Pijani rowerzyści stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach – nie tylko dla siebie, ale również dla pieszych i innych uczestników ruchu. Mimo że rowerzyści poruszają się wolniej niż kierowcy samochodów, ich nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do groźnych wypadków.
Pijani rowerzyści zagrożeniem na drogach
Alkohol obniża koncentrację, opóźnia czas reakcji, zaburza koordynację ruchową i zdolność oceny odległości. To szczególnie niebezpieczne w przypadku rowerzystów, którzy często poruszają się wzdłuż ruchliwych ulic, przejeżdżają przez skrzyżowania czy korzystają z wąskich ścieżek rowerowych.
Pijany rowerzysta może łatwo utracić równowagę, zjechać na przeciwległy pas ruchu lub nie zauważyć pieszego, co może prowadzić do kolizji lub wypadku z tragicznymi skutkami. Dodatkowo, obecność alkoholu w organizmie często wpływa na podejmowanie ryzykownych decyzji, takich jak jazda bez oświetlenia, przejazd na czerwonym świetle czy ignorowanie znaków drogowych.
Interwencja na ul. Cmentarnej w Żerkowie. 23-latek pod wpływem alkoholu
Policja w Jarocinie poinformowała o pijanym cykliście, który w sobotę - 20 czerwca - został zatrzymany na ulicy Cmentarnej w Żerkowie. Przed godziną 19.00 23-latek wydmuchał 2,1 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł.
Jakie kary grożą pijanym rowerzystom?
Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2.500 złotych.
Komentarze (0)