Reklama

Reklama

Aktywny weekend z Festiwalem Podróżniczym. Jan Mela, Adam Bielecki online

Opublikowano: pt, 13 lis 2020 12:39
Autor:

Aktywny weekend z Festiwalem Podróżniczym. Jan Mela, Adam Bielecki online - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

II Festiwal podróżniczy "Na walizkach" przenosi się całkowicie do sieci! Spotkania online. Intensywny weekend. Jan Mela. Adam Bielecki. Ola Dzik.

 

 


Podróżniczy weekend rozpocznie sie warsztatami dla dzieci z Aleksandrą Dzik, alpinistką i przewodniczką górską. Zdobywczynią tytułu Śnieżnej Pantery, która jako pierwsza kobieta, ukończyła bieg Elbrus Race na trasie ekstremalnej. Spotkanie w piątek 13 listopada rozpocznie się o godz. 17.00. Transmisja na żywo na profilu fb biblioteki

Podczas spotkania młodzi słuchacze będą mieli okazję zapoznać się ze światem gór wysokich oraz alpinizmem. Poznają sprzęt używany we wspinaczce wysokogórskiej oraz zobaczą jak należy go prawidłowo używać. Przy okazji poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach, nie tylko tych wysokich, ale i tych niższych. Dowiedzą się jak przygotować się do wędrówki, aby była ona bezpieczna. Na spotkaniu nie zabraknie również zdjęć i filmów z gór wysokich.

 
 
Również w piątek 13 listopada gościem II Festiwalu Podróżniczego będzie Jan Mela - polski podróżnik i działacz społeczny. To najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów i pierwsza osoba z niepełnosprawnością.
 
Spotkanie ""Niemożliwe" to tylko wymówka" będzie transmitowane na żywo na profilu fb biblioteki. Rozpocznie się o godz. 18.00.
 
"Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. Gdybym nie przeszedł wszystkich trudów, które mi się w życiu przydarzyły, nie uwierzyłbym, że ktoś taki jak ja może sobie z nimi dać radę. A skoro chłopakowi bez ręki i nogi może się przytrafić też tyle dobra, to każdemu może. Oczywiście trzeba się o to trochę postarać. Żaden ze mnie kaznodzieja, ale chętnie podzielę się tym, czego mnie nauczyli mądrzy ludzie. Mam spory dług wdzięczności do spłacenia, a dobro zawsze do nas wraca. Mówię to z doświadczenia" - Jasiek Mela.
 

 

A na finał w niedzielę 15 listopada o godz. 17.00 spotkanie online z Adamem Bieleckim, himalaistą, który uczestniczył w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol.Spotkanie na profilu fb biblioteki. Początek o godz.17.00.

Organizatorzy mają w planach konkurs, w którym można będzie wygrać książkę Adama Bieleckiego "Spod zamarzniętych powiek" oczywiście z autografem.

 
Adam Bielecki pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Jest absolwentem psychologii UJ. Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri, 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8125 m. W ramach ekspedycji "Annapurna Polsped Expedition 2017" wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8091 m. Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, a także bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8035 m. Odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Honorowy Obywatel Miasta Tychy. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.
 
 
 
Projekt II Festiwal Podróżniczy "Na walizkach" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz gminę Jarocin.
 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.