Reklama

Brudna woda doprowadza ich do szału

Opublikowano:
Autor:

Brudna woda doprowadza ich do szału - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Do redakcji regularnie napływają zdjęcia przedstawiające kolor wody płynącej z jaraczewskich kranów. - Jak długo będzie występował problem z brudną wodą? Szału można dostać - dopytuje zbulwersowana jaraczewianka.

Sanepid regularnie bada wodę w Jaraczewie i mieści się ona w przyjętych normach. Przyczyną takiego koloru jest pył, który dostaje się do wodociągu poprzez złoże, z którego korzysta ta część gminy. Okazuje się, że Komunalny Zakład Budżetowy ma pomysł, jak poradzić sobie z tą uciążliwością. - W przypadku stacji uzdatniania w Jaraczewie, wprowadzimy w najbliższym okresie nową technologię dotyczącą usunięcia z wody związku organicznego, tak zwanego humusu węgla brunatnego - tłumaczy Zenon Marciniak, dyrektor KZB.

Nowa metoda ma polegać na wytrąceniu osadu za pomocą dwóch zbiorników zwanych klarownikami. - Ciąg dalszy tej technologii to zastosowanie kolejnych dwóch zbiorników pośrednich, gdzie wspomniany osad związku organicznego osiada. Taka częściowo uzdatniona woda, po wyeliminowaniu humusu, jest kierowana dalej na filtry - wyjaśnia szef zakładu. - Podobną technologię zastosowały gminy Dobrzyca i Koźmin Wlkp. - dodaje szef zakładu.

Koszt takiej inwestycji to co najmniej 500 tys. zł i jest uzależniony od zastosowanej technologii. Gmina jako inwestor może się ubiegać o pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Informacja dotycząca poprawy wodociągu została przekazana władzom gminy. Dokument opisujący program naprawczy znajduje się już w urzędzie. Zostanie również przekazane pismo dotyczące przygotowania dokumentacji i na poszczególnych komisjach (Rady Gminy Jaraczewo - przyp. red.) ta sprawa zostanie przedstawiona.

Chcielibyśmy, żeby w budżecie na 2016 rok ta inwestycja była uwzględniona i zrealizowana - mówi Zenon Marciniak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE