Dobry występ lekkoatletów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

SportNa narodowym obiekcie lekkoatletycznym - Stadionie Śląskim w Chorzowie - odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 18, rozgrywane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Prawo startu w Mistrzostwach Polski Juniorów U-18 wywalczyło po 24 zawodników z najlepszymi w tym roku wynikami w swoich konkurencjach. Dzięki temu możliwość zaprezentowania się na Stadionie Śląskim uzyskało troje zawodników UKS-u Przełaj Żerków i jedna reprezentantka MKL-u Jarocin.

Młodym lekkoatletom z klubów powiatu jarocińskiego nie udało się ani razu stanąć na podium, ale kilka występów było bardzo udanych. Spośród trójki podopiecznych Dawida Bierły najlepiej spisała się Paulina Walczak, która w chodzie kobiet na 5000 m zajęła piąte miejsce. Paulina o czterdzieści jeden sekund poprawiła swój rekord życiowy, pokonując dystans w czasie 28 minut, 6 sekund i 97 setnych. W tej konkurnecji zdecydowanie zwyciężyła Paulina Tomaszewska z UKS-u 12 Kalisz (czas 25:11,57 s). Do brązowego medalu, który zdobyła Agata Dziepak z Resovii (czas 27:34,20 s), zabrakło Walczak nieco ponad pół minuty.

Przed mistrzostwami najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką UKS-u Przełaj Żerków w swojej konkurencji była płotkarka na 100 m Zofia Domańska. Podopieczna Dawida Bierły w tym roku przebiegła dystans 100 m ppł w czasie 14.00 s. Jednakże szanse na wywalczenie medalu w tej konkurencji były niewielkie, gdyż w tym sezonie znakomitą formę prezentują trzy zawodniczki - Zuzanna Zając z AZS-u AWF Katowice, Amelia Zochniak z Czempiona Bełchatów i Wiktoria Gadajska z Optimy Radom. Dwie pierwsze pod koniec czerwca na zawodach w Warszawie pobiły rekord Polski juniorek do lat 18 na tym dystansie, który od pięciu lat należał do Pii Skrzyszowskiej! Domańska w swoim biegu eliminacyjnym zajęła z czasem 14,25 s drugie miejsce, za Zuzanną Zając, i pewnie awansowała do finału A. W nim poprawiła swój wynik z kwalifikacji o dwie setne sekundy (14,23 s) i sklasyfikowana została na szóstym miejscu. Zwyciężyła Zając (czas 13,30 s - o pięć setnych lepszy od rekordu Skrzyszowskiej z 2018 roku), która wyprzedziła zwyciężczynię eliminacji Gadajską (13,43 s) oraz Zochniak (13,64 s).

Domańska startowała także w kwalifikacjach biegu sprinterskiego na 100 m. W swojej serii uzyskała czas 8,62 s i zajęła ósme miejsce, a ostatecznie sklasyfikowana została na dziewiętnastej pozycji. Do awansu do finału B tej konkurencji zawodniczce Przełaju zabrakło dwóch setnych sekundy.

W dwóch konkurencjach płotkarskich zaprezentował się w Chorzowie trzeci z reprezentantów UKS-u Przełaj Żerków - Marek Arndt. Na dystansie 110 m ppł Arndt w swoim biegu eliminacyjnym zajął szóste miejsce i mimo iż wynikiem 15,63 s pobił swój rekord życiowy, to nie zdołał awansować nawet do finału B. Ostatecznie sklasyfikowany został na osiemnastym miejscu. Natomiast w eliminacjach biegu na 400 m ppł podopieczny Dawida Bierły zajął w swoim biegu czwarte miejsce i z czasem 56,94 s awansował do finału B. W nim zajął szóste miejsce, uzyskując gorszy czas 58,46 s. W klasyfikacji końcowej tej konkurencji Arndt uplasował się na piętnastym miejscu.

Jedyną reprezentantką MKL-u Jarocin podczas tegorocznych Mistrzostw Polski U-18 była Julia Idzikowska, która startowała w biegu na 400 m przez płotki. W biegu eliminacyjnym podopieczna Mateusza Gościniaka zajęła drugie miejsce i z czasem 63,08 s uzyskała prawo startu w finale A oraz walki o medale. W decydującym biegu Idzikowska minęła linię mety na szóstej pozycji, uzyskując czas 64,30 s. Nawet jednak powtórzenie wyniku z eliminacji nie zmieniłoby lokaty uzyskanej w biegu finałowym.