Golina z dwoma złotymi medalami "Czwartków lekkoatletycznych"

Sport Dwa złote medale zdobyli reprezentanci jarocińskich eliminacji podczas XXIX finału ogólnopolskiego "Czwartków lekkoatletycznych", który w miniony weekend został rozegrany w Łodzi.

Oba złote medale wywalczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Golinie (opiekun Sebastian Waszkiewicz), reprezentujący UKS Przełaj Żerków (trener Dawid Bierła).

Rewelacyjnie w Łodzi zaprezentowała się Gabriela Biernacka. Już w eliminacjach biegu na 300 m dziewcząt z rocznika 2011 Gabrysia pobiła rekord Polski! Jeszcze żadna zawodniczka w tym wieku, podczas 29 lat rozgrywania "Czwartków lekkoatletycznych", nie przebiegła tego dystansu poniżej 42 sekund! Biernacka w biegu eliminacyjnym uzyskała czas 41,97 s! Kolejną zawodniczkę wyprzedziła o ponad dwie sekundy! W finale Gabrysi Biernackiej nie udało sie powtórzyć tak dobrego osiągnięcia, ale wygrała pewnie, uzyskując na mecie czas 42,24 s. Srebrną medalistkę, Elizę Mokłowicz (43,76 s), wyprzedziła o ponad półtorej sekundy. Gabrysia wygrała rywalizację podczas ogólnopolskiego finału "Czwartków lekkoatletycznych" drugi rok z rzędu, a jak wiadomo łatwiej jest walczyć o tytuł niż później go bronić.

Drugim wielkim talentem z Goliny jest niewątpliwie Piotr Michalak. Sprinter z Goliny ma szansę pójść w ślady pomysłodawcy "Czwartków lekkoatletycznych", nadal aktualnego rekordzusty Polski w biegu na 100 m Mariana Woronina. W Łodzi Michalak zwyciężył w biegu na 60 m dla rocznika 2012, mimo iż jest o rok młodszy! W eliminacjach Piotrek uzyskał drugi wynik (8,42 s). O dwie setne sekundy szybszy był Wojciech Opałka ze Stalowej Woli. Finał rozgrywany był w trudnych warunkach, po ulewie. Te utrudnienia atmosferyczne nie wpłynęły negatywnie na postawę Michalaka. Sprinter z Goliny pobiegł w finale tylko nieznacznie wolniej niż w eliminacjach (8,44 s). Natomiast najgroźniejszy rywal był zdecydowanie wolniejszy (8,57 s.). Tym samym, dzięki Gabrysi Biernackiej i Piotrkowi Michalakowi, SP w Golinie została chyba jedyną szkołą w Polsce, która może poszczycić się dwoma złotymi medalistami ogólnopolskiego finału "Czwartków lekkoatletycznych"!

Blisko wywalczenia trzeciego medalu dla golińskiej szkoły był Jan Przybylski, który w biegu na 1000 m rocznika 2010 zajął czwarte miejsce (czas 2:58,80 s).

Piąte miejsce w finale biegu na 60 m chłopców z rocznika 2011 zajął Kacper Nowak (SP 5 Jarocin) - Czas 8,46 s.

Z grupy zawodników, którzy awansowali do finału ogólnopolskiego z eliminacji rozgrywanych na stadionie w Jarocinie brązowy medal w biegu na 300 m dziewcząt z rocznika 2012 wywalczyła Agata Matuszak, uczennica SP 3 w Koźminie Wlkp (zawodniczka UKS Piątka Jarocin).