reklama

Budowa kotłowni do spalania materiałów niebezpiecznych w gminie Jaraczewo. Mieszkańcy mówią „nie”

Opublikowano:
Autor:

Budowa kotłowni do spalania materiałów niebezpiecznych w gminie Jaraczewo. Mieszkańcy mówią „nie” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBudowa kotłowni do spalania materiałów niebezpiecznych jest planowana w Suchorzewku (gm. Jaraczewo). Część mieszkańców gminy jest przeciwna inwestycji. - Cała tablica Mendelejewa pójdzie przez komin. To będzie spalarnia odpadów - mówi Anna Wierzowiecka, sołtys Ruska.
reklama

Zapowiedzi „Budowy kotłowni i płyty obornickiej (tak wpisano we wniosku - red.) przy fermie drobiu w Suchorzewku" wywołały sporo emocji wśród niektórych mieszkańców. Ludzie obawiają się uciążliwości ze strony inwestycji.

Budowa kotłowni do spalania materiałów niebezpiecznych planowana jest w gminie Jaraczewo  

 Toczy się postępowanie odnośnie decyzji środowiskowej dla wspomnianego przedsięwzięcia. Kotłowania ma powstać w Suchorzewku przy drodze wylotowej na gminę Koźmin Wielkopolski. Budowa kotłowni i płyty obornickiej jest planowana przy fermie drobiu, która opiewa na 20 kurników. Inwestor - firma Furtnas z Białego Dworu - pozwolenie na budowę fermy drobiu uzyskała w grudniu 2019 roku. Cała inwestycja obejmuje 24 hektary.

reklama

- Na ten moment postępowanie jest w fazie wszczęcia. Wystąpiłem do wszystkich organów, które biorą udział w uzgadnianiu i opiniowaniu postępowania środowiskowego: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektor Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Sanepid w Jarocinie i marszałek województwa wielkopolskiego - wyjaśnia Mariusz Czabański, kierownik Referatu rolnictwa, ochrony środowiska, gospodarki odpadami i polityki przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Jaraczewie.

CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ

Obwieszczenie o postępowaniu zostało opublikowane 18 listopada. Póki co do Urzędu Miasta i Gminy w Jaraczewie nie spłynęły żadne opinie.         

reklama

Jakie odpady będą podlegały przetwarzaniu?

Sprawdziliśmy, jakie materiały mają być spalane w zapowiadanej inwestycji w Suchorzewku. 

Lista jest bardzo długa:  
 - odpadowa masa roślina,
- odpady z gospodarki leśnej
-  odpady kory i korka, trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa, fornir i fornir zawierający substancje niebezpieczne      
 - trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa, fornir inne niż wymienione w tym poprzednim, odpady z kory i drewna, odpady z drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi – np. drewniane podkłady kolejowe i drewno zawierające substancje niebezpieczne 

Mieszkańcy są przeciwni budowie kotłowni w Suchorzewku   

Mieszkańcy części gminy Jaraczewo są przeciwni realizacji inwestycji. Sołtysi Ruska, Strzyżewka, Suchorzewka zorganizowali spotkanie, aby ustalić, jak przeciwdziałać budowie kotłowni.  

reklama

           
 - Po pierwsze, cała tablica Mendelejewa pójdzie przez komin. To będzie spalarnia odpadów. Tam mają być palone płyty OSB oraz MD podkłady kolejowe, kleje, folie. Po drugie w kotłowni planowane jest spalanie 48 ton odpadów na dobę. Nie wiadomo ile i co będzie spalane, bo to wszystko będzie przyjeżdżało w kontenerach. Nie będziemy tego świadomi - mówi Anna Wierzowiecka, sołtys Ruska, które sąsiaduje ze Suchorzewkiem.   

Zaznacza, że również uciążliwa będzie ferma drobiu na 20 kurników. Jednoczenie obawia się, że kiedy przedsiębiorca rozpocznie  hodowlę kurcząt, to w Rusku mogą wystąpić problemy z wodą.

reklama

- My w Rusku już mamy problem z wodą, bo się obniżyło lustro wody w studni głębinowej - zaznacza sołtyska Ruska.

Zdaniem mieszkańców uciążliwy będzie również wzmożony ruch kołowy na lokalnych drogach. Ciężarówkami będą dostarczane odpady do spalania, a także pasza dla ptaków do fermy drobiu.

Inwestycji sprzeciwiają się również mieszkańcy Suchorzewka.

 - Mieszkańcy Suchorzewka nie są zadowoleni z tej inwestycji, ponieważ będzie duże zanieczyszczenie powietrza. Będą odbywać się apelacje i sprzeciwy mieszkańców, aby nie doprowadzić do budowy kotłowni – mówi Anna Dutkiewicz, sołtys Suchorzewka.   

Ostatecznym efektem procesu technologicznego spalania odpadów ma być energia elektryczna.

Z inwestorem póki co nie udało mam się skontaktować.  

  

reklama
SONDA

Czy Waszym zdaniem uda się wybudować S11 na odcinku Kórnik - Jarocin do 2030 roku?

Zagłosowało 675 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 28.11.2024 od godz 12:39
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama