Reklama

Będzie czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę. Kto ją otrzyma i ile wyniesie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Będzie czternasta emerytura. Prezydent podpisał ustawę. Kto ją otrzyma i ile wyniesie? - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent podpisał ustawę przyznającą czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone dopiero listopadzie. Jaka będzie jego wysokość i kto ją otrzyma?

Reklama

Emeryci i renciści w tym roku dwukrotnie otrzymają dodatkowe świadczenie. Tak zwana trzynasta emerytura trafi do nich już w kwietniu. W listopadzie do ich portfeli wypłynie „czternastka”.

Przypomnijmy, że od 1 marca minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosły z 1200 zł do 1250,88 zł brutto. Natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 900 zł do 938,16 zł brutto.

Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą "czternastki", która wyniesie ponad 1000 zł brutto. Trafi ona do emerytów i rencistów, ale tylko pod pewnym warunkiem.

Czternasta emerytura trafi do rencistów i emerytów przed Bożym Narodzeniem, tak jak "trzynastka" trafiła do nich przed Wielkanocą - mówił prezydent po podpisaniu ustawy.

Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie. W ustawie przewidziano bowiem próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto.

Emeryci i renciści, których świadczenia są wyższe, otrzymają "czternastki" pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Dodatkowa wypłata pieniędzy zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2.900 zł. Natomiast emeryci i renciści, których comiesięczne świadczenie jest wyższe niż 4,2 tys. zł, nie otrzymają w listopadzie dodatkowego wsparcia.

Większość uprawnionych do dodatkowego świadczenia otrzyma je w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy