Pogoń "pogoniła" Jarotę ze Szczecina

SportWystartowała runda wiosenna III ligi, gr. 2. W pierwszej kolejce w 2023 roku Jarota Jarocin zmierzyła się na wyjeździe z Pogonią II Szczecin.

Pogoń II Szczecin była liderem III ligi, gr. 2 po rundzie jesiennej. Podopieczni Pawła Ozgi jesienią 2022 roku odnieśli 11 zwycięstw, pięć razy zremisowali i tylko raz schodzili z murawy pokonani. Taki bilans pozwolił im uzyskać 38 punktów. Wszystko to sprawiało, że zdecydowanym faworytem spotkania będą gospodarze.

Analizując składy Jaroty ze sparingów, można było dojść do wniosku, że w większości pokrywa się on z tym, co oglądaliśmy w meczach testowych. Ciekawe było to, że w pierwszej „11” znalazł się Kaito Imai, którego w zimowym okresie przygotowawczym nie oglądaliśmy na boisku w trakcie sparingów. Zabrakło za to Piotra Skokowskiego i Szymona Komendzińskiego.

Najważniejsze wydarzenia I połowy meczu Jaroty z Pogonią II Szczecin

3’ Pierwsza okazja dla Pogoni. Strzał zza pola karnego broni jednak Jakub Baut.
10’ Jarota próbuje odpowiedzieć, ale próba Jacka Pacyńskiego jest bardzo mocno niecelna.
16’ Pogoń atakuje prawą stroną. Po raz kolejny strzał kończący akcję stopuje Jakub Baut.
25’ Dalekie zagranie w kierunku Emila Jędraszaka. Ten przerzuca na prawą stronę w kierunku Sebastiana Kamińskiego, ale pomocnik Jaroty strzela niecelnie.
29’ GOOOOL! Pogoń podkreśla dominację w spotkaniu i otwiera wynik tego meczu. Sposób na pokonanie Bauta po akcji z prawej strony znajduje Mateusz Bąk.
39’ GOOOOL! Tym razem bardzo składna akcja po lewej stronie kończy się uderzeniem Yadegara Rostamiego i Jakub Baut jest zmuszony po raz drugi wyciągnąć piłkę z siatki
45’ + 1 GOOOOL! Przy kontrze Pogoni obrońcy JKS-u są bezradni i dzięki temu po raz drugi na listę strzelców wpisuje się Mateusz Bąk
45’ + 2 Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Pogoń II Szczecin prowadzi z Jarotą 3:0.

Najważniejsze wydarzenia II połowy

54’ Kolejna bardzo ładna akcja w wykonaniu gospodarzy. Tym razem jednak na wysokości zadania staje goalkeeper Jaroty.
56’ Pierwszy celny strzał graczy trenera Garbarka w tym meczu. Z prawej strony piłkę na pole karne wrzuca Kaito Imai - tam główkował Miłosz Kowalski, jednak uderzenie bez większych problemów wyłapuje Maciej Kowal. Niestety Kowalski uderzenie przypłaca urazem głowy, bowiem zderza się przy wyskoku do strzału z Michałem Kwietniem i konieczna jest zmiana.
62’ Rzut karny dla Pogoni. Jednego z zawodników gospodarzy fauluje Kamiński. Do piłki podchodzi Oskar Kalenik, jednak Jakub Baut staje na wysokości zadania i broni jedenastkę.
65’ Jacek Pacyński próbuje swojego szczęścia, uderzając zza pola karnego, ale wywalcza tylko rzut rożny, który nie przynosi większej korzyści Jarocie.
83’ GOOOOL! Źle rozegrany rzut wolny Jaroty, po którym z kontrą wychodzą gospodarze. Na 4:0 podwyższa Kacper Łukasik.
90’ Koniec spotkania. Sędzia nie dodaje ani minuty do czasu drugiej połowy i mecz kończy się wynikiem 4:0 dla Pogoni II Szczecin.

Pogoń II Szczecin - Jarota Jarocin 4:0 (3:0)

29’ 1:0 Mateusz Bąk
39’ 2:0 Yadegar Rostami
45’ + 1 3:0 Mateusz Bąk
83’ 4:0 Kacper Łukasik

Pogoń II: Maciej Kowal - Bartosz Boniecki, Wojciech Lisowski, Maciej Białczyk Michał Kwiecień (71’ - Dawid Fornalik) - Oskar Kalenik (71’ - Igor Mecnarowski) , Yadegar Rostami (Ż) (62’ - Błażej Starzycki) - Mateusz Bąk, Kacper Łukasik, Szymon Cybulski (Ż) (75’ - Olaf Korczakowski) - Bartosz Krzysztofek (62’ - Amin Doustali)

Trener: Paweł Ozga

Jarota: Jakub Baut - Piotr Stachowiak, Adam Saktura, Dawid Idzikowski, Wojciech Kryger - Michał Marszałkiewicz (90’ - Szymon Bogaczyk), Jacek Pacyński (kapitan) - Sebastian Kamiński, Kaito Imai, Miłosz Kowalski (Ż) (60’ - Patryk Pech) - Emil Jędraszak (Ż) (80’ - Igor Rybarczyk)

Plusy:
+ Obroniony rzut karny - mimo wysokiej porażki, obroniona „jedenastka” zawsze jest dla bramkarza powodem do zadowolenia.

Minusy:
- Bardzo wysoka porażka - o ile przegraną z Pogonią można było przewidywać przed spotkaniem, to ilość straconych bramek i styl, w jakim JKS przegrał, niepokoi.
- Niski procent posiadania piłki - nie mamy dokładnych statystyk procentowych, ale gołym okiem było widać, że to gospodarze byli zdecydowanie częściej przy piłce i dzięki temu też kreowali sobie zdecydowanie więcej sytuacji.
- Jeden celny strzał - rozmiary porażki mogły być zdecydowanie mniejsze, ale przy zaledwie jednym celnym strzale trudno, chociażby, o honorową bramkę.

Ocena piłkarzy Jaroty za mecz z Pogonią II Szczecin

Ciężko tak naprawdę wystawić graczom trenera Garbarka jakiekolwiek oceny, bowiem nie zrobili oni zbyt wiele, by otrzymać wyższe noty niż 2 lub 3 w skali dziesięciopunktowej, dlatego też w przypadku dzisiejszego meczu pominiemy ten element w relacji ze spotkania.

Plamę ze Szczecina Jarota będzie starała się zmazać już w przyszłym tygodniu. Zadanie może nie być jednak proste, bowiem do Jarocina przyjedzie wyżej notowany Zawisza Bydgoszcz. Początek meczu z Zawiszą w sobotę 11 marca o godzinie 15:00.