Reklama

Będą odnawiać jarocińską aleję dębową [ZOBACZ WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Będą odnawiać jarocińską aleję dębową [ZOBACZ WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Już wkrótce odmieniona zostanie aleja dębową w jarocińskim parku. Nasadzonych zostanie 100 nowych drzew. A wszystko w ramach projektu rewitalizacji parków jarocińskich.

 

 

Aleja dębowa w jarocińskim parku nie była pielęgnowana od dziesięcioleci. Wiele drzew, szczególnie debów czerwonych, jest w fatalnym stanie. Są chore i zniszczone. Dlatego przy odbudowie drzewostanu zaleca się usunięcie ich i posadzenie rodzimych dębów szypułkowych. Takie działania zostaną przeprowadzone właśnie w Parku Radolińskich.

 

Prace rewaloryzacyjne (przywracające dawną wartość) i rewitalizacyjne właśnie się  rozpoczynają. Najpierw zostanie usuniętych 30 chorych dębów czerwonych.

 

- Drzewa te zostały ściśle wyselekcjonowane. Zostaną wycięte tylko chore dęby, takie których nie da się już uratować. Obecnie zagrażają one bezpieczeństwu spacerowiczów. Przy każdym większym podmuchu wiatrów, gałęzie, a nawet całe drzewa mogą się przewrócić - mówi Piotr Kociński, architekt krajobrazu.

 

 

Wiosną rozpocznie się nasadzenie 100 nowych dębów polskich. Będą to duże okazy.
Wszystkie będą miały obwód od 25 do 30 cm. Posadzone zostaną w specjalistyczny sposób, który ma zagwarantować przyjęcie drzew i odporność na suszę.

 

- Aleja dębowa jest ozdobą naszego parku. Zależy nam na tym, by nie umarła, dlatego robimy wszystko, by odnowić drzewostan, by była jeszcze piękniejsza, okazała i nie zagrażała bezpieczeństwu spacerowiczów. Nie myślimy przy tym tylko o teraźniejszości, ale także o tych, którzy za 50 czy 100 lat będą korzystać z tego parku – dodaje Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Podkreśla, że teraz, jeszcze przed wykonaniem nowych nawierzchni alei i przed nasadzeniami na wielką skalę zieleni niskiej i średniej, to ostatni moment na prace wycinkowe.

 

Już wkrótce rozpocznie się również odnowa alei grabowej, która jest najdłuższa w Europie.

Na co chorują dęby w jarocińskim parku? Jakie drzewa zostaną nasadzone? Zobacz film

 

Prace przeprowadzane są w ramach projektu: „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki, skwery i zieleń przyuliczną”, na który gmina Jarocin pozyska ponad 12 mln zł dotacji z UE.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE