Reklama

Abp. Ryś chce rozmawiać z wiernymi diecezji kaliskiej. Z ofiarami również

Opublikowano:
Autor:

Abp. Ryś chce rozmawiać z wiernymi diecezji kaliskiej. Z ofiarami również - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

"Chcę Was także poinformować, iż w najbliższym czasie wystąpię do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o przywrócenie mi kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej. Oznacza to, iż jestem gotów do osobistej rozmowy także i w tych sprawach" - napisał abp Grzegorz Ryś w liście skierowanym do diecezjan, który dzisiaj jest odczytywany na mszach św. w diecezji kaliskiej.

 

Decyzją papieża Franciszka metropolita łódzki jest od 27 czerwca administratorem apostolskim w naszej diecezji. Biskup Edward Janiak, który nadal jest ordynariuszem diecezji kaliskiej, musiał ją opuścić na czas dochodzenia prowadzonego w sprawie zaniedbań, jakich miał się dopuścić w sprawie dotyczącej księdza Arkadiusza H. Historię ofiar molestowania, jak również mechanizm, dzięki któremu podejrzewanym o pedofilię duchownym udawało się unikać odpowiedzialności karnej. Wstępne dochodzenie w tej sprawie, podobnie jak i wizytację Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu Stolica Apostolska powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu oraz przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski. 

 

W liście do wiernych diecezji kaliskiej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś nawiązuje do czytanego 5 lipca fragmentu Ewangelii według św. Mateusza, który dotyczy odpowiedzi Jezusa na pytanie zadane przez Jana Chrzciciela: „Czy Ty jesteś tym, który miał przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. 

 

"Myślę, że w ostatnim czasie wielu z nas znalazło się w podobnej do Jana sytuacji. Konfrontowani raz po raz z czynami ludzi Kościoła, musimy się zmagać z narastającymi w nas wątpliwościami, a na usta ciśnie się Janowe pytanie: „Czy to naprawdę ty? Czy nie innego mamy prawo oczekiwać?!” Nasze pytanie jest pewnie nawet boleśniejsze: Jan zmagał się z niezrozumieniem jakoś kontrowersyjnych, ale DOBRYCH czynów Jezusa. My zderzamy się z GRZECHEM – ciężkim i skrywany, dramatycznie uderzającym w dzieci i młodzież, gorszącym i deprawującym Kościół „od środka”. (...)

Metropolita łódzki podkreśla, że jest to okazja, aby na nowo odkryć Jezusa w Kościele i skupić się wokół Niego. Zdaniem abp. Grzegorza Rysia, Pan daje nam czas, by odkryć na nowo sprawy i postawy fundamentalne. Dotyczy to zarówno świeckich, jak i kapłanów. Administrator zaprosił w liście wszystkich księży diecezji kaliskiej na rekolekcje, które chciałby poprowadzić w kolegiacie św. Józefa przez trzy kolejne wieczory: 21, 22 i 23 września (codziennie o godzinie 20.00).

 

"Tak długo, jak długo będzie to potrzebne, jestem do waszej dyspozycji. Wyznaczyłem do końca grudnia b.r. 16 dni, kiedy będę w Kaliszu – tu proszę o zrozumienie: na co dzień muszę pozostawać w archidiecezji łódzkiej, która przygotowuje się właśnie do Jubileuszu 100-lecia powstania. Oczywiście, w ciągu tych 16 dni będę przyjmował wszystkich, którzy potrzebują się ze mną spotkać; w sprawach bardzo pilnych zawsze można także poprosić o takie spotkanie w Łodzi. Chcę Was także poinformować, iż w najbliższym czasie wystąpię do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o przywrócenie mi kompetencji w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej. Oznacza to, iż jestem gotów do osobistej rozmowy także i w tych sprawach.Ufam – jak zapewne Wy wszyscy – iż moja nadzwyczajna posługa w Kaliskim Kościele nie potrwa długo, i że w niedługim czasie Kościół ten na nowo będzie się cieszył swoim diecezjalnym biskupem. Znam swoją rolę z natury przejściową; w tej jednak mierze, jaka jest mi wyznaczona, chcę Wam wszystkim posłużyć. I takim mnie przyjmijcie.

 

Obecnie uprawnienia do zajmowania się w diecezji kaliskiej sprawami dotyczącymi molestowania i wykorzystywania nieletnich przez osoby duchowne ma abp. Stanisław Gądecki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE