Pierwsze zwycięstwo rugbystów Sparty w Poznaniu!

Autor: | Zdjęcie: Adam Mądry / Archiwum

Pierwsze zwycięstwo rugbystów Sparty w Poznaniu! - Zdjęcie główne

Rugbyści Sparty Jarocin po raz pierszy pokonali Posnania na boisku rywala | foto Adam Mądry / Archiwum

SportRugbyści Sparty Jarocin odnieśli cenne zwycięstwo w pierwszoligowych derbach Wielkopolski, pokonując w Poznaniu miejscową Posnanię 19:15.

Jak zwykle w derbach Wielkopolski spodziewać mogliśmy się zaciętej rywalizacji i taką właśnie otrzymaliśmy. Wzmocniona przed sezonem Sparta Jarocin liczyła na pierwsze zwycięstwo z KS Posnania na ich stadionie.

Spotkanie zaczęło się od kilku akcji jarociniaków blisko pola punktowego przeciwnika , a jedna z nich pozwoliła przedrzeć się na pole punktowe Bartłomiejowi
Karlińskiemu, dzięki czemu Sparta objęła prowadzenie. Widoczna była przewaga fizyczna zawodników z Jarocina, która pozwalała podopiecznym Błażeja Kalinowskiego utrzymywać się przez większość czasu na połowie zespołu z Ponznia. Część z prób ofensywnych niestety skończyła się fiaskiem. Gospodarze odgrywali się kontratakami i konsekwencją a grze obronnej. Duża część pierwszej połowy rozgrywała się na połowie poznaniaków, ale nie przełożyło się to jednak
na wynik. Gospodarze byli w stanie odpowiedzieć przyłożeniem kapitana Dominika Machlika, jednak bez skutecznego podwyższenia. Sparta schodziła
do szatni ze skromną zaliczką, a wynik wynosił 5-7 dla Jarocinian.

Druga połowa składała się z w wielu zwrotów akcji i widowiskowych rajdów z jednej lub drugiej strony. Spartanie, czując się dość pewnie, popełnili kilka
błędów w obronie i zostali ukarani aż trzykrotnie upomnieniem w postaci żółtej kartki i wyliczenia zawodnika na 10 minut. Ostatecznie zespół z Jarocina, będąc w osłabieniu dwóch zawodników, pozwolił rywalom na skuteczną akcję z wykorzystaniem przeniesienia gry nogą, co sprawiło, że na kilka minut przed końcem to Posnania wyszła na prowadzenie. Dzięki trafnym jakościowym zmianom Spartanie zbliżyli się do pola punktowego na dwie minuty przed końcem spotkania. Mozolną, ale skuteczną akcję młyna sfinalizował przyłożeniem Dmytro Prodeus i Sparta ustaliła wynik na 15-19! W ostatnich minutach wystarczyło zabezpieczając piłkę do końca meczu nie popełnić błędu.To się podopiecznym Błażeja Kalinowskiego udało i odnieśli historyczne, pierwsze zwycięstwo w Poznaniu!

- W meczu w Poznaniu wykazaliśmy się na pewno wytrwałością w grze obronnej. Z wielkim poświęceniem broniliśmy indywidualnie. Cały zespół dał z siebie wszystko. Oczywiście nie wystrzeglismy się pojedynczych błędów, natomiast nie dołowały nas one, a wręcz przeciwnie motywowały do ich nadrobienia.Tydzień temu finalizacja akcji pod polem punktowym wyglądała o wiele lepiej. Mogło być to spowodowane różnicą poziomu przeciwnika lub zbyt dużą chęcią przeniesienia przewagi na boisku na tablicę wyników. Wiemy nad czym musimy pracować by na jesień uzyskać komplet zwycięstw - stwierdził po historycznym sukcesie w Poznaniu trener Sparty Błażej Kalinowski.

KS Posnania Poznań - Rugby Klub Sparta Jarocin 15:19 (5:7)
Punkty dla Posnanii: Dominik Machlik 5 (P), Przemysław Przybyła 5 (P), Sebastian Graczyk 5 (P).
Punkty dla Sparty: Bartłomiej Karliński 5 (P), Bartosz Włodarek 5 (P), Dmytro Prodeus 5 (P), Kacper Włodarek 4 (2pd).
Żółte kartki: Szymon Włodarek, Maciej Żarczyński, Brandon Gwara (wszyscy Sparta).
Skład Sparty: Daniel Jaworski, Johan Conradie, Adrian Jakubek, Bartłomiej Karliński, Maciej Brodzik, Marek Wesołek, Szymon Włodarek, Maciej Żarczynski, Bartosz Włodarek, Filip Robakowski, Łukasz Banasiak, Kacper Włodarek, Brandon Gwara, Antoni Lignar, Dmytro Prodeus, Firu Hoggan, Błażej Kalinowski, Łukasz Sierański, Szymon Gibki, Damian Tomczak, Krzysztof Świerzewski, Andrzej Świerzewski, Patryk Jankowski