Reklama

Będzie wizytacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu

Opublikowano:
Autor:

Będzie wizytacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu. Wcześniej metropolita poznański został upoważniony do przeprowadzenie wstępnego dochodzenia w sprawie zarzutów stawianych biskupowi kaliskiemu.

 

 

 

Biskup Edward Janiak decyzją Ojca Świętego Franciszka musiał opuścić na ten czas diecezję kaliską. Obowiązki ordynariusza diecezji kaliskiej pełni obecnie administrator apostolski sede plena - abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

 

Można domyślać się, że wizytacja apostolska w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu może mieć związek z listem wysłanym w 2018 roku do Watykanu przez byłego już rektora WSD księdza dr Piotra Górskiego.

 

O tej toczącej się od dwóch lat sprawie poinformował w swoim artykuje "Jak to się robi w diecezji kaliskiej" redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski. Tym razem dotyczyła ona nacisków biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Chodziło o wymuszenie przyjęcia kleryka, u którego znaleziono pornografię, zaś później dowiedziano się również o tym, że zapraszał nieletnich na nocne spotkania. Z innego seminarium został wyrzucony za akty homoseksualne. Ordynariusz diecezji zabiegał o to, żeby został on przyjęty w Kaliszu i wyświęcony na kapłana. Ostatecznie jednak nie został osobą duchowną.  

 

W 2018 roku ks. dr Piotr Górski złożył do nuncjatury całą dokumentację dotyczącą „nieakceptowalnych działań biskupa". Jak podaje Nosowski, kiedy biskup kaliski o tym się dowiedział, rektora spotkały szykany. Był zmuszony złożyć rezygnację z urzędu. Z jego historii wynika, że naciskano na niego, aby wyjechał za granicę. Gdy się nie zgodził, został mianowany administratorem parafii w Tursku (powiat pleszewski). W przypadku administratora, który zazwyczaj jest mianowany tymczasowo, znacznie łatwiej jest go odwołać z urzędu niż proboszcza.  

 

Kongregacja ds. Duchowieństwa (Congregatio pro Clericis) – wchodzi w skład aparatu administracyjnego Kurii Rzymskiej i jest jedną z dziewięciu kongregacji działającej przy Stolicy Apostolskiej. Kongregacja utworzona została w 1564 roku w czasie trwania Soboru Trydenckiego przez papieża Piusa IV. W 1588 roku papież Sykstus V rozszerzył jej uprawnienia o stałą i ścisłą kontrolę nad duchowieństwem. Do obowiązków kongregacji doszła m.in. piecza nad całokształtem administracji duchowieństwa katolickiego, dbałość o moralność wśród księży, kontrola i utrzymywanie dóbr kościelnych (kaplic, kościołów, dzieł sztuki), jakie były własnością parafii bądź biskupstw. Obecnie zajmuje się głównie powołaniami, dyscypliną wśród księży oraz sekularyzacją kapłanów, którzy pragną opuścić stan kapłański. W 2013 roku papież Benedykt XVI przeniósł do Kongregacji ds. Duchowieństwa również te sprawy, które dotyczą formacji alumnów seminariów duchownych.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE