Reklama

Burmistrz: Rewitalizację musimy zrobić razem z mieszkańcami

Opublikowano: pon, 9 mar 2020 11:39
Autor:

Burmistrz: Rewitalizację musimy zrobić razem z mieszkańcami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Adam Pawlicki burmistrz Jarocina jest zachwycony nowymi projektami śródmieścia. Twierdzi, że będziemy mieli najpiękniejszą starówkę w Wielkopolsce. Prosi jednak o współpracę mieszkańców.

Przez najbliższe dwa lata w śródmieściu Jarocina będą trwały prace modernizacyjne. Wszystko w ramach projektu „Przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”, który realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie. Władze miasta chcą wykorzystać projekt i przy okazji zrewitalizować całą starówkę. Zostanie więc wymieniona nie tylko cała infrastruktura wodociągowo-kanalizacyjna, ale też zupełnie zmieni się wygląd starego miasta.

Poniżej publikujemy rozmowę z Adamem Pawlickim – burmistrzem Jarocina

Mieszkańców śródmieścia czeka prawdziwa rewolucja. Nie obawia się pan reakcji właścicieli kamienic i tych ludzi, którzy tam żyją?

Nie, bo rewolucja sprawi, że Jarocin będzie miał najpiękniejszą starówkę w Wielkopolsce. Życie w śródmieściu będzie łatwiejsze, a właściciele kamienic skorzystają na tym, bo nasze starania mają sprawić, że starówka wreszcie zacznie tętnić życiem. Nie uda nam się jednak tego dobrze zrobić bez współpracy wszystkich mieszkańców Jarocina, a w szczególności tych, którzy żyją w centrum i tworzą społeczność śródmieścia.

 

Apelował pan o tę współpracę podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami w Kamienicy Kultury...

W nieprzypadkowym miejscu, które, można powiedzieć, pokazuje nam, w jakim kierunku chcemy pójść i jak piękny będzie cały rynek. Kamienica Kultury jest wzorem. Był to stary, zrujnowany obiekt, w którym nikt nie chciał mieszkać, nie chciał prowadzić działalności gospodarczej, a co jest teraz - przepięknie odnowiony dom, który tętni życiem. Sprawia, że ludzie przychodzą na rynek.

Nie wszędzie może być biblioteka, właściciele sklepów narzekają, że handel upada w śródmieściu.

Nie oszukujmy się! Rynek nie może konkurować z wielkimi galeriami, centrami handlowymi, więc trzeba też wprowadzić inny rodzaj aktywności, inną funkcjonalność, aby centrum przyciągało mieszkańców. Rynek powinien być, tak jak w wielu miejscach na świecie również miejscem odpoczynku i rozrywki. Może, gdy powstanie tu więcej restauracji, kawiarni, to ludzie zaczną przychodzić?

Tylko jak to sprawić?

Na początek chcielibyśmy zwolnić takie usługi od podatku od nieruchomości. Planujemy przyjęcie takiej uchwały. Zobaczymy, czy radni ją przegłosują? Moim zdaniem to ma sens. Sklepy się wyprowadzają, to może warto zainwestować w inny rodzaj działaności. Salon barbera jest przykładem, że dobry pomysł plus rynek równa się sukces. Mamy w pobliżu prywatną szkołę muzyczną, dlaczego nie miałaby tu być szkoła tańca? A może okazać się, że gdy powstaną restauracje, kawiarnie i punkty usługowe, zaczną przychodzić ludzie i wtedy będzie czas, by otwierać więcej sklepów. Spróbujmy!

Rynek będzie piękny. Ludzie będą chcieli tu przychodzić, będzie mnóstwo zieleni, fontana…

 

A parking? Nie ma go w projektach.

O tym będziemy rozmawiać na następnym spotakniu z mieszkańcami. Sam wprowadziłem parking i byłem za to krytykowany. Czy zdał egzamin? Czy dzięki temu handel na rynku rozkwitł? Nie. To może to jednak nie jest dobry pomysł? Jeśli ludzie mają przychodzić na rynek po rozrywkę i odpoczynek, to samochody jakoś do tego nie pasują. Wszędzie na świecie wyprowadza się ruch samochodowy z centrum, ale tak, jak powiedziałem, nic jeszcze nie jest przesądzone. Będziemy pytać, rozmawiać. Najważniejsze jest jednak to, by chcieli z nami współpracować właściciele kamienic, ich mieszkańcy. Ludzie nie będą przychodzić do centrum odpoczywać, jeśli będzie tu nadal tak straszny smog. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by wykorzystali ten czas remontów i zmienili ogrzewanie na ekologiczne, przestali palić węglem.

Łatwo powiedzieć, ale to wszystko kosztuje.

Dlatego stworzyliśmy system dotacji. Można otrzymać nawet 6 tys. złotych z budżetu gminy. Warto teraz wymienić piec lub przyłączyć się do cieplika Veolii lub założyć ogrzewanie gazowe, bo te firmy również będą prowadzić prace przyłączeniowe. Teraz jest najlepszy czas, by wymienić ogrzewanie. Potem nie pozwolimy już kopać, a trzeba się liczyć z tym, że w ciągu najbliższych lat nie będzie można w centrum używać do ogrzewania paliw kopalnych i drewna.

Wprowadzicie taką uchwałę?

Wiele samorządów to robi. Proszę pamiętać, że wszyscy mieszkańcy mają prawo decydować, jakiej starówki chcą, a nie tylko ci, którzy tam mieszkają. Zresztą oni też oddychają tym strasznym powietrzem. Mieszkam na ul. Gołębiej i wiem, że są takie dni, iż nie da się tu oddychać. Na mojej ulicy jest urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń. W zimie najczęściej świeci na przerażający czerwony kolor. Nie możemy pozwolić na to, by truć obywateli Jarocina. Poza tym, kto będzie chiał przyjść w celach rozrywkowych, rekreacyjnych do miejsca, w którym nie można oddychać? Tego nie da się pogodzić. Musimy wspólnie zadbać o to, by ludzie chcieli przychodzić do centrum. Ja podłączyłem swoją kamienicę do cieplika i jestem bardzo zadowolony. Nie muszę martwić się o ogrzewanie. A koszty, czy są większe? Piec też trzeba wymieniać. Ludzie na osiedlach korzystają tylko z tej formy ogrzewania i są zadowoleni.

 

Kopać będzie PWiK, Veolia, dostawcy gazu. Śródmieście będzie jedym wielkim placem budowy. Jak ludzie tam mają żyć?

Będzie trudno, ale robimy wszystko, by ta inwestycja nie sparaliżowała całości miasta. Dlatego też rozmawiamy, pokazujemy, będziemy mówić, kiedy, w jakim terminie, na jakich odcinkach, będą wchodziły firmy, aby wszyscy mogli się do tego przygotować. Proszę mi wierzyć, sztab ludzi pracuje nad tym, aby przewidzieć wszystkie możliwie komplikacje, by możliwie jak najlepiej przeprowadzić mieszkańców przez ten trudny okres. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy pod względem technicznym i inżynieryjnym, aby to trwało jak najkrócej, ale niektórych prac nie da się przyspieszyć. Apeluję do wszystkich o wyrozumiałość. To tak, jak z każdym remontem w domu, jest nam ciężko, ale wiemy, że musimy to przejść. W tym przypadku jest tak samo. Rury, którymi płyną woda i ścieki, mają 100 lat! Trzeba je wymienić, ale dzięki temu projektowi, który przygotował PWiK, nie tylko je wymienimy, ale przy okazji sprawimy, iż centrum Jarocin niczym się nie będzie różniło od najpiękniejszych miast Hesji, Bawarii czy innych najładniejszych miast w Europie! Nie mogę się tego doczekać. To będzie skok cywilizacyjny dla Jarocina!

Tekst partnera: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie

 

Masz pytania? Chcesz zgłosić interwencję – DAJ ZNAĆ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.