Pierwsze od dawna derby dla Jaroty

SportJarota Jarocin ma za sobą ostatnie derby w tym sezonie. Jak poszło podopiecznym Piotra Garbarka?

Unia Swarzędz to tegoroczny beniaminek III ligi, gr. 2. Podopieczni Tomasza Bekasa po trzydziestu jeden meczach zajmowali dziesiąte miejsce w tabeli i mają już pewne utrzymanie na przyszły sezon na czwartym poziomie rozgrywkowym. W tej kampanii gracze spod Poznania wygrali jedenaście spotkań i zanotowali po dziesięć remisów i porażek, co dało im czterdzieści trzy punkty.

W porównaniu do meczu z Pogonią Nowe Skalmierzyce w składzie Jaroty nastąpiły dwie zmiany. Za czerwoną kartkę musiał pauzować Szymon Soiński. W jego miejsce na lewej obronie zagrał Szymon Komendziński. Do „11” wrócił także Michał Marszałkiewicz. Zastąpił on Patryka Pecha.

Dobre wiadomości przed pierwszym gwizdkiem

Jeszcze wczoraj do Jarocina przyszły bardzo dobre wieści. Połączone organy Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej przyznały bowiem Jarocie Jarocin licencje na grę w trzeciej lidze, gr. 2 w sezonie 2023/2024. Dodatkowo licencja ta została przyznana bez żadnych dodatkowych nadzorów. Motywacja do dobrej gry więc była, bowiem teraz tylko od postawy na boisku zależeć będzie, czy trzecia liga zostanie utrzymana.

Najważniejsze wydarzenia I połowy

11’ Pierwsze uderzenie w tym spotkaniu. Oddają je gracze gości, natomiast piłka ląduje daleko od bramki Jakuba Bauta.
15’ Pierwsza dogodna okazja Jaroty. Adrian Ratajczyk wypuszcza Sebastiana Kamińskiego na wolne pole. Ten strzela z ostrego kąta. Dobrze jednak interweniuje bramkarz Unii.
23’ Rzut rożny dla gości. Dośrodkowanie na pole karne kończy się kolejnym niecelnym strzałem.
27’ Miłosz Kowalski przerzuca dośrodkowanie do Adriana Ratajczyka. Wydaje się, że jest po akcji. Dopada do tego jednak Sebastian Kamiński. Jego centra kończy się strzałem głową Kowalskiego, ale jest on za lekki, by Andrzej Budnik skapitulował.
33’ GOOOOL Jarota obejmuje prowadzenie. Unia ma aut blisko swojego pola karnego. Wprowadzoną do gry piłkę przejmuje Ratajczyk. Zagrywa do Marszałkiewicza. Ten wypuszcza Kowalskiego, który z zimną precyzją pokonuje bramkarza gości.
40’ Dwa celne strzały z daleka w wykonaniu gości. Najpierw uderzał Kanior a później Czapliński. Przy obu sytuacjach bardzo dobre parady Jakuba Bauta.
45’ Koniec pierwszej połowy. Jarota prowadzi do przerwy z Unią Swarzędz 1:0.

Najważniejsze wydarzenia II połowy

57’ Groźna akcja Unii po lewej stronie. Na pole karne dośrodkowuje Kanior, ale niezłą sytuację marnuje Antoni Kuźnik.
61’ GOOOOL Jarota podwyższa prowadzenie. Ratajczyk wywalczył piłkę od jednego z graczy Unii. Podał ją do Kamińskiego. Ten obsłużył świetnym podaniem Kowalskiego i dzięki temu mamy 2:0 dla JKS-u.
63’ Kolejna świetna sytuacja Kowalskiego. Tym razem jednak górą bramkarz Unii. Po chwili dobija Marszałkiewicz i znów świetnie Budnik.
71’ Znów celnie strzelają gospodarze. Tym razem zza pola karnego uderzył Kamiński, ale dobrze w bramce zachowuje się goalkeeper gości.
77’ GOOOOL Akcja Jaroty po prawej stronie. Kamiński zgrywa do Ratajczyka. Ten uderza tuż sprzed pola po długim słupku i Jarociniacy mają trzybramkową zaliczkę.
90’ + 2 Koniec spotkania. Jarota pokonuje w derbach Unię Swarzędz 3:0.

Jarota Jarocin - Unia Swarzędz 3:0 (1:0)

33’ 1:0 Miłosz Kowalski
61’ 2:0 Miłosz Kowalski
77’ 3:0 Adrian Ratajczyk

Jarota: Jakub Baut - Piotr Stachowiak, Adam Saktura (88’ - Szymon Bogaczyk), Piotr Skokowski (kapitan), Szymon Komendziński - Dawid Idzikowski, Michał Marszałkiewicz (81’ - Emil Jędraszak) - Sebastian Kamiński (87’ - Wojciech Lamprecht), Jacek Pacyński (88’ - Jan Ziętkowski), Miłosz Kowalski - Adrian Ratajczyk (81’ - Patryk Pech)

Trener: Piotr Garbarek

Unia: Andrzej Budnik (kapitan) - Eryk Marcinkowski, Adrian Chudziński, Stanisław Jarysz (Ż) - Jakub Czapliński (Ż) (46’ - Jan Paczyński), Kacper Szymankiewicz (59’ - Mateusz Maluśki), Kamil Dałek, Kamil Kanior (Ż) (67’ - Jakub Łukaszewski) - Maricn Szeibe (59’ - Maksymilian Czerwiński), Antoni Kuźnik (Ż), Ernest Korek (67’ - Norbert Ratajczyk)

Piotr Garbarek, trener Jaroty Jarocin

Dla nas każde spotkanie jest ciężkie zwłaszcza jeśli chodzi o sferę mentalną. Każdy ma telefon i internet, więc widzi, co się dzieje w walce o utrzymanie. Przez to też wyszliśmy na ten mecz z „pętlą na szyi”, wiedząc, że jeśli nie uda nam się wygrać, to o utrzymanie będzie bardzo trudno. Było to zwłaszcza widać w pierwszej połowie. Graliśmy bardzo nerwowo, ale było to związane ze stresem. Cieszy mnie jednak ta konsekwencja, którą sobie założyliśmy i dziś cieszymy się z kolejnego zwycięstwa. Teraz czas na regenerację i przygotowanie do meczu za tydzień. Bałtyk wciąż ma mały procent szans na utrzymanie, więc na pewno będzie walczył. Czeka nas na pewno ciężki mecz, ale oczywiście będziemy chcieli przywieźć z Gdyni trzy punkty.

Plusy i minusy spotkania Jarota Jarocin - Unia Swarzędz

Plusy:
+ Pierwsze od prawie dwóch lat derbowe zwycięstwo w lidze - z rywalami zza miedzy Jarota nie miała ostatnio szczęścia. Ostatnie spotkanie derbowe JKS wygrał z … Unią Swarzędz (2:1, 19 czerwca 2021).
+ Dużo goli, bardzo dobry procent celnych strzałów - w walce o utrzymanie zwycięstwo kilkoma bramkami przy czystym koncie i dużym procencie celnych strzałów (81,8%) jest bardzo cenne.
+ Stosunkowo mało fauli i żadnej żółtej kartki - piłkarze Jaroty dziś zbyt często nie faulowali, a dodatkowo żaden z piłkarzy nie wykluczył się żółtą kartką z meczu z Bałtykiem Gdynia. Jest to bardzo ważne, żeby w takim meczu trener Garbarek miał do dyspozycji jak najlepszy skład.
+ Atmosfera na trybunach - dziś na stadionie przy ulicy Sportowej można było wreszcie poczuć się jak na prawdziwym meczu. O doping zadbali najmłodsi kibice, ale jak już to zrobili, to byli aktywni przez całe 90 minut.

Minusy:
Dziś nie można się w niczym doczepić do piłkarzy Jaroty Jarocin

Oceny piłkarzy Jaroty za mecz z Unią Swarzędz

Jakub Baut 6
Dziś piłkarze Jaroty rzadko kiedy go zatrudniali do pracy, ale jak już to robili, to stawał na wysokości zadania. Na plus czyste konto.

Piotr Stachowiak, Adam Saktura, Piotr Skokowski, Szymon Komendziński - wszyscy 6
Blok obronny był dziś w dużej mierze monolitem. Nikt specjalnie się nie wyróżnił ani w pozytywnym, ani w negatywnym tego słowa znaczeniu. Mimo to cała czwórka robiła swoje i zasłużenie zapracowali dziś na czyste konto.

Dawid Idzikowski 6
Drugi mecz z rzędu grał jako defensywny pomocnik i dziś szło mu zdecydowanie lepiej niż w Nowych Skalmierzycach. Być może miał też na to wpływ partner, którego miał u swojego boku. Na pewno może być z siebie zadowolony.

Michał Marszałkiewicz 7
Widać było, że był głodny gry po dwóch meczach pauzy. Jak zwykle solidnie w odbiorze i wyprowadzeniu piłki. Do tego dołożył bardzo ładną asystę przy pierwszym golu. Był dziś jednym z najlepszych na boisku.

Sebastian Kamiński 7
Jak zwykle był jednym z najlepszych na boisku. Zanotował bardzo ładną asystę przy drugiej bramce Kowalskiego. Był też jednym z kreatorów trzeciej bramkowej akcji. Do pełni szczęścia zabrakło dla niego gola, a miał swoje szanse.

Jacek Pacyński 6
Najlepszy fragment miał tuż po rozpoczęciu drugiej połowy. Dziś bez żadnego większego udziału przy bramkach, ale nie oznacza to, że zagrał słabo.

Miłosz Kowalski 8,5
Dwie bramki, do tego ciągła aktywność po lewej stronie i szansa na hat-tricka. Tak powinien grać najlepszy piłkarz na boisku i tak właśnie prezentował się dziś Miłosz Kowalski. Do „10” zabrakło trzeciego gola.

Adrian Ratajczyk 7,5
Kiedy ktoś spojrzy na wynik i zobaczy, że tylko zdobył jedną bramkę, to zastanowi się, dlaczego dostał aż 7,5. Powód jest bardzo prosty. Brał udział przy każdym golu i miał wpływ na to jak wyglądały pozostałe akcje bramkowe. Dodatkowo sam zanotował trafienie, więc ocena wydaje się idealna.

Emil Jędraszak, Patryk Pech, Wojciech Lamprecht, Szymon Bogaczyk, Jan Ziętkowski - grali za krótko, żeby ich ocenić

Kolejne spotkanie Jarota Jarocin rozegra 10 czerwca. JKS uda się na wyjazd do Gdyni, gdzie zagra z Bałtykiem. Początek spotkania o godzinie 17:00.