takie informacje jak:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
 • adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Sprawdź, gdzie złożono najmniej i najwięcej deklaracji. Zajrzyj do naszej galerii

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy