Lekkoatletyczne "Nadzieje olimpijskie" z Goliny

Autor: | Zdjęcie: Sebastian Waszkiewicz

Lekkoatletyczne "Nadzieje olimpijskie" z Goliny - Zdjęcie główne

Lekkoatleci ze Szkoły Podstawowej w Golinie z ambasadorami mityngu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" | foto Sebastian Waszkiewicz

Sport W Poznaniu odbył się wojewódzki mityng "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie", w którym startowali lekkoatleci z rocznika 2011 i młodszych. Znakomicie w tych zawodach zaprezentowali się młodzi lekkoatleci ze Szkoły Podstawowej w Golinie.

W mityngu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" w Poznaniu wzięło udział prawie pięciuset młodych lekkoatletów z rocznika 2011 i młodszych. Każdy z uczestników musiał wziąć udział w dwóch z pięciu konkurencji, po jednej z dwóch dyscyplin biegowych (60 m i 300 m) i trzech technicznych (skok wzwyż, skok w dal, rzut piłeczką palantową). Wyniki uzyskane w wybranych konkurencjach przeliczano na punkty, które dawały w sumie końcowy reultat zawodnika w dwuboju. Po osiemnastu najlepszych zawodników i zawodniczek z obu klasyfikacji (dziewcząt i chłopców) uzyskało prawo startu w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 1 i 2 października w Warszawie.

W poznańskich zawodach znakomicie zaprezentowali się uczniowie SP w Golinie. W kategorii dziewcząt zdecydowanie najlepsza była Gabriela Biernacka. Zajęła ona bezapelacyjnie pierwsze miejsce w obu konkurencjach, w których startowała. W biegu na 300 m uzyskała znakomity rezultat 44,75 s, zaś w skoku w dal w najlepszej próbie osiągnęła odległość 4,32 m. W sumie uzyskała 208 punktów w dwuboju, co było najlepszym wynikiem zawodów (zarówno w klasyfikacji dziewcząt jak i chłopców). Warto przypomnieć, że Gabriela Biernacka, zawodniczka UKS-u Przełaj Żerków, a w szkole w Golinie trenująca z Sebastianem Waszkiewiczem, została już w tym roku złotą medalistką finału ogólnopolskiego "Czwartków lekkoatletycznych". Dziewiąte miejsce zajęła Samanta Ostój z MKL-u Jarocin. Ostój w biegu na 300 m uzyskała czas 49,27 s, a piłeczkę palantową rzuciła na odległość 32 metrów, co dało jej w sumie 131 punktów wielobojowych. Na jedenastej pozycji uplasowała się Marta Andrzejczak z UKS-u Piątka Jarocin (9,46 s w biegu na 60 m i 3,92 m w skoku w dal, a w sumie 128 punktów). Te trzy zawodniczki zmieściły się w "osimnastce", która uzyskała awans na finały ogólnopolskie. Dziewiętnasty wynik osiągnęła kolejna lekkoatletka z SP w Golinie Marcelina Robak.

Z kolei wśród chłopców rewelacyjnie spisał się Piotr Michalak z SP w Golinie. Osiągnął on czwarty czas w biegu na 60 m (9,00 s) i drugi rezultat w skoku w dal (4,25 m). Co ciekawe, podopieczny Sebastiana Waszkiewicza, mimo iż w klasyfikacji generalnej chłopców zajął drugie miejsce (101 pkt), nie pojedzie na finał ogólnopolski, ponieważ jest zbyt młody! Michalak jest z rocznika 2013, czyli rywalizował z chłopcami nawet o dwa lata starszymi! Tylko uczniowie klas IV i V (roczniki 2011-12) mogli uzyskać prawo udziału w finale ogólnopolskim. Do Warszawy będzie mógł się natomiast wybrać Filip Pawełczyk (także SP Golina), który został sklasyfikowany na piętnastym miejscu (9,57 s na 60 m, 3,80 m w skoku w dal, w sumie 61 punktów). Do startu w mityngu ogólnopolskim zakwalifikowany został także siedemnasty w klasyfikacji Jakub Magda z UKS-u Piątka Jarocin, który wywalczył 58 punktów.

Nagrodą za udział w mityngu i osiągnięte wyniki były nie tylko miejsca na podium i medale, ale także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z ambasadorami akcji. W Poznaniu byli nimi: Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka - dwukrotna olimpijka, medalistka mistrzostw Europy i świata w sztafecie 4 x 400 m, Patryk Wykrota i Mateusz Siuda - członkowie sztafety 4 x 100 m mężczyzn, która na ostatnich mistrzostwach Europy w tym roku w Monachium zdobyła brązowy medal.