SportKontynuujemy podsumowanie sezonu 2023/2024 w wykonaniu Jaroty Jarocin. W drugiej i jednocześnie ostatniej części przyjrzymy się statystykom i ciekawostkom związanym z JKS-em w Artbud IV Lidze.

• Średnia liczba punktów na mecz: 0,97 pkt./mecz
  • Średnia liczba bramek zdobytych na mecz: 1,71 gola/mecz
  • Średnia liczba bramek straconych na mecz: 2,53 gola/mecz

Najlepsi strzelcy Jaroty Jarocin w tym sezonie

Miłosz Kowalski i długo długo nic. Tak w skrócie można podsumować i w zasadzie zakończyć ten rozdział. Niemniej jednak poświęcimy mu nieco więcej. Dwadzieścia jeden goli napastnika i kapitana (w ostatnich meczach Jaroty), może robić wrażenie, tym bardziej, że pozwoliło mu to na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji strzelców całej Artbud IV ligi. Oprócz niego, piłkę do siatki w żółto-czerwono-niebieskich barwach skierowało czternastu piłkarzy, jednak każdy z nich nie przekroczył liczby dziesięciu trafień. Na uwagę zasługuje też fakt, że na podium w jarocińskiej klasyfikacji strzelców utrzymali się zawodnicy, którzy zagrali w Jarocinie tylko jesienią.

Dokładne statystyki znajdziecie na wykresie poniżej.

Piłkarze Jaroty Jarocin z największą ilością rozegranych minut

W trakcie całego sezonu można było rozegrać 3060 minut w meczach ligowych i w przypadku Jaroty - dodatkowe dziewięćdziesiąt w Pucharze Polski. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że w każdym meczu było doliczonego trochę czasu do regulaminowego, to wychodzi nam wynik w granicach trzech tysięcy trzystu minut (trudno precyzyjniej określić).

Z racji tego, że pomiędzy rundami doszło do zmiany sporej ilości kadry JKS-u, zaledwie sześciu zawodników ma na swoim liczniku powyżej dwóch tysięcy minut. Najwięcej rozegrali ci, którzy byli wystawiani niemal w każdym meczu, a więc Miłosz Kowalski, Dawid Idzikowski i Łukasz Tomczak. Dzięki byciu numerem jeden wiosną, dobry wynik minutowy uzyskał także Mikołaj Marciniak. Pomimo kontuzji, próg dwóch tysięcy minut przekroczyli także dwaj Piotrowie - Skokowski i Stachowiak.

Dokładne statystyki na grafice poniżej.

Piłkarze Jaroty Jarocin z najlepszą średnią ocen za sezon 2023/2024

W tej statystyce postanowiliśmy opisać tych, którzy grali przez większość sezonu w barwach Jaroty Jarocin, gdyż im więcej spotkań rozegranych, tym bardziej obiektywna jest średnia z ich występów. Warto jednak wyróżnić również tych, którzy grali jedną rundę, ale mieli też niezłą średnią. Takich zawodników było sześciu:

• Szymon Nowacki (jesień) - 5,50
  • Yuto Taira (jesień) - 5,25
  • Maciej Sanocki (jesień) - 5,22
  • Patryk Pech (jesień) - 5,14
  • Ivan Sukhenko (jesień) - 5,10
  • Nikodem Roguszczak (wiosna) - 5,00

Z kolei, jeśli chodzi o tych, którzy grali przez cały sezon, to najlepsze średnie obrazuje wykres poniżej. Dokładne opisy tych zawodników znajdziecie w galerii photostory na końcu artykułu.

Plusy Jaroty Jarocin za ubiegły sezon

+ Niezła skuteczność w meczach z czołówką - pomimo tak niskiego miejsca w tabeli, Jarota Jarocin wielokrotnie potrafiła postawić się drużynom z czuba tabeli. Świadczą o tym chociażby cztery zwycięstwa i dwa remisy z drużynami z TOP 5. Oczywiście zdarzały się też porażki, ale łącznie nie było ich więcej niż zwycięstw i remisów.

+ Gra młodzieżą i punkty w Pro Junior System - promowanie młodzieży i spory jej udział w meczach, głównie w rundzie wiosennej, skutkowało tym, że Jarota znalazła się wysoko w krajowym rankingu Pro Junior System. Dobrze to świadczy o akademii JKS-u i tym, że gwarantuje ona rozwój skutkujący debiutem w pierwszej drużynie. Tak dobry wynik oznacza także zastrzyk gotówki z PZPN-u do klubu. Teraz tylko ci wszyscy młodzi zawodnicy muszą nabrać jak największego doświadczenia, co z pewnością poprawi wynik w wykonaniu Jaroty.

+ Niezła średnia zdobytych bramek - pomimo wielu porażek rzadko miała miejsce sytuacja, by Jarota nie naruszyła konta bramkarza rywali. W niemal każdym ze spotkań tych bramek padało więcej niż jedna - i to z pewnością cieszy, że Jarota potrafi grać ofensywnie.

+ Atmosfera na trybunach - pomimo bycia w czwartej lidze, na trybuny przy ulicy Sportowej wrócił doping. Młodzi fani JKS-u zaczęli nawet jeździć na wyjazd i można wreszcie poczuć, że piłkarze mają dla kogo grać. Dobrze by było, żeby także dorośli wrócili do dobrego i kulturalnego (!) kibicowania, bo to zawsze fajny obrazek.

Minusy za sezon Jaroty Jarocin w Artbud IV Ligi

- Miejsce w tabeli - czternaste miejsce i walka o utrzymanie do końca, to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań - i nie da się z tym polemizować.

- Za dużo strat punktów z oustiderami - w grupie drużyn z miejsc 10-18 aż dwunastokrotnie Jarota traciła punkty. To zbyt wiele, tym bardziej że JKS był spadkowiczem z trzeciej ligi i w spotkaniach z takimi zespołami powinien częściej wygrywać.

- Bardzo dużo strat bramkowych - łącznie żółto-czerwono-niebiescy stracili aż osiemdziesiąt sześć bramek. To drugi najgorszy wynik w lidze (gorszy miała tylko Pogoń Łobżenica). Lepiej od Jaroty wypadali pod tym względem pozostali spadkowicze, co zdecydowanie nie może napawać optymizmem. Nie poprawia odbioru tego punktu też fakt, że w całym sezonie bramkarze JKS-u tylko pięć razy zachowywali czyste konta. To zdecydowanie za mało.

Co by było, gdyby?

Polacy specjalizują się w gdybaniu, więc i my postanowiliśmy sprawdzić, co by było, gdyby. Zobaczyliśmy, jak wyniki Jaroty wyglądały po pierwszej połowie i jak byłoby, gdyby grano tylko drugie czterdzieści pięć minut i przełożyliśmy to na tabele Artbud IV Ligi. Oto co nam wyszło:

Klasyfikacja wg wyników z pierwszych połów

• Dodatkowe wygrane z: Polonią Chodzież, Ostrovią 1909 Ostrów Wielkopolski, Huraganem Pobiedziska, Polonia 1908 Marcinki Kępno, Nielbą Wągrowiec i Tarnovią Tarnowo Podgórne
  • Dodatkowe remisy z: Victorią Września i Polonią 1908 Marcinki Kępno
  • Remisy zamiast wygranych z: LKS-em Gołuchów, Tarnovią Tarnowo Podgórne, Pogonią Łobżenica i Polonią 1912 Leszno