Reklama

Bezpłatna pomoc prawna - zobacz jak i gdzie z niej skorzystać

Opublikowano: ndz, 17 mar 2019 15:53
Autor:

Bezpłatna pomoc prawna - zobacz jak i gdzie z niej skorzystać - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Od ponad dwóch lat w gminach i powiatach działają punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Od stycznia 2019 roku zakres tej pomocy jest znacznie szerszy.

 

Nieodpłatna pomoc prawna została uruchomiona po to, by zagwarantować dostęp do podstawowych usług prawniczych osobom, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej.

 

 

W ostatnim czasie do ustawy wprowadzono szereg zmian. Do listy usług od stycznia dołączyły także nieodpłatna mediacja przesądowa oraz poradnictwo obywatelskie, które polega na udzieleniu pomocy w rozwiązywaniu problemów w zakresie: zadłużenia, spraw mieszkaniowych lub zabezpieczenia społecznego.

 

 

 

Na terenie powiatu jarocińskiego mediacje i poradnictwo obywatelskie w ramach stałych dyżurów w wyznaczonych punktach zostanie uruchomione w 2020 roku. W 2019 roku mediacja będzie możliwa kilka razy w roku w wybranych miejscach.

 

[o finansowej pomocy dla rodziców ciężko chorych dzieci - czytaj TUTAJ]

 

Do tej pory katalog osób, które mogą skorzystać z darmowej pomocy był zamknięty. Znajdowały się w nim między innymi osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadające Kartę Dużej Rodziny, które nie ukończyły 26. lat albo skończyły 65., będące w ciąży albo które poniosły straty w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej. Od 2019 roku uprawniona będzie każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

 

Na wizytę u prawnika czy specjalisty będzie się jednak trzeba umówić. I tak mieszkańcy powiatu jarocińskiego będą mogli to zrobić przez internet na stronie: https://enpp.pl/ewidencja/event/reservation/148, telefonicznie pod nr tel. (62) 740-79-22 lub pod adresem: [email protected]

 

Kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z wsparcia poza kolejnością. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz z trudnościami w komunikowaniu się udzielanie pomocy będzie mogło odbywać się poza punktem lub z pomocą komunikatorów.

 

[jak przekazać 1% podatku dla potrzebujących - szczegóły TUTAJ]

 

Od dnia 1 stycznia starosta jarociński ma obowiązek prowadzenia, aktualizacji i publikowania listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa dla mieszkańców powiatu jarocińskiego. Tak lista będzie dostępna na stronie internetowej starostwa - www.powiat-jarocinski.pl

 

Z BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ MOŻNA SKORZYSTAĆ:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.